Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto podaci postaju najvažniji resurs i koja je uloga Državnog data centra u tome

    Svedoci smo da četvrta industrijska revolucija briše jaz između čoveka i tehnologija, dok su prethodne tri samo menjale načine na koji su poslovi obavljani, ističe u intervjuu za BIZLife direktor Državnog data centra Danilo Savić.

    Kako kaže, razmena informacija dobija na velikom značaju, a podatak, kao nukleus svake informacije, postaje jedan od najvažnijih resursa.

    • Možete li nam ukratko objasniti šta je Državni data centar? Šta je to što javnost o Centru ne zna, a trebalo bi da zna?

    Vrednost podatka sve je veća i veća, a bezbedni i lako dostupni podaci postaju nasušna potreba kako u privređivanju tako i u svakodnevnom životu. Nema tu izbora, ko izgubi korak u ovoj trci ostaće trajno hendikepiran i nema načina da kasnije nadoknadi propušteno. Ovo se ne odnosi samo na privredne subjekte i korporacije već i na čitave države. Stoga, bezbedni, lako i brzo dostupni podaci – naša su misija.

    Na sreću, krenuli smo na vreme u susret izazovima, u korak sa razvijenim svetom, što je prepoznato u međunarodnoj stručnoj javnosti, koja Srbiju svrstava izuzetno visoko kako po kriterijumu napretka digitalizacije tako i po razvoju eUprave. Ključna uloga Državnog data centra je u infrastrukturnoj podršci digitalizaciji, ne samo državne uprave, što posebno ističemo, već i celovitom zaokretu u strategiji odnosa prema podacima, kao jednom od najvrednijih resursa.

    • Kako biste opisali značaj Državnog data centra za poslovnu zajednicu Srbije i na koji način podržava njen razvoj?

    Odgovor na ovo pitanje zavisi od ugla posmatranja. Poslovni subjekti imaju mogućnost da svoje podatke čuvaju u optimalnim uslovima po najvišim međunarodno priznatim standardima za bezbednost i pouzdanost. Državni data centar je jedan od osam takvih u Evropi. Naša pouzdanost je merljiva, nemački TUV nas je sertifikovao u klasu 4, najvišu za data centre, a to praktično znači 99,995 odsto sigurnosti. Naši servisi mogu, po tom kriterijumu, da stoje od 18 do 25 minuta godišnje. Praktično, ne mogu da stanu.

    Sa aspekta države Srbije, bezbedni i lako dostupni podaci svim državnim organima omogućavaju kvalitetniji rad i transparentniju kontrolu nad tržištem i privrednim kretanjima. To je, opet, svima u interesu: privrednim subjektima, državi, pa i svima nama pojedinačno. Lakši, brži i kvalitetniji odgovor državnog aparata na zahteve građana i pravnih lica – to je ono što svi želimo.

    • Koju ulogu Državni data centar ima u podršci razvoju startapa u Srbiji, posebno u kontekstu digitalne transformacije?

    Izgradnja Inovacionog distrikta u neposrednoj blizini Državnog data centra daće poseban, dodatni zamajac razvoju startapa u Srbiji. Zasada, mogu da ponovim deo svog odgovora na jedno od prethodnih pitanja: infrastrukturni aspekt podrške digitalizaciji u Srbiji ključan je doprinos Državnog data centra.

    Takođe, treba istaći da je od kraja 2021. godine naučnoj zajednici i naučno-tehnološkim parkovima iz Beograda, Novog Sada, Čačka i Niša, a time posredno i startap kompanijama, na raspolaganju platforma za razvoj veštačke inteligencije. Ne treba da naglašavam da je superkompjuter hostovan kod nas, u Državnom data centru, u Kragujevcu.

    • Kako Državni data centar integriše nove tehnologije, poput veštačke inteligencije, u svoje usluge i kako to doprinosi efikasnosti poslovanja korisnika?

