Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Podgorica, grad

    CG u naredne četiri godine mora da vrati 2,6 milijardi evra starih dugova

    Crna Gora u naredne četiri godine mora da vrati dve milijarde i 648 miliona evra starih dugova, a kako će obezbediti novac za to još se ne zna.

    U Ministarstvu finansija kažu da su najveće obaveze po osnovu državnih obveznica koje dolaze na naplatu, dok ekonomisti upozoravaju da će crnogorska država bez smanjenja javne potrošnje i razvoja ekonomije morati da uđe u nova, još skuplja zaduženja.

    Na kraju prošle godine javni dug Crne Gore iznosio je četiri milijarde i 102 miliona evra, a tu su uključena i dugovanja opština. U Ministarstvu finansija navode da su za tri meseca ove godine uspeli da otplate 44 miliona evra starih obaveza, ali su se u istom periodu zadužili za novih 100 miliona kod Dojče banke.

    „Najveće obaveze čine obaveze po osnovu euroobveznica u iznosu od 1,75 milijardi evra, obaveze prema komercijalnim bankama u iznosu od 420 miliona i obaveze prema kineskoj Eksim banci za auto-put“, navodi Svetlana Vukićević.

    Stotine miliona samo na kamate

    U naredne četiri godine Crna Gora treba da vrati dve milijarde i 648 miliona evra starih dugova. Samo za kamate će do 2025. godine otići više od 300 miliona.

    Crna Gora, plaže

    „Otplata u 2024. godini je 537 miliona, 2025. godine kada imamo evro obveznicu od 500 miliona, imamo 855 miliona otplate i 2026. otplata duga je 306 miliona. Međutim 2027. godine čeka nas značajan skok zbog obeznice iz 2020. i tu je dug 950 miliona“, navodi Vukićević.

    Iz kojih izvora će se finansirati dugovi i redovne obaveze pitanja su na koja se za sada niko ne usuđuje da odgovori.

    Ekonomisti upozoravaju da državi ne ide u prilog što se poslednjih godina povećava javna potrošnja, kao ni to što nema dugoročnog upravljanja javnim finansijama.

    Javni dug Crne Gore čini 70,7 odsto BDP, a najzaduženije zemlje Evropske unije su Grčka, Italija i Španija, čiji je javni dug daleko iznad Mastriških kriterijuma od 60 odsto učešća u bruto društvenom proizvodu.

     

    Izvor: RTCG

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE