Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    vučić

    Vučićeva godišnja konferencija: Uprkos svemu, 2023. će biti godina daljeg razvoja

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da građani Srbije mogu da budu zadovoljni prethodnom godinom jer je sačuvana finansijska stabilnost, ekonomija je imala rast između 2,3 i 2,5 odsto, a kurs dinara je „čvrst kao stena“.

    „Uspeli smo da podignemo plate i penzije, koliko vidim, najviše u Evropi. Ima samo jedna zemlja koja je više uradila. Naša stopa javnog duga na današnji dan ne prelazi 55 odsto, i to je nešto što je na ponos svim građanima Srbije“, rekao je Vučić na godišnjoj konferenciji za novinare u Palati Srbija.

    On je građanima čestitao Novu godinu, a vernicima predstojeće božićne praznike i istakao da je ovo njegov poslednji predsednički mandat i da neće da menja Ustav. „Moj posao je da budem na strani građana i svakog čoveka u zemlji, i to ću da činim na najbolji način, uprkos teškim prilikama sa kojima se suočavamo“, rekao je i ocenio da će 2023. biti teška godina za ceo svet.

    Naveo je Srbija ima najnižu do sada stopu nezaposlenosti od 8,9 odsto i da je privukla 66 odsto ukupnih stranih investicija na zapadnom Balkanu, a da je bruto domaći proizvod (BDP) prošle godine bio 60,3 milijardi evra.

    2023. godina će biti mnogo teža

    Predsednik je govorio o ekonomskoj situaciji i rekao da je zemlja po pitanju fiskalne stabilnosti u povoljnijem položaju u odnosu na Evropu. Ponovio je da će 2023. godina na evropskom i svetskom novou biti mnogo teža od prethodne.

    „Mi se sada dvoumimo, šta da uradimo – sada je pitanje da li je starija kokoška ili jaje, kako da čuvate stopu BDP dodatnim ulaganjima, time što ćete da potrošite više novca ili kako da u skladu sa savetima šefice MMF Kristaline Geogrijeve pravite jastuke, bafere, čuvate državni novac u slučaju veće krize“, naveo je predsednik.

    Amerika se, kaže, bliži recesiji, u Kini pada stopa rasta, u Evropi takođe, ali pada i naša stopa. „U skladu sa tim šta se dešava u svetu, pogađa i nas, jer smo i mi deo lanca, ali smo mi po pitanju fiskalne stabilnosti u povoljnijem položaju“, rekao je predsednik.

    Vučić je kazao da na današnji dan Srbija ima 580 miliona kubnih metara gasa, i da će kad se završi zima ostati pun Banatski Dvor, a dodatne količine gasa ostaće i u skladištu u Mađarskoj. Najavio je produžetak ugovora sa Mađarskom o skladištenju gasa, „da budemo spremni i za sledeću zimu“.

    Što se tiče uglja, na deponijama je milion 447 hiljada tona, taman onoliko koliko smo uvezli prethodnih pet meseci, naveo je Vučić i istakao da su deponije pune i da građani ne moraju da brinu.

    Cena gasa biće najniža, a cena električne energije druga najniža u Evropi, zato što je naša želja da u budućnosti sačuvamo naša preduzeća, da bismo ih na taj način posredno subvencionisali, da čuvaju nivo zaposlenosti, poručio je Vučić.

    U Srbiji niko ne radi za 250 evra

    Sledeću godinu Vučić je nazvao godinom daljeg razvoja. „Uprkos svemu, 2023. će biti godina daljeg razvoja i napretka“, rekao je Vučić i istakao da očekuje dalji rast plata i penzija, koje će i dalje pratiti plate.

    „Uprkos tome što smo bili prvi u Evropi, pa je naša osnovica bila viša. Uspeli smo da podignemo plate i penzije koliko vidim najviše u Evropi. Ima samo jedna zemlja koja je više uradila. Naša stopa javnog duga na današnji dan ne prelazi 55 odsto, i to je nešto što je na ponos svim građanima Srbije“, dodao je predsednik.

    Upitan da prokomentariše statistički podatak Evrostata po kom je Srbija u 2021. bila četvrta najsiromašnija država u Evropi po bruto domaćem proizvodu po stanovniku i po standardizovanoj individualnoj potrošnji po stanovniku, rekao je da ne veruje da je to Eurostat računao.

    Eurostat: Zemlje EU sa najvišim i najnižim platama – gde je Srbija?

    Predsednik je kazao da u Srbiji niko ne radi za 250 evra, a da je najniža plata 370 evra. „Kad činjenice nisu u skladu sa onim što želite da vidite, tim gore po činjenice…Ja tu ne mogu da pomognem“, rekao je on.

    Hrane će kaže u Evropi biti sve manje, ali Srbija ima, tvrdi, dovoljno osnovnih potrebština za naredne godine. „Imamo za 20 meseci rezervi pšenice, 13 meseci kukuruza i ne biste verovali, za 30 meseci suncokreta“, naveo je Vučić.

    „Moraćemo još da pojačamo naše rezerve, još da pojačamo prehrambenu sigurnost, zato što će hrane biti sve manje i u Evropi i u svetu“, dodao je predsednik. I soli i šećera će, ističe, biti dovoljno za naredne godine.

    Profesorka demantuje vlast: Srbija u 2022. najgora u regionu

    Izvor: Agencije, N1, RTS, 021

    Foto: Beta

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE