Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Putovanja

    NAJBEZBEDNIJA mesta u 2023. za putovanje: Gradovi na Bliskom istoku na vrhu liste

    Koliko putovanje može da bude rizično često zavisi od destinacije, ali i od toga kako definišete rizike. U izveštaju koji je objavila osiguravajuća kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji „William Russell“ rangirani su „najbezbedniji gradovi na svetu“, prema percepciji ljudi.

    Na ovoj listi, koja se oslanjala na uočene stope kriminala u globalnoj bazi podataka Numbeo, Azija i Evropa dominirale su na rang listi „najbezbednijih“ gradova.

    Tajvanski Tajpej je postigao najviši rang, dok je Buenos Ajres u Argentini, rangiran najniže (36,7), navodi se u izveštaju.

    Tajvan, Tajpej, gradovi

    Tajvan, Tajpej, gradovi (Pexels)

    Najbezbedniji gradovi: zdravlje i politika

    Ali prvih pet mesta za „zdravlje i bezbednost“ u “Top 100 City Destinations Index 2022″ Euromonitor International-a se razlikuju.

    Ta rang lista, objavljena u decembru, analizira „političku stabilnost i društvenu sigurnost“, koja uključuje uticaj Covida-19 (ukupni slučajevi, stope smrtnosti i vakcinacije), kao i nezgode sa povredama na putevima, korupciju u vladi i statistiku o terorizmu.

    Ovde su se gradovi na Bliskom istoku i u Aziji pojavili na samom vrhu liste: Šardža, Ujedinjeni Arapski Emirati, Dubai, Ujedinjeni Arapski Emirati, Doha, Katar, Abu Dabi, Ujedinjeni Arapski Emirati i Singapur, Singapur, piše CNBC.

    „Bliski istok … zauzima prve četiri pozicije“, rekao je Vitalij Vladikin, senior menadžer istraživanja u Euromonitor International, dok je Singapur na prvom mestu u kategoriji političke stabilnosti u periodu 2019-2022.

    „Zdravlje i bezbednost“ je jedan od šest faktora koje Euromonitor International koristi da sastavi svoj godišnji indeks gradskih destinacija.

    Bliski istok, gradovi

    Bliski istok, gradovi (Pexels)

    Najsigurnija mesta: zdravstveni rizici

    Izveštaj kompanije za obezbeđenje putovanja International SOS ne analizira samo rizike od zaraznih bolesti, već i faktore koji mogu uticati na medicinsku negu, kao što su kvalitet specijalističkih i hitnih službi, dostupnost lekova i jezičke barijere.

    Njegova Mapa rizika putovanja 2023. pokazuje da veći deo Severne Amerike i Zapadne Evrope, kao i mesta poput Turske, Izraela, Japana, Singapura i Ujedinjenih Arapskih Emirata, imaju „niske“ zdravstvene rizike.

    Mapa pokazuje da Jemen, Sirija, Irak, Avganistan, Severna Koreja i delovi Afrike imaju „veoma visoke“ zdravstvene rizike, koje International SOS definiše kao „skoro nepostojeći ili veoma opterećeni“ zdravstveni sistemi.

    Zemlje obojene ljubičastom bojom imaju „značajne varijacije“ u medicinskim rizicima, što može da znači neslaganja u nivoima nege između gradova i ruralnih područja, navodi se u izveštaju.

    Ova mapa ne odražava epidemiju Covida-19 koja se trenutno javlja u Kini, rekla je dr Irene Lai, medicinski direktor u Međunarodnom SOS-u. Umesto da prikazuje specifične epidemije bolesti, mapa se fokusira na „pozadinske“ medicinske situacije u zemljama širom sveta, rekla je ona.

    Kina, gradovi

    Kina, gradovi (Pixabay)

    Najsigurnija mesta: bezbednosni rizici

    Međunarodna SOS mapa rizika putovanja takođe procenjuje bezbednosne rizike, koji uključuju kriminal, kao i političko nasilje kao što su terorizam i rat, društveni nemiri i podložnost prirodnim katastrofama, navodi kompanija.

    Seli Luelin, direktorka bezbednosti Međunarodnog SOS-a, rekla je da oko 25 lokacija širom sveta ima „nevažne” bezbednosne rizike: Američka Samoa, Andora, Angvila, Britanska Devičanska ostrva, Zelenortska ostrva, Kajmanska ostrva, Kukova ostrva, Danska, Finska, Grenland, Island, Kiribati, Lihtenštajn, Luksemburg, Maršalska ostrva, Monako, Nauru, Norveška, San Marino, Sejšeli, Slovenija, Švajcarska, Terks i Kejkos, Tuvalu i Valis i Futuna.

    Neke zemlje imaju različite nivoe rizika unutar svojih granica. Na primer, mapa pokazuje da većina Egipta ima „visoke“ bezbednosne rizike, ali su rizici manji u Kairu i oblastima istočno od reke Nil.

    Meksiko ima kombinaciju „srednjih“ i „visokih“ rizika na mapi, dok se granice Tajlanda sa Mjanmarom, Malezijom i Kambodžom smatraju rizičnijim od ostatka zemlje, prema mapi.

    Međunarodni SOS saopštio je da su se bezbednosni rizici povećali na nekoliko mesta ove godine, uključujući Ukrajinu, Kolumbiju i Sahel.

    Sahel je region u severnoj Africi koji obuhvata delove Mauritanije, Malija, Nigera, Čada, Sudana i drugih zemalja. Region ima mešavinu „visokih“ i „ekstremnih“ bezbednosnih rizika, prema mapi.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pexels, Pixbay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE