Kada uspete jasno da profilišete svog kupca, vi ste već nekoliko koraka ispred konkurencije (VIDEO)
Rast online kupovine je prilika da se ona dalje razvija, ali u sinergiji sa tradicionalnim načinom kupovine u prodajnim objektima, koji podležu nužnoj promeni koncepta sa fokusom na udobnost i autentično iskustvo kupaca.
Praktično imamo situaciju da ukoliko želimo da uspešno pozicioniramo svoj brend, zapravo moramo da pokrijemo oba kanala prodaje, kaže za BIZLife Maja Ćuruvija, direktorka brokerskih usluga u kompaniji iO Partners. Prema njenom mišljenju, kada uspete jasno da profilišete svog kupca, vi ste već nekoliko koraka ispred konkurencije.
- Na čemu mora još da se radi, kada je reč o kupovini/prodaji putem interneta u Srbiji?
Internet kupovina je u Srbiji poprilično dobro pozicionirana i u eksponencijalnom je rastu. Stvorena je navika kod ljudi da koriste ovaj kanal prilikom kupovine. U zavisnosti od kategorije brenda, dalji rast online kupovine je prilika da se dalje razvija i u sinergiji sa tradicionalnim načinom kupovine u prodajnim objektima, koji podležu nužnoj promeni koncepta sa fokusom na udobnost i autentično iskustvo kupaca. Praktično imamo situaciju da ukoliko želimo da uspešno pozicioniramo svoj brend, zapravo moramo da pokrijemo oba kanala prodaje. Online kupovinu svakako vidim kao segment koji će imati svoj dalji razvoj, ali ono što je izazov jeste da ponuda koja se plasira online mora u nekoj meri da bude različita od one u tradicionalnim prodajnim objektima, a pre svega da bude cenovno pristupačnija. Takođe, vidimo i trend porasta sive ekonomije kroz neregistrovane Instagram naloge, koji će svakako morati da uđu u zvaničnu proceduru.
MORAMO SPREČITI SIVU EKONOMIJU U ELEKTRONSKOJ TRGOVINI
- Kada vi, kao kupac, odete u trgovinu, kakva očekivanja imate od prodavca? Šta vam kod njih prija, a šta vam odmah zasmeta?
Uvek mi prijaju vedri i prijatni prodavci, takoreći „prodavci saradnici”. Dobar prodavac bi pre svega trebalo da bude predusretljiv, strpljiv i da dobro poznaje proizvod koji nudi. Najbolji način da se predstavi neki proizvod jeste da se otkriju ciljevi potrošača i razlozi za oklevanjem. Jednako mi smetaju prodavci koji su u pristupu nametljivi ili mlaki, nezainteresovani.
- Kako proizvod predstaviti na način koji će kupca zadržati?
Teško da na ovo pitanje možemo dati tačan odgovor. Poslednjih deset godina dešava se revolucija u medijskom i marketinškom segmentu, gde je sveprisutan trend da pojedinačni nalozi na društvenim mrežama postaju jednako uticajni i vidljivi kao zvanični mediji. Sve to doprinosi velikom broju poruka kojima su kupci svakodnevno izloženi. Mnogi prodavci pričaju sa entuzijazmom o stvarima koje oni smatraju važnim, umesto da otkriju šta je važno kupcu. Odgovor o uspešnom promovisanju proizvoda vidim u preciznom definisanju ciljnih grupa, kreativnom pristupu i načinu komunikacije.
- U moru TV i internet reklama, gde se svako trudi da investira više i uradi nešto originalnije, kako biti bolji od konkurencije?
TV, print, digital kanali, influenseri – sve su to načini da dođemo do naših ciljnih grupa, dok je originalnost tu da nam omogući da se snažnije istaknemo svoj proizvod ili uslugu. Ali zapravno, treba se vratiti da početak priče. Kome mi zapravo želimo da plasiramo naš proizvod? Kada jasno profilišemo svog kupca, odabir kanala, pa i same poruke je mnogo jasniji i umnogome lakši.
Kod robe široke potrošnje, profilisanje kupaca je mnogo jednostavnije, jer prirodno imate veliki obim populacije kojoj se obraćate i tu može važiti princip mase. Kod specifičnih ili skupljih proizvoda potrebno je puno više sofisticirane analize potencijalnih kupaca. I ja to svakodnevno vidim u projektima urbanog stanovanja gde nije više dovoljno ponuditi samo dobru lokaciju nekretnine, već je potrebno ući dublje u analizu životnog i poslovnog stila kupaca.
Kada uspete da jasno profilišete svog kupca, vi ste već nekoliko koraka ispred konkurencije.
Izvor: BIZLife Magazin
Foto: Zoran Rašić