Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Borislav Despotović

    Da li smo mi preduzetnički narod?

    Piše: Glavni i odgovorni urednik, Borislav Despotović

    Najlakše je kritikovati, upirati prst u pojedinca ili državu, govoriti samo o tome šta u našem privrednom sistemu ne valja, ko najviše guši privatni biznis i posebno malu privredu, ali takav „isključivi” novinarski pristup neće nam doneti rešenje. Naravno da ne treba ni ulepšavati stvarnost, jer ni to ničemu ne vodi, ali se uvek može pronaći neka prava mera.

    Ako pišemo, odnosno istražujemo probleme privrednog ambijenta, trebalo bi da to bude sa ciljem da ga oporavimo i učinimo efikasnijim, a ne samo da „mračimo” (što bi mladi rekli) i tako, pre svega, obeshrabrimo ljude da pokrenu sopstveni biznis. Naprotiv, prateći preduzetničke priče (sada tačno 15 godina), ja sam lično doživeo toliko pozitivnih šokova zbog nesvakidašnjih priča o maloj privredi da sam danima dosađivao supruzi, prijateljima i svima ostalima rečenicom: „’Eeeeeej, znaš na kakvu sam priču naleteo! Moram da ti ispričam…”

    Ako niste znali, u Zemunu imamo genijalca avio-inženjera koji je osmislio alate za održavanje aviona na zemlji i koji ih proizvodi u sopstvenoj porodičnoj firmi, a poslovni partneri su mu najrenomiranije kompanije iz sveta avijacije. Moja drugarica Ljubica je napustila državni posao i pokrenula proizvodnju vrhunske testenine. Morala je često decu da vodi na poslovne sastanke jer nije imala kome da ih ostavi (pošto je suprug bio na poslu), ali je odlučila da čuvenu „uravnilovku” i „sigurnost do penzije” zameni preduzetništvom. Naravno, nije pogrešila, danas je poznata novosadska preduzetnica i ugostiteljka. Takođe, moj dobar prijatelj Nenad Ristić je sa svojim drugarima iz kikindske gimnazije pobedio na prvom nacionalnom takmičenju učeničkih kompanija, svoju prvu firmu je otvorio u sobi studentskog doma (agencija „Work and travel”), potom je pokrenuo dva uspešna startapa u IT industriji, a danas se bavi proizvodnjom suplemenata, u saradnji sa univerzitetskim stručnjacima. Dakle, jedan inženjer mehatronike svakog dana ustaje i smišlja nešto novo što spaja medicinu i biznis.

    Dakle, kada je poslovna ideja ispravna, a volje ne manjka, nema te prepreke koja će sputati osobu koja želi da uspe u preduzetničkim vodama. Neko će reći: problem je neuređen privredni ambijent, nepostojeći početni kapital i slično. Da, to jeste tačno i ozbiljan je problem, ali ovo troje ljudi koje sam spomenuo žive u istoj zemlji i posluju u istom poslovnom ambijentu kao i svi ostali. Nije im bilo lako i sigurno im ništa nije palo sa neba, ali ipak nisu odustali i zato su danas to što jesu.

    Kada je reč o započinjanju privatnog biznisa, nije važno ni koliko godina imate kada počinjete, ni koliko ste formalno obrazovani, pa ni da li imate neki veliki početni kapital – zapravo, mnogo toga nije nikakav uslov, ni garant za uspeh – ali je neophodno „to nešto” što vas iznutra motiviše da idete dalje i da ne odustajete, uprkos brojnim preprekama. Upravo zato smo odlučili da već od ovog broja magazina BIZLife uvedemo stalnu rubriku „Generacija Z u biznisu”, kojom želimo da razbijamo stereotipe o „izgubljenosti mlađih generacija”. Naprotiv, oni ne da nisu izgubljeni i promašeni, nego su pametne mlade osobe od kojih bismo svi mi mogli mnogo da naučimo, jer pregršt toga što oni danas znaju i shvataju u vezi sa biznisom mi ne bismo uspeli ni za tri života.

    Izvor: BIZLife Magazin/Glavni i odgovorni urednik Borislav Despotović

    Foto: Zoran Rašić/BIZLife

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE