Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Gnezdo orlovo: Da li „cveta cveće u slovačko preduzeće“?

    Piše: Darko Soković,, Rukovodeći partner za strategiju i razvoj, Propulsion

    Pisalo se o Slovačkoj na ovom mestu i u prošlim brojevima. Mnogi se čitalac, poslovni partner, saradnik, prijatelj zapitao da li baš toliko „cveta cveće u slovačko preduzeće”.

    E pa – ne znam šta bih rekao. Pokrenimo, zato, ovde jedan centralnoevropski dnevnik iz prve ruke, da bar jednom u tri meseca možemo da sagledamo gde stoji Centralna Evropa iz bratislavske perspektive, a gde mi.

    U nizu nedavnih glasanja u Narodnoj radi (što je lepi slovački naziv za njihovu skupštinu), koja su pre neki četvrtak oborila rekord po broju i trajanju tokom jednog zasedanja, vladajuća koalicija je usvojila široko osporavane promene krivičnog zakonodavstva, temeljno zahvativši obim i svrhu posebnog tužilaštva za korupciju, a nije ostao pošteđen ni kazneni sistem. Ukratko, čim je kritički nastrojena desnica predvođena nekadašnjim premijerom Robertom Ficom došla na vlast, nije časila časa: stavila je po hitnom postupku na dnevni red promene i amandmane, za koje posmatrači veruju da imaju samo jedan cilj – da zaštite političke saveznike koalicije i njihove saradnike od potencijalnog budućeg gonjenja za korupciju ili, ako su bili dovoljno nespretni da budu uhvaćeni, od bilo kakve značajnije kazne.

    Darko Soković,

    Darko Soković,

    Lideri vladajućih stranaka govorili su o promenama kao o koraku ka „pravičnijoj pravdi”, kako bi antikorupcionaško zakonodavstvo bilo zauzdano, e da se ne bi koristilo kao oruđe u političkim obračunima. Ali nakon oštrih kritika Evropske komisije i pretnje uskraćivanjem pristupa fondovima, vlast je popustila i sama predložila amandmane da bi Evropu umilostivila. (Preselim se u Bratislavu, i ne trepnem, a odmah tamo krenu s amandmanom na amandman – valjda ih nisam urekao našim uobičajenim parlamentarnim praksama!)

    Ipak, činjenica da je amandmane kojima se zakoni „omekšavaju” predložio poslanik vladajućih Tibor Gašpar potkopala je ionako neubedljiv argument vlasti, jer je sam Gašpar bio direktor policije u prethodnoj vladi Roberta Fica. Nakon svirepih egzekucija novinara Jana Kucijaka i Martine Kušnirove, bio je primoran da podnese ostavku. Tad su se pojavili dokazi da je Gašpar zloupotrebljavao ovlašćenja za lično bogaćenje, zbog čega je uhapšen i optužen za organizovani kriminal. Nije ga to sprečilo da se, nakon što je pušten da se brani, nađe na izbornoj listi Smera i zatim bude izabran za poslanika, u septembru prošle godine. Protiv njega se nastavlja postupak i trenutno čeka suđenje. Ako bude proglašen krivim, Gašpar će se suočiti sa značajno manjom kaznom kada, 15. marta, amandmani koje je on sam predložio parlamentu, a koji su usvojeni, stupe na snagu.

    U martu su i predsednički izbori u Slovačkoj. Trenutno je na snazi kohabitacija (zaboravili smo malo ovaj politički aranžman, zar ne?), pa socijaldemokratska predsednica Zuzana Čaputova, čiji mandat ističe i koja se neće ponovo kandidovati, ima nemoguć zadatak da svetu objasni novi politički pravac zemlje, posebno zato što sve prognoze ishoda predsedničkih izbora najveće šanse daju Ficovom najbližem saradniku – Petru Pelegriniju. Liberalni mediji diljem Slovačke zato vape da Slovaci „s dužnom pažnjom izaberu novog predsednika koji će delovati kao čuvar ustavnosti i nacionalnih interesa, a ne samo kao vladin klimoglavac”, kako piše „Denik Sme”, jedan od najčitanijih bratislavskih dnevnih listova.

    Robert Fico i njegovi na vlast su došli na talasu proruskih narativa (šampion tih poruka je, svakako, Ficov zamenik u stranci Ljuboš Blaha), nazivajući Ukrajince „fašistima” i okrivljujući SAD za ruski napad na Ukrajinu. Premijer preti da će blokirati ukrajinski ulazak u NATO i zaustaviti evropsku pomoć toj zemlji. Nova vlada krenula je i u promene pristupa i narativa i po dubini. Smenjene su na desetine eksperata za strateško komuniciranje po raznim ministarstvima, a ekspresno je ukinuta i Strategija za borbu protiv dezinformacija, usklađena sa zajedničkom evropskom politikom. Upitan da prokomentariše smene, Juraj Gedra, novi šef premijerovog kabineta, kazao je da je reč o „političkim aktivistima čiji je zadatak bio da svi u Slovačkoj imaju jedno, od Vlade propisano ’ispravno’ mišljenje o temama kao što su rat u Ukrajini, Evropska unija, NATO, migrantska kriza ili mediji”, izvestio je „Denik N”. On je dodao da su se kao vlada našli pod teškom medijskom paljbom, što je, prema njegovim rečima, bilo i očekivano, s obzirom na to da rezultati izbora „nisu bili u skladu s očekivanjima političkih aktivista po nevladinim organizacijama”.

    Red je da progovorimo i o kulturi. Nova ministarka kulture Martina Šimkovičova ukinula je zabranu saradnje sa Belorusijom i Rusijom u oblasti kulture i konačno zakatančila galeriju u čuvenoj zgradi Slovačkog radija u obliku obrnute piramide, koja je i inače bila na ivici opstanka, jer su pre koju nedelju postavili izložbu sa LGBT tematikom. Na kraju, o zdravstvu: načelnica Odeljenja neonatalne intenzivne nege u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Košicama dobila je pretnje smrću i pritiske na poslu nakon što je kritikovala ministarku zdravlja Zuzanu Dolinkovu jer se bez ikakve zaštitne opreme ili mera predostrožnosti slikala s prevremeno rođenom bebom.

    Vladajuću koaliciju čine partije Smer, Glas i Slovačka narodna partija (SNS). Premijer Fico poručuje da se sa Slovačkom neće moći tek tako i da je to jedna mala, ali suverena zemlja koja misli svojom glavom. Ljuti, crni orao, preteći raširenih krila na SNS-ovom grbu, snažna je poruka svima u Slovačkoj i van nje: ova, ovakva Slovačka se ne šali. 

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Danijel Rakić,Propulsion/Ilustracija: Ivo Matejin

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE