Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Dr Radovanović o tome šta da se radi: Odgovori na ovih 16 pitanja pa PLAN AKCIJE

    Epidemiolog Zoran Radovanović ocenio je da je pre odgovora na pitanje šta da se radi u situaciji konstantnog rasta širenja koronavirusa u Srbiji, potrebno detaljno razmotriti okolnosti i naveo šta je sve u tom smislu potrebno uzeti u obzir.

    – Broj obolelih osoba i dinamika zaražavanja u Srbiji i po regionima („apdejtovani“ podaci BIRN-a, a ne ono što saopštava Institut „Batut“)

    – Makar gruba predstava o proporciji osoba koje su bez testiranja slate kući, uz preporuku da budu u izolaciji (verovatno bi većina, da je testirana, bila svrstana u kategoriju obolelih)

    – Šta znači osam ili deset hiljada testiranih dnevno (zbiraju li se različiti testovi)?

    – Kolike su rezerve PCR testova?

    – Koliko su vlasti još spremne da ulože u nabavku novih PCR testova?

    – Kako je, dugoročno gledano, sa aparatima i kadrom za PCR testiranje?

    – Koliki su kapaciteti Zavoda za javno zdravlje za otkrivanje kontakata?

    – Postoji li spremnost da se u istraživanje kontakata uključe specijalisti socijalne medicine i higijene, kao i sanitarni i medicinski tehničari?

    – Mogu li sve PCR+ osobe da se izoluju van kuće (u ovoj fazi epidemije to je verovatno iluzorno bilo gde u Srbiji)?

    – Da li je realno da se svi otkriveni kontakti drže u kući tokom 14 dana od poslednjeg rizičnog susreta sa izvorima zaraze?

    – Koliko bi njihovo konfiniranje (kućni karantin) ometalo funkcionisanje lokalne zajednice?

    – S druge strane, koliko bi sadašnji pasivan odnos prema kontaktima ugrozio ili čak paralisao ekonomski i drugi život zajednice u bliskoj budućnosti?

    – U kojoj meri se primenjuju predložene mere individualne zaštite (fizička razdvojenost, maska, pranje ruku)?

    – Kakve su mogućnosti da se prihvatanje navedenih mera pojača bilo prinudom, bilo na neki drugi način?

    – Koliko se u konkretnim uslovima može uticati na smanjenje rizika tokom venčanja, sahrana, preslava, rođendana i sličnih povoda za okupljanje?

    – Kakvo je raspoloženje populacije prema eventualnom uvođenju dodatnih restriktivnih mera (mimo postojećih, poput zabrane okupljanja više od 10 osoba)?

    Izvor: BIZLife

    Foto: YT/Screenshot

    What's your reaction?

    Komentari

    • Adv. Novović

      I šta ste rekli ili predložili novo، ili drugačije od onoga što Krizni štab već do sada nije proveo u delo??? Zaista ne bi trebali da zamajavate narod tobožnjim novim ili drugačijim pristupom. Pogledajte CNN, DW, ... ili bilo koji drugi strani kanal i onda objasnite zašto je skoro svuda u Svetu situacija teža nego kod nas... Ako ste zaista dobronamerni zašto ne prihvatite poziv it Vlade i ne preuzmete zvanično da rukovodite Kriznim štabom???? Nije fer da se tako ponasate prema kolegama koji danonoćno rade dajući sve od sebe da spasu ovaj narod a vi da ih fotelje uz tv gledate i kritikujete.

    • Pera

      Ovaj krizni štab napravio je veliki propust jer je suprotno svim savetima uključivo i kineske lekare, prerano, bez ikakvih realnih pokazatelha, olabavio mere i dozvolio masovna okupljanja, utakmice, turnir, glasanje, I u narodU stvorio pogrešno uverenje da je virus pobedjen, i kada je više miliona ljudi izašlo na birališta, sa slabom ili nikakvom zaštitom. Nošenje maski je moralo da bude obaveza a ne samo preporuka, rezultate propusta vidimo, veliki broj obolelih i nažalost umrlih...Politika ne bi smela da se upliće u tako ozbiljnu stvar kao što je zdravlje naroda.

    • Dr. Amir

      Osoba koja predlaže isto što i krizni štab a ne daje nova rešenja verovatno je u nekom svom prošlom vremenu Ali svako ima pravo da je iznese svoje viđenje a zašto baš on nije član to kriznog štaba na sreću ostaje mu samo da žali.

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE