Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Evropski gradovi Amsterdam

    PREBOGATA i tajnovita porodica u „problemu“ – NE ZNA šta će s novcem

    Jedna od najbogatijih i najtajnovitijih porodica sveta trenutno se nalazi u velikom „problemu“ – mora da odlučiti, kako piše Blumberg, šta će učiniti s velikom gomilom novca.

    Van der Vormsi su slabo poznati izvan svoje rodne Holandije iako su vlasnici kompanija i nekretnina širom sveta. Ove godine na njihov račun će leći četiri milijarde dolara koje će zaraditi prodajom svoje kompanije GrandVision, koja se bavi proizvodnjom naočara i sočiva, vlasniku Ray Bana.

    Novac će leći na račun grupacije Hal Trust koju kontroliše upravo navedena holandska porodica. Ipak, niko ne zna šta će Van der Vormsi učiniti s tolikim novcem. Hoće li ga vratiti deoničarima, uložiti ili će čak zatvoriti fond i postati filantropi „na puno radno vreme“, nepoznanica je za amsterdamske analitičare.

    Ovo nije prvi put da se porodica našla u ovakvoj situaciji. Obogatili su se izgradnjom Holland America Linea, transatlantske špediterske kompanije koju su prodali tokom 1980-ih za otprilike 600 miliona dolara.

    Taj novac su uložili u investicionu kompaniju koja nosi ime inicijala Holland America Linea (Hal), a prema Blumbergovoj računici, od tada je vratila povratnu investiciju gotovo 2.000 posto.

    Hal, naime, ima udele u drvnoj, vazduhoplovnoj i nautičkoj industriji s imovinom vrednosti od 12,5 milijardi dolara. Porodica, pak, „teži“ oko 11,2 milijardi dolara, koliko se može videti iz posljednja dva poslovna izveštaja kompanije, ali se pretpostavlja da pojedini članovi zapravo imaju još mnogo imovine izvan Hala.

    Ipak, poslovanje Hala velika je tajnost. Imena vlasnika dionica nisu poznata, dok su članovi porodice i ostali direktori firme uvek potpisani isključivo inicijalima i izbegavaju pojavljivanje u javnosti. Kada je, primera radi, jedan od zaposlenih kompanije pre četiri godine dobio nagradu u Amsterdamu, odbio je i nije se ni pojavio na dodeli.

    Uvek odbijaju da odgovore i na najbezazlenija pitanja, te nas jednostavno preusmere na svoju veb stranicu. Ovih dana je jako retko videti toliko tajnovitu kompaniju kao što je Hal, rekao je analitičar Joakim Vansantren iz KBC Securitiesa.

    Martijn Van der Vorm, koji je do 2014. bio predsednik Uprave kompanije, živi u Monaku i samo se pojavljuje na prestižnim gala večerima. Njegov rođak, Karel Ole, živi u Londonu i vodi agrikulturalnu investiciionu firmu. I to je to što se zna o bogatoj porodici.

    Međutim, to baš i nije neobično za holandske bogataše koji imaju veoma dobar razlog da budu diskretni.

    Ta država je, naime, ostala u šoku 1983. godine kada je jedna banda otela „kralja piva“ Fredija Hajnekena i za njega tražila otkup. Dodatno, dve decenije kasnije naoružani muškarci oteli su Klaudiju Melčers, ćerku milijardera Hansa Melčersa koji je, igrom slučaja, jedan od većih Halovih deoničara.

    Uz to, Holanđani su inače poznati egalitaristi.

    Najbogatije porodice u Holandiji ne žele biti poznate po tome što su bogate. Mislim da je to deo šire severnoevropske kulture u kojoj bogataši ne vole da pokazuju svoje bogatstvo, zaključio je Korne van Zeijl, analitičar Actiam NV koji takođe poseduje deonice u Halu.

    Iako porodica izbegava svetla reflektora, njihovo bogatstvo iz godine u godinu raste. Lane je porodična kompanija postigla 840 miliona dolara vredan ugovor kojim se dodatno proširila u SAD i u Nemačkoj.

    Grupacija ima udele u preko 20 svetskih kompanija, a prodaja 77-procentnog udela u GrandVisionu biće završena do sredine 2021.

    Ipak, Van der Vormsi su relativno nedavno privukli neželjenu pažnju. Curenje podataka iz advokatske kompanije Mossack Fonseca tokom skandala „Panama Papers“, stavilo je fokus na Halovo sedište u Kurasau, holandskom ostrvu otoku na Karibima čiji se poreski sistem našao u centru kritika evropskih zakonodavaca.

    Ipak, ta informacija se brzo zaboravila, budući da je holandska medijska grupa u Halovom vlasništvu odigrala značajnu ulogu pri objavljivanju dugo skrivanih podataka.

    Izvor: Novac.hr

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE