Velika Britanija zamrzava plate u javnom sektoru, Srbija ih povećava
Zbog krize izazvane koronavirusom, Velika Britanija izgleda nema izbora nego da zamrzne plate u javnom sektoru na čak tri godine.
Britanski ministar finansija Riši Sunak izjavio je da neće biti povratka na štednju i da će, umesto toga, on objaviti u sredu značajno povećanje finansiranja javnih službi u jednogodišnjem planu potrošnje. Međutim, Sunak je dodao da ne može da isključi zamrzavanje plata u javnom sektoru.
Vest da se pet miliona zaposlenih u javnom sektoru u Velikoj Britaniji suočava sa zamrzavanjem plata izazvala je nezadovoljstvo u tamošnjoj javnosti, prenosi Index.
Ova mera, osmišljena kao odgovor na finansijske posledice pandemije, odnosi se na učitelje, policiju, vojsku i javne službenike, ali ne i na zdravstvene radnike, koji su izuzeti zbog njihovih napora u borbi protiv koronavirusa.
Plan objavljuju u sredu
Britanski ministar finansija Riši Sunak izneće u sredu plan za obuzdavanje plata i uspostavljanje ravnoteže u budžetu. Naime, budžetski izdaci uveliko su se povećali tokom pandemije. Prema procenama britanske vlade, trogodišnje zamrzavanje plata u javnom sektoru donelo bi uštedu od 23 milijarde funti. Rezervna varijanta je ograničiti rast plata na samo jedan posto godišnje, pri čemu bi ušteda iznosila 11 milijardi funti.
Sindikati se pobunili
Ovom planu očekivano su se usprotivili sindikati, koji ga smatraju dodatnim udarcem svojim članovima usred krize.
„Nećemo dopustiti da zaposleni u javnom sektoru plate ovu krizu novom štednjom i zamrzavanjem plata. Ovo je udarac u zube onima koji se bore protiv pandemije. Naši članovi još osećaju posledice 10-godišnje štednje konzervativne vlade. Ministri dele milijarde svojim prijateljima kroz ugovore, a istovremeno smišljaju kako da smanje platu radnicima koji su u prvim redovima borbe protiv koronavirusa“, rekla je Rehana Azam, glavna sekretarka sindikata GMB.
Britanija potrošila 210 milijardi funti na pandemiju
Britanska vlada je dosad samo na borbu protiv pandemije potrošila više od 210 milijardi funti, a očekuje se da će do proleća sledeće godine potrošiti još desetine milijardi. Zbog tih troškova i pada BDP-a, vladin Biro za budžetsku odgovornost očekuje da će Ministarstvo finansija ove godine morati da se zaduži za 400 milijardi funti.
Procenjuje se, takođe, da će budžetski deficit biti dvostruko veći nego 2008. godine.
Velika Britanija u javnom sektoru ima više od 5,4 miliona zaposlenih, a većina ih radi u zdravstvu i obrazovanju.
Za razliku od VB, Srbija najavila povećanje plata u javnom sektoru
Ministar finansija Siniša Mali prošle nedelje najavio je povećanje plata, penzija i minimalne cene rada u narednoj godini.
On je rekao da će se ići sa povećanjem penzija od 5,9 odsto i istakao da je minimalna zarada povećana za 6,6 odsto.
„Od 1. januara imamo povećanje plata u javnom sektoru od 5 odsto za sve zdravstvene radnike, 3,5 odsto za sve ostale, a onda od 1. aprila dodatno povećanje od 1,5 odsto za sve druge, tako da ukupno počev od 1. aprila svi imaju povećanje od 5 odsto“, precizirao je ministar Mali.
Mali je istakao i da će Srbije ove godine imati najbolji rezultat kada je ekonomija u Evropi.
„Imaćemo najmanji pad bruto domaćeg proizvoda u 2020.godini, to kaže Međunarodni Monetarni Fond, Evropska komisija i sve projekcije koje oni i njihove relevantne institucije izbacuju govore u prilog tome da smo najbolji“, zaključio je ministar Mali.
Izvor: BIZLife
Foto: Beta AP
Milan
Tako su isto povećali penzije 2008. u praskozorje svetske ekonomske krize. I ta rupa u budžetu nije prestajala da raste dok Vučko nije smanjio penzije. Ništa nismo naučili....