    Prema strategiji za razvoj veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2020‒2025, formirana je nacionalna AI platforma i stavljena na raspolaganje naučnoj zajednici. Platforma predstavlja izvanrednu podršku naučnoistraživačkom radu. Saradnja je formalno regulisana sporazumima sa svim univerzitetima u Republici Srbiji i više istaknutih instituta. Ciljevi su implementacija, unapređenje i širenje primene veštačke inteligencije u Srbiji, u nauci i privredi. S obzirom na veliku upotrebu AI platforme, postavili smo cilj da u najskorijem periodu značajno uvećamo kapacitete, čime ćemo postati apsolutni lideri u ovom delu Evrope.

    Razvoj veštačke inteligencije je neminovnost, važno je da pratimo trendove i budemo deo naprednog i razvijenog sveta, jer razvoj kakav želimo već u bliskoj budućnosti neće biti moguć bez ovog segmenta. Državni data centar daje presudnu podršku ovom procesu u infrastrukturnom aspektu, identično kao i procesu digitalizacije.

    • Bezbednost podataka je ključna tema u današnjem digitalnom okruženju. Kako Državni data centar obezbeđuje sigurnost podataka građana Srbije, ali i svih drugih korisnika usluga?

    Sigurnost podataka se nameće kao jedna od centralnih tema u našem poslu. Građani ne treba da brinu, njihovi podaci su bezbedni. Da bismo mogli da čvrsto stanemo iza ovakvog stava, moramo konstantno da radimo i unapređujemo sisteme koji garantuju sigurnost podataka. Tema je izuzetno kompleksna da bismo je elaborirali u kratkom odgovoru. Možda u ovom trenutku treba naglasiti da će u okviru Inovacionog distrikta, čija izgradnja upravo počinje u neposrednoj blizini Državnog data centra, između ostalog, biti smeštena Kancelarija za informacionu bezbednost.

    • S obzirom na rastuće potrebe za IT stručnjacima, kako Državni data centar reaguje na nedostatak kvalifikovanih radnika i obezbeđuje adekvatan kadar za svoje aktivnosti?

    Zahvaljujem na ovom pitanju. Većina zaposlenih u Državnom data centru su mladi inženjeri, mnogima od njih ovo je prvi posao, a samo mali broj nas iskusnih kvari prosek godina, ali je naše prisustvo, ipak, neophodno kako bi tim rastao i razvijao se u pravom smeru. Data Cloud Technology ima potpisane ugovore o saradnji sa nizom visokoškolskih ustanova. Studenti završnih godina sa različitih fakulteta obavljaju stručnu praksu kod nas. Tokom tog procesa oni se upoznaju sa našom organizacijom, a mi dobijamo priliku da među njima nađemo kandidate koji bi svoju profesionalnu karijeru mogli da započnu u Državnom data centru. U praksi se potvrdilo da je ovakav pristup jako dobar.

    • Kako vidite budućnost Državnog data centra u kontekstu ubrzanog tehnološkog razvoja i sve većih zahteva klijenata?

    Prvo bih želeo da naglasim da nimalo nisam zabrinut za perspektivu Državnog data centra. Postoje potrebe za puno većim kapacitetima od onih koje Centar sada nudi. Produkcija nam raste brže od zacrtanih planova, postoji svest o potrebama i na nama je da nastavimo da radimo kvalitetno kako bismo nastavili da rastemo i razvijamo se. Mi smo, zapravo, na početku, još uvek smo startap, tek tri godine smo na tržištu. Po rezultatima – to teško da bi neko mogao da pretpostavi, jer tehnološki razvoj koji pomenuste u svom pitanju sve je brži, a potrebe za našim servisima na tržištu, posledično, sve su veće. Naša uloga ostaće značajna u više puta pomenutoj infrastrukturnoj podršci digitalizaciji, a tehnologije koje primenjujemo ostaće u korak sa najmodernijim svetskim trendovima. Širenje naših produkcionih kapaciteta nije linearan proces, stalno unapređujemo sisteme i, sagledavajući trendove, planiramo i implementiramo najmodernija rešenja i tehnologije.

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

     

    Izvor: BIZLife Magazin

    Foto: Luka Jovanić

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE