Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Mladi, statusni simboli generacija Z

    Statusni simboli generacije Z: Skupa garderoba, atraktivan izgled i dobra zarada

    Rezultati velikog nacionalnog istraživanja o životnim i zdravstvenim navikama dvadestogodišnjaka platforme Zdravo dvadesete, kompanije Galenika a.d. Beograd pokazali su da 66 odsto mladih, procenjujući sopstveno zdravstveno stanje, kaže da nema ozbiljnih zdravstvenih problema, i da su zdravi ili veoma zdravi. Ipak 78 odsto ispitanih navodi da ima neki sitniji zdravstveni problem, a kao najčešći navode se zamor, prehlade, gojaznost, problemi sa kičmom i glavobolje. Depresiju ili anksioznost navodi čak skoro četvrtina mladih ispitanika, od kojih je više žena. Žene takođe više pate od umora, slabog imuniteta, problema sa hormonima i insulinskom rezistencijom. Ozbiljnije zdravstvene probleme navodi tri odsto ispitanika.

    Platforma Zdravo dvadesete sprovela je istraživanje o životnim navikama dvadesetogodišnjaka na uzorku od 600 ispitanika iz čitave Srbije. Ciljna grupa su bili mladi starosti od 19 do 25 godina, kao i populacija od 26 do 30 godina. Mlađu grupu ispitanika uglavnom čine studenti koji još uvek žive sa roditeljima, dok su u starijoj grupi uglavnom oni koji su završili proces formalnog obrazovanja i žive ili sa roditeljima, ili sa partnerom.

    Svakodnevne navike

    Deo mladih pokušava da uspostavi balans između duha i tela, a o telu se brine kroz zdravu ishranu i fizičku aktivnost, dok se duh neguje kroz hobi, slobodno vreme i vreme posvećeno drugim ljudima. Deo ispitanika iz svoje ishrane je izbacio meso, ali smatra da su suplementacija i dopuna ishrani veoma bitne, dok kao dominantne fizičke aktivnosti navode jogu i meditaciju. Kao podgrupa izdvojila se i grupa mladih koji su iz svog životnog stila izbacili cigarete i alkohol, a trude se i da što manje koriste lekove. Jednim od otrova savremenog načina života smatraju i prekovremeni rad.

    Prva asocijacija na zdravlje i zdrav život za mlade (iz urbanih sredina) su sport i fizička aktivnost, zdrava ishrana (za mlade iz ruralnih sredina i stariju grupu ispitanika) i briga o mentalnom zdravlju. Žene pridaju veću važnost većini faktora, dok se među muškarcima izdvaja važnost vere u Boga i posvećenost crkvi i religiji. Za stariju grupu ispitanika bitno je da imaju radno vreme do osam sati dnevno, a zanimljivo je i da je za mlade iz Beograda i Vojvodine u većoj meri nego za ostale, bitan faktor zdravog okruženja u kom žive i rade.

    „Mladalačke bubice” ili razlog za roditeljsku brigu?

    Faktori koji definišu životni stil

    Tokom istraživanja uočeno je pet osnovnih faktora koji određuju stavove i životni stil dvadesetogodišnjaka. Za više od 25 odsto ispitanika determinišući faktori su  status i moć u društvu, koji se postižu kroz atraktivan izgled, skupu garderobu i dobru zaradu. Više nego starijoj grupi ispitanika, bitno im je da se zabave, privlačno izgledaju i ostave dobar utisak. I dok je muškarcima važnije da imaju puno prijatelja i skupu garderobu, žene sa druge strane vrednuju povezanost i brigu za druge, slobodno vreme, podršku prijatelja i bliskost sa porodicom, kao i pozitivan i optimističan pogled na život.

    Za 19 odsto mladih važni su lični razvoj i nova iskustva, koji čine da se osećaju autentičnim i kreativnim. Isti procenat ispitanika, mahom muškarci iz ruralnih područja, ističe važnost uživanja bez kompromisa, u trenutku, sa puno prijatelja. Takođe, za 19 odsto ispitanika tradicija, kao i odgovornost prema porodici, zajednici i državi, ali i skromnost i umerenost, faktori su koji određuju njihov životni stil, a veoma im je važno da drže do vere i verskih običaja.

    Vera, ljubav i nada su determinanta za 18 odsto ispitanika i to pre svega za žene koje kroz život vodi ljubav prema ljudima i stvarima koje vole da rade. One su slobodne, ali i odgovorne i brižne. Smatraju da ne vode dovoljno računa o ishrani, a vole da provode vreme u prirodi.

    Šta madima nedostaje?

    Mladima u svakodnevnom životu najviše nedostaje kvalitetan san, zdravija ishrana, češći odlasci u prirodu i balans između posla i slobodnog vremena, a više od 65 odsto ispitanika u poslednjih godinu dana uvelo je izvesne promene u svoj život kako bi vodili zdraviji način života.

    „O platformi Zdravo dvadesete“

    Od oktobra 2020. godine projekat „Zdravo dvadesete“, koji se realizuje pod pokroviteljstvom kompanije Galenika, podržava mlade u Srbiji pružajući im proverene i kredibilne informacije u vidu preporuka i saveta, a sve u cilju prevencije i očuvanja njihovog zdravlja, kao i uspostavljanju zdravih životnih navika.

    „Zdravo dvadesete“ okupljaju zajednicu od gotovo 25 000 ljudi putem društvenih mreža Instagram i Facebook, kao i putem web sajta dvadesete.rs Na sajtu su dostupni i e-vodiči o principima zdravog života: „Kako da pronađete ravnotežu i održite zdravlje“, kao i „Vodič za život u sopstvenoj koži“, pripremljen u saradnji sa medicinskim stručnjacima iz različitih oblasti: ishrana, fizička aktivnost, mentalno zdravlje, kontracepcija, zavisnosti, hormoni, alergije, ORL, urologija, dermatologija, oftamologija i estetska medicina. E-vodiči predstavljaju kvalitetan i proveren edukativni sadržaj i pružaju relevantne informacije, preporuke i savete kako izgradnjom zdravih navika izbeći određene tegobe, zatim kako prepoznati simptome i kada i kako reagovati ukoliko se pojave.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. Prijavite se na naš newsletter.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE