Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    kovid

    Gde su u organizmu najprimetnije posledice od kovida?

    Posledice od kovida kod pacijenata koji su preležali tu bolest najprimetnije su u kardiovaskularnom i respiratornom sistemu. A ko se najbolje oporavlja?

    Direktorka kliničko-bolničkog centra (KBC) „Bežanijska kosa“ Marija Zdravković rekla je da se  najbolje oporavljaju osobe koje su pre kovida bile u dobroj fizičkoj kondiciji, dok pacijenti sa težom kliničkom slikom imaju duži oporavak.

    Brojne posledice od kovida

    Posledice se najčešće reperkutuju na karidovaskularni i respiratorni sistem, smanjen kapacitet disanja, fokalni miokarditis, u praksi se ogledaju kroz aritmije, ima i onih koje su opasne po život.

    „Pacijenti koji imaju težu sliku imaju duži oporavak. Postoje osobe koje u prvom trenutku nisu imale težu kliničku sliku. Kovid se razvukao i dugo je trajao, možda se nisu na vreme javili. Bitno je da se posledice dijagnostikuju i leče“, rekla je Zdravković za RTS.

    Dr Zdravković kaže da bi pacijent trebalo da dođe na kliniku pošto ga u domu zdravlja pregleda izabrani lekar, sa osnovnim laboratorijskim analizama i isključenim drugim težim oboljenjima.

    Ističe da je najveća greška odmah zaključiti da pacijent ima postkovid sindrom, a ne isključiti teža oboljenja, čega je bilo.

    Pristup pacijentu u „Bežanijskoj kosi“ je multidisciplinarni: urade se laboratorijske analize, kardiološki pregledi i pregled pulmologa – a vrlo često se uključuje i endokrinolog, fizijatar, reumatolog u zavisnosti od kliničke slike.

    Ne očekuje se pogoršanje epidemiološke situacije

    Takođe, kaže posle praznikane očekuje pogoršanje epidemijske situacije.

    Iz dana u dan smanjuje se broj pacijenata u kovid sistemu, ali ih je sve više na ne-kovid odeljenjima.

    Neki od njih žale se i na posledice kovida. Direktorka Kliničko-bolničkog centra „Bežanijska kosa“ Marija Zdravković rekla je da nedeljno u toj ustanovi pregleda oko 3.500 pacijenata neki put i više – 4.000, bilo da je reč o hitnim pacijentima, urgentnim stanjima ili redovno zakazanim pregledima.

    Prema njenim rečima, njih oko 120 su pacijenti koji su upućeni sa suspektnim postkovid stanjem.

    Ko traži pomoć

    Odgovarajući na pitanje ko traži pomoć, kaže da tu nema pravila, ko god je imao neko hronično oboljenje ono je ubrzano pogoršano tokom kovida, napredniji stadijum srčane insuficijencije ili je uznapredovalo u koronarnu bolest, a plućni bolesnici imaju ozbiljnije komplikacije.

    Pamti slučajeve koji su slični – kada neko dođe zbog velikog broja preskoka srca, a da nema druge tegobe – samo primeti da se više zamara, da ima lupanje srca, a onda se uspostavi da se radi o postkovid miokarditisu.

    „Očekivali smo takve posledice, spoznali smo jako dobro lice kovida, to je teška bolest, odnela je ogroman broj života u svetu. Imali smo dobru terapiju, u Srbiju su bile moderne terapije, veliki broj života smo uspeli da spasimo, to je agresivan virus koji je ostavio posledice“, rekla je doktorka.

    Ko se brže oporavlja, muškarci ili žene

    Dr Zdravković kaže da su žene u lošijoj situaciji najverovatnije i zbog hormonalnog statusa i zbog toga jer su fizički manje aktivne.

    Najbolje se oporavljaju osobe koje su pre kovida bile u dobroj fizičkoj kondiciji.

    „Uvek savetujemo, ne samo zbog kovida, da se misli na ishranu, da se vrši kontrola telesne mase, i fizičku aktivnost, ali ne bez provere kardiološkog statusa“, podvukla je Zdravkovićeva.

     

     

     

    Izvor: RTS

    Foto: Pixabay, Printscreen

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE