Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    veštačka inteligencija

    Dobitnik Tjuringove nagrade upozorava na AI: Digitalna inteligencija je superiornija od biološke

    Jedan od pionira u ovoj oblasti i dobitnik Nobelove nagrade Džefri Hinton je u proteklih mesec dana nekoliko puta izneo svoje stavove o tome zašto bi veštačka inteligencija mogla da predstavlja pretnju čovečanstvu.

    Da bi dokazao da je ozbiljan u svojoj misiji da osvesti ljude, napustio je Google kako se njegovi stavovi ne bi dovodili u vezu sa kompanijom.

    Džefri Hinton je proteklu deceniju radio u kompaniji Google, a poznat je i kao jedan od trojice “kumova” veštačke inteligencije. Još važnije, osvojio je Tjuringovu nagradu za svoj doprinos deep learning-u, koja se smatra “Nobelovom nagradom računarstva”.

    Nakon što je napustio Google, Hinton tvrdi da je sada, kada je pažnja javnosti usmerena ka ovoj tehnologiji, ključan trenutak da ljudi postanu svesni mogućih opasnosti veštačke inteligencije.

    Suština njegovih tvrdnji leži u tome što sada gradimo digitalnu inteligenciju koja bi mogla da nadmaši biološku, te da je veoma rizično da inteligentna bića kontrolišu nešto što je još inteligentnije od njih.

    “Dobra vest je da smo otkrili tajnu besmrtnosti. Loša vest je da nije namenjena nama”, izjavio je Hinton u intervjuu za The Guardian.

    Hinton je takođe naveo da on nije potpisnik peticije za zaustavljanje daljeg razvoja AI zato što smatra da to nije rešenje; čak i da SAD prestanu da je razvijaju, druge zemlje, kao što su Kina ili Rusija, svakako bi mogle da nastave to da rade.

    U vezi s tim, on je rekao da je njegova suštinska briga da AI padne u ruke “loših igrača” koji bi želeli da je iskoriste za stvaranje takozvanog autonomnog oružja.

    “Recimo da Putin želi da stvori autonomnog vojnika, sa ciljem da ubije određenu osobu. Ali, da bi to uradio, autonomni vojnik mora da stvori podciljeve, na primer, mora da dođe do određenog puta. Kako znate da ono što će uraditi da dođe do tog puta neće biti loše za druge ljude? Ili čak za vas, koji ste pokrenuli zadatak?”, zapitao se u intervjuu za CBS Mornings.

    Na pitanje šta možemo da uradimo povodom toga, odgovorio je da bi najbolji način mogao da bude nešto poput Ženevske konvencije ali, da bi vlasti to usvojile, potrebno je da dođe do velikog negodovanja javnosti povodom trenutne upotrebe AI (veštačka inteligencija).

    “Ovaj razvoj događaja je neizbežna posledica tehnologije u kapitalističkom društvu”, zaključio je on.

    Ceo tekst pročitajte na portalu WebMind.

    Izvor: WebMind

    Foto: WebMind

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE