Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Know-how za visokotehnološke projekte

    „Ono što Srbiju čini atraktivnim tržištem jesu ulaganja u unapređenje infrastrukture“

    Kompanija INSO, kao deo grupacije Condotte S.p.A. jedne od najvećih italijanskih grupacija u oblasti građevinarstva, specijalizovana je za „ključ u ruke“ projekte u zdravstvenom sektoru. U Srbiji INSO je prisutan od 2013. godine i trenutno su angažovani na izgradnji i rekonstrukciji Kliničkog centra u Nišu. Ocenjujući uslove poslovanja u našoj zemlji, Predrag Bezbradica, direktor ogranka kompanije INSO u Srbiji, ističe da je sa tačke gledišta njihovog aktuelnog projekta jedan od najvažnijih uslova konstruktivna saradnja pre svega sa Ministarstvom zdravlja. „Ministarstvo je oformilo posebnu Jedinicu za upravljanje projektom sa kojom svakodnevno uspešno sarađujemo, kao i sa srpskim podizvođačima preko kojih u Nišu zapošljavamo oko 400 ljudi.“ Prema rečima Bezbradice ono što Srbiju razlikuje od drugih zemalja su ljudi i mogućnost da jednim rukovanjem prevaziđete neki problem ili postignete dogovor.

    Imajući u vidu da su upravo izmene na polju građevinskih dozvola „vinule“ Srbiju na Doing Business listi, naš sagovornik ističe da pozitivino gledaju na svaki novitet u građevinarstvu i dodaje da je dobijanje građevinskih dozvola elektronskim putem znatno ubrzalo i olakšalo proceduru dobijanja neophodne dokumentacije.

    INSO u svetu sarađuje i u okviru projekata javno-privatnog partnerstva, kojim su italijanske kompanije vrlo sklone. „JPP projekti predstavljaju dugoročnu saradnju između javne institucije i privatnog partnera, od projektovanja preko izgradnje, opremanja i kasnijeg održavanja objekta. INSO ima dosta iskustva u realizaciji takvih projakata, jedan od njih je „Grad zdravlja“ u Milanu vredan 260 miliona evra. Smatram da postoji prostor za takav vid saradnje i u Srbiji, a jedan takav projekat u budućnosti bi za nas svakako bio od velikog značaja“, objašnjava Bezbradica.

    Sa preko 80 realizovanih objekata samo u zdravstvenom sektoru INSO ima ozbiljan know-how i veliko iskustvo u realizaciji takvih projekata koji su često veoma kompleksni i komplikovani za izvođenje. „Izgradnja bolnice, kada govorimo o njenoj strukturi, ne razlikuje se mnogo od gradnje bilo koje druge zgrade. Kompleksnim ih čine ugradnja medicinske opreme i instalacije koje su vrlo komplikovane i zahtevne za projektovanje i postavljanje“, objašnjava Bezbradica. Kada je u pitanju izgradnja i rekonstrukcija Kliničkog centra u Nišu čija vrednost radova iznosi 32 miliona evra, sve ide po planu. „Radovi na konstrukciji su završeni, objekat je zatvoren i trenutno se radi na opremanju i instalacijama što u suštini predstavlja najveći, najkompleksniji deo posla“, kaže Bezbradica i ističe da će u prvoj polovini 2017. Niš imati svoj visokotehnološki klinički centar.

    Projekti komercijalnog tipa

    INSO može da se pohvali visokotehnološkim projektima civilnog i komercijalnog tipa koje realizuje svuda u svetu, neki od njih su: kula „Zlota 44“ u Varšavi, podrum vina „Antinori“ u mestu Barđino pored Firence, nova visokotehnološka Palata pravde u Firenci, poslovni centar „Pointe de Simon“ na Martiniku i mnogi drugi.

    Izvor: BIZLife magazin

    Piše: Ksenija Mijatović

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE