
TOP 10 zemalja koje IZVOZE najviše fudbalera: Na listi i dve balkanske zemlje
Fudbal je u većini delova sveta, jedan od najpopularnijih i najzastupljenijih sportova. Fudbal nije samo sport, već i globalni fenomen koji ima ogroman uticaj na ljude širom sveta. Kroz fudbal se povezuju ljudi različitih kultura, jezika i porekla, pružajući im zajedničku platformu za izražavanje, takmičenje i slavlje.
Štaviše, fudbal je evoluirao u veoma unosan sektor, koji svake godine generiše milijarde dolara.
Ekonomska dimenzija fudbala je značajna, sa profesionalnim klubovima, ligama, sponzorstvima, televizijskim pravima i drugim sektorima koji generišu ogroman prihod. Ovo stvara prilike za ekonomski razvoj i zapošljavanje, posebno u zajednicama gde je fudbal centralni deo identiteta.

Fudbal (Pexels)
Prema izveštaju IMARC grupe, globalno fudbalsko tržište je bilo procenjeno na 3,3 milijarde dolara u 2023. Gledajući unapred, očekuje se da će tržište rasti po kombinovanoj godišnjoj stopi rasta od 3,6% od 2024. do 2032. kako bi dostiglo vrednost od 4,6 milijardi dolara do kraja predviđenog perioda. Evropa je trenutno najveći region na globalnom fudbalskom tržištu.
Međunarodni centar za sportske studije (CIES), specijalizovan za statističku analizu fudbala, pružio nam je spisak zemalja i informacije o igračima poreklom iz ovih zemalja koji igraju u inostranstvu kao iseljenici.
Brazil has more players than any other country in pro leagues around the world. 🤩 pic.twitter.com/GknoOFl4e5
— 90min (@90min_Football) May 14, 2024
Na listi zemalja našla se i Srbija koja je zauzela desetu poziciju sa 392 igrača koji igraju inostranstvu.
„Srbija je zemlja bez izlaza na more u jugoistočnoj Evropi koja se nalazi među prvih 10 na našoj listi zemalja koje izvoze najviše fudbalera na svetu. Fudbal je jedan od najpopularnijih sportova u zemlji, gde 392 srpskih fudbalera igra profesionalno van svoje zemlje“, navedeno je uz ime naše zemlje.
Pored nas sa istim brojem igrača je i Hrvatska gde je fudbal najrasprostranjeniji sport i duboko je ukorenjen u kulturi zemlje. Hrvatski fudbalski savez upravlja i promoviše fudbal na različitim nivoima u zemlji.
Na samom vrhu je naravno, zemlja fudbala Brazil, a slede je Francuska i Arehentina.
I dok Brazil drži prvo mesto u ukupnom broju, zanimljivo je da je najveći skok u poslednje četiri godine napravila Francuska.
Brazil has more players than any other country in pro leagues around the world. 🤩 pic.twitter.com/GknoOFl4e5
— 90min (@90min_Football) May 14, 2024
Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.
Izvor: BIZLife/M.S.
Foto: Freepik/Pexels