Direktor

Da li treba da živimo za posao? CEO jedne kompanije kaže – da

Stavovi zaposlenih i poslodavaca o balansu između posla i privatnog života često se drastično razlikuju. Dok radnici žele jasno razdvajanje posla i privatnosti, umesto da budu primorani da rade na štetu društvenog života, mnogi rukovodioci imaju drugačiji stav.

Primer za to je Injaki Ereno, izvršni direktor zdravstvene kompanije Bupa, koji tvrdi da zaposleni ne treba ni da teže takvom balansu. Njegov argument je da treba da volite svoj posao toliko da rad vikendom ne izaziva osećaj da vam je potreban odmor.

Ipak, to je način razmišljanja koji sebi mogu priuštiti rukovodioci koji primaju platu milijardera koji su možda zaboravili kako je to biti preopterećen, nedovoljno plaćen i kada jedva sastavljate kraj sa krajem.

Direktor: Ako vam je potrebna ravnoteža, radite pogrešan posao

„Čim ravnoteža između posla i privatnog života postane tema, imate problem“, rekao je Ereno za Fortune. „Morate da volite ono što radite i tada se nećete osećati kao da treba da uravnotežite svoj život. Ereno je objasnio kako uživa u vođenju evropske kompanije vredne 19,5 milijardi evra, koja zapošljava više od 100.000 ljudi.

„Uživam da razmišljam o poslu čak i vikendom. Šaljem mejlove, čitam dokumente i slično. Da li osećam pritisak? Ne, uživam. Zato ne osećam da moram da razmišljam o balansu.“

Upitan za savet zaposlenima da uživaju u slobodnim vikendima, on je dodao: „Mislim da je savet da odvojite malo vremena i razmislite o tome šta zaista volite da radite. Ne radite posao koji ne volite, jer vam je tada potreban balans.“

Međutim, nije problem u tome što ljudi ne rade poslove koje vole, već u uverenju da, bez obzira na posao, morate biti spremni da ceo život posvetite svojoj karijeri kako biste dokazali da ste posvećen i cenjen radnik. Takva ideja možda nekome odgovara, ali nije univerzalno pravilo koje bi svi trebalo da prihvate.

Radnici daju prednost ravnoteži nad platom

Prema izveštaju Randstadovog Workmonitor-a za 2025. godinu, ravnoteža između posla i privatnog života je najvažniji faktor pri izboru trenutnog ili budućeg posla za 83 odsto od 26.000 radnika anketiranih u 35 zemalja. Ovaj procenat je nešto veći od plate koju je važnom ocenilo 82 odsto ispitanika.

Istraživanja pokazuju da radnici traže više od svojih poslodavaca. Skoro polovina ispitanika izjavila je da želi bolji tretman na poslu, a 31 odsto je otišlo toliko daleko da je napustilo poslove koji nisu nudili fleksibilno radno vreme.

To nije iznenađujuće, s obzirom da smo tokom pandemije svi iskusili koliko rad na daljinu i fleksibilno radno vreme mogu biti efikasni. Zašto bismo se sada vraćali na staro? Posao je danas više od plate. Zaposleni imaju različita očekivanja, a ona ne uključuju provođenje dodatnih sati u kancelariji i zanemarivanje porodice, prijatelja i ličnih interesa.

Pogled odvojen od stvarnosti

Ereno verovatno ne mora da čisti kuću vikendom dok pokušava da nađe vremena za porodicu i prijatelje. Ne mora da brine da će ostati bez plaćenih slobodnih dana za preglede kod lekara, niti mora da traži dozvolu da prilagodi radni dan da bi pokupio decu iz škole.

Njegova sklonost da vikendom pregleda poslovnu dokumentaciju ne može se porediti sa situacijom zaposlenih na nižim pozicijama. To je poređenje neuporedivog, zbog čega njegov stav deluje prilično ograničeno.

Ideja da posao uvek treba da bude ispred ličnog blagostanja je krajnje zastarela i tako treba da ostane.

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife

Foto: Freepik/pch.vector

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2026. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE