Kada pogledamo evoluciju patika, impresivno je videti koliko smo daleko stigli kada je ova obuća u pitanju. Toliko, da izdvojiti deset najboljih patika svih vremena nije lak zadatak.
Nastale krajem 19. veka, patike, ili sportske cipele, ne prestaju da doživljavaju svoju evoluciju i različitu namenu. Prvi koraci u njihovom razvoju vezani su za proizvodnju obuće sa gumenim đonom, što je bio značajan napredak u odnosu na tadašnje kožne cipele. Danas se patike proizvode u milijardama primeraka, različitih boja i oblika.
U nastavku vam donosimo 10 patika koje su definitivno obležile vek za nama i upisale se u istoriju večne obuće.
Air Jordan 1 iz 1985. godine
Kod ovog modela je obavezno dodati godinu u naziv. Air Jordan 1 iz 1985. godine smatra se standardom višeg kvaliteta. I kvalitet i konstrukcija ovog modela su daleko superiorniji u odnosu na savremene Jordanke. Zapravo, i nakon 36 godina, ovaj model je i dalje nosiv, što nije uobičajeno za druge patike iz tog vremena.
Pre nego što je Majkl Džordan snimio svoj dokumentarac „The Last Dance“, tržište za Air Jordan 1 iz 1985. bilo je relativno malo. Cene su bile blizu 1.000 dolara. Nakon dokumentarca, tržište je eksplodiralo. Danas je gotovo nemoguće pronaći par za manje od 1.500 dolara.
Pravi razlog zašto je ova patika na prvom mestu je priča koja stoji iza nje. Svaki put kada bi Majkl Džordan nosio svoje Jordan 1 patike na teren, NBA bi ga kaznila sa 5.000 dolara. Nikeov odgovor na to bio je da nastave da plaćaju kazne sve dok on igra u njima. Za većinu ljubitelja patika, ta posvećenost jednom paru patika bila je razlog zašto su se zaljubili u njih i zašto je ovaj model zauzeo prvo mesto na listi.
Nike Air Force 1
Reč „ikonski“ se često koristi, ali kada se spomenu ikonske i klasične patike, misli se samo na jedne: Air Force 1.
Dostupne su u 5 različitih varijacija:
- Superlow
- Low
- Mid
- High
- Super high
Bez obzira koju varijaciju imate, ako su bele, smatraju se praznim platnom. U stvari, ovo je najčešće prilagođavana patika svih vremena. Pored toga, kada pomislite na sve sjajne Nike kolaboracije, mnoge od njih su upravo Air Force 1.
Nike Dunk
Prvi put predstavljene 1985. godine kao košarkaške patike, Peter Moore, dizajner, kaže da koncept potiče od evoluiranog modela Air Force 1. Evolucija nije stala tu, jer se Dunk SB i danas smatra jednim od stubova u dizajnu patika.
Trenutno se vraća „Dunk manija“. Tržište je preplavljeno klasičnim koloritetima, ali i nekim nikada pre viđenim. Nike SB Dunk patike su dostigle vrhunac, a očekuje se da će ovaj trend nastaviti.
Nike Air Yeezy 1
Godine 2009, Kanye West je ostvario sve o čemu je sanjao kada mu je Nike ponudio saradnju. Ne samo da je ovo bilo veliko za njega, već je promenilo način na koji umetnici sarađuju sa velikim brendovima.
Air Yeezy 1 je bio toliko limitiran kada je izdat da je i sam Kanye jedva uspeo da dođe do para! Međutim, time što Nike nije dao Kanyeu iste tantijeme kao sportistima, zapečatili su svoju sudbinu.
Ljubitelji patika nikada neće zaboraviti dugo iščekivani Air Yeezy 2 Red October. Izdavanje je konstantno odlagano, ali malo smo znali šta se dešava iza kulisa. Kada su konačno izašle, Kanye je objavio svetu da više ne sarađuje sa Nikeom.
Nike Air Max 1
Ovo su patike koje su 1987. godine proslavile Tinkera Hatfielda. Air Max 1 je klasična patika koja je prvobitno bila namenjena trčanju, ali je postepeno postala ikona urbanog stila.
Početkom 2000-ih, mnoge sada već ikonske kolaboracije su se desile sa ovim modelom, uključujući Clot, Patta, Kidrobot i mnoge druge! Ako pokušate da nabavite neki od ovih legendarnih modela, cena će biti iznad 3.000 dolara. Dok biste ih prvobitno želeli da nosite, danas su postigle vrhunsku vintage vrednost i verovatnije je da ćete ih izložiti kao kolekcionarski komad.
Adidas Yeezy 350 V1
Svi znamo da je Kanye uticajan u modi, ali kada je 2015. godine izdao svoje prve Yeezy 350 patike, niko nije bio spreman na to. Neki će reći drugačije, ali početak tržišta replika obuće zaista je dobio zamah s ovim izdanjem.
Jednostavnost ovog silueta morala je izgledati veoma laka za kopiranje. Ne treba zaboraviti ni da je profitna margina bila neverovatna kada su prvi put objavljene: niste mogli potrošiti manje od 1.500 dolara za bilo koju veličinu! Do danas još uvek viđamo falsifikovane boje koje ne postoje u Yeezy svetu.
Air Jordan III iz 1988. godine
Industrija patika zauvek je promenjena, ne zbog Air Jordan III, već zbog Tinkera Hatfielda. Neki ga nazivaju ocem dizajna patika zbog svih njegovih legendarnih silueta. Ova patika je prvi put predstavila elefant print, podižući ga na ikonički status. Reći da su ljudi poludeli za ovim printom bilo bi blago rečeno; industrija nikada više nije bila ista.
Adidas Superstar Pro-Model
Originalna namena ove patike bila je kao profesionalna košarkaška patika 1970. godine. Malo je Adidas znao da će se prebaciti u hip-hop plesnu scenu i ostati tamo.
Tokom 1980-ih, videli smo kako je Run DMC preuzeo ikoničnu siluetu i ostatak je istorija! Po prvi put u istoriji, jedan ne-sportista je potpisao ugovor sa brendom patika, otvarajući put svim budućim kolaboracijama umetnika. Neki bi rekli da je ovo bio prelaz koji je učinio patike tako važnim u afro-američkim zajednicama.
Kada god se priča o obući, ne možete napraviti listu koja ne uključuje Chuck Taylor All Star. Tokom poslednjih 113 godina, Converse je ostao osnovni deo u ormanima svih ljubitelja patika.
Godine 1917. Converse je napravio prvu košarkašku patiku. Proći će decenije pre nego što će imati bilo kakvu pravu konkurenciju na tržištu košarkaških patika. Prelaskom sa terena na ulični stil, ubrzo je modna industrija uočila lepotu ove ikonične siluete.
Na popisu se nalazi Adidas Forum, prvi put predstavljen 1984. godine kao košarkaška patika. Dostupna u visokim i niskim siluetama, obe varijacije imaju podesiv čičak trak. Za 1984. godinu, ova patika je bila revolucija. Najpoznatija po svojoj svetloplavoj boji, dolazila je u gotovo svakoj boji koju možete zamisliti.
Razlog zbog kojeg se ova patika nalazi na desetom mestu je istorija koja stoji iza nje. Tako često gledamo na industriju patika i mislimo samo na Nike, ali nešto je moralo podstaći Nikeovu inovaciju. Adidas je to i uradio.