Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Migracije u umetnosti

    Izložba „Migracije u umetnosti – umetnost migracije“

    Ne razlikuje tamu oko sebe i tamu u sebi, i širom otvorenim očima, u mraku, ne vidi ništa”, Miloš Crnjanski, Seobe

     Od 18. 2. 2022. u Galeriji Matice srpske otvorena je izložba koja se bavi fenomenom migracija. Nova postavka objedinjuje umetnička dela velikih autora: Paje Jovanovića, Uroša Predića, El Greka, Šagala, ali i savremenih umetnika iz regiona.

    Kustoski tim – Danilo Vuksanović, Jelena Ognjanović i Luka Kulić – okupio je umetnike koji su svojim delima uticali na kulturnu matricu društva u kome su stvarali i svojim migrantskim iskustvom dali dodatnu vrednost umetničkom izrazu. Ovakva koncepcija poziva nas da razmislimo o razlozima zašto je savremeno doba toliko zastrašeno migrantima. Istorija i kultura nam, sa druge strane, pokazuju koliko je važno i uticajno bilo stvaralaštvo umetnika migranata, kao i koliko su ovi procesi kompleksni i dugotrajni.

    Ikonična kompozicija „Seoba Srba”, Paje Jovanovića, u kontekstu aktuelne svetske migracione krize rasvetljuje nam ovaj fenomen i navodi nas da preispitamo svoje stavove, društvene predrasude, ali i brojne izazove sa kojima se, kao civilizacija, susrećemo u XXI veku. Svedoci smo neljudskih i zastrašujućih prizora u svetu i savremenici dešavanja koja pokreću mnoga etička i kulturološka pitanja.

    Galerija Matice sprske, izložba "Migracije u umetnosti - Umetnost migracije"

    Galerija Matice sprske, izložba „Migracije u umetnosti – Umetnost migracije“

    Kroz odabrana umetnička dela mi, zapravo, sagledavamo svu složenost fenomena migracije, ali i njegovu sveprisutnost u našoj istoriji i kulturi. Postajemo svesni da su brojne ikone pohranjene u fundusima muzeja i galerija nastale u procesu jedne od mnogih migracija, bežanja, povlačenja, odlaženja i ostavljanja, kojima smo, kao narod, stalno bili izloženi.

    Shvatamo koliko je naša, evropska, pa i svetska kultura – bogatija i potpunija, jer je kroz istoriju dozvolila autentičnim pojedincima da preskoče zidove i raznesu svoje kreativno seme i svoje ideje.

    Izložba, kao i svaka umetnost, ne nudi rešenje niti odgovore na pitanja. Umetničko delo nas, po pravilu, intrigira i izaziva, često nam se i ne dopada, ali nas uvek suočava sa nama samima. U kontekstu migracije u umetnosti ili umetnosti migracije bićete sučeljeni sa strahom, odsustvom empatije, nerazumevanjem, predrasudama, ali i sa nadom i pozivom na dijalog jer, na kraju, umetnost govori svim jezicima, ona nas spaja, prevazilazi i definiše.

    Postavka, koja je otvorena do kraja aprila, nastala je u saradnji sa Državnom galerijom „Tretjakov” i Državnim muzejom lepih umetnosti „Puškin”, u Rusiji, Narodnom galerijom Slovenije, Narodnim muzejom u Beogradu, Narodnim muzejom u Pančevu, kao i sa umetnicima Taus Makačevom, Safetom Zecom, Mladenom Miljanovićem, Vladanom Jeremićem i Renom Redle.

    Izvor: BIZLife Magazin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE