Titova vila se prodaje za 800.000 EUR

Konenova vila na Paliću, poznata i kao Titova vila, u samom srcu Palića, oglašena je na prodaju i to za 800.000 evra.

Konenova vila restitucijom je vraćena nasledicima porodice Konen, nekadašnjim industrijalcima i veleposednicima, koji ne žive u našoj zemlji i po pravosnažnosti rešenja Agencije za restituciju odlučili su da je prodaju. Vila je decenijama unazad bila u raljama birokratije, te je, prepuštena zubu vremena, i neophodna joj je ozbiljna rekonstrukcija, piše Subotica.com.

Vila Konen, pripadala je jednom od tada najbogatijih Subotičana Vilhema Konena, suvlasnika klanice “Konen i Hartman”. Izgrađena je 1900. godine po projektu Ferenca Rajla, a za razliku od drugih vila koje su imale i ekonomski deo sa voćnjakom i vinogradom, iz  kuće je napravljen teniski teren.

„U kojoj je meri Rajhl uticao na vlasnika ili obrnuto ne možemo znati, ali je sigurno da ovaj objekat predstavlja još jedan njegov eksperiment u traženju svojstvenog izraza u arhitekturi. Rajhl je prihvatio centralnu lokaciju vile na parceli, okrenuo je prema zelenilu šume i formirao ukrasnu predbaštu ‘za pokazivanje’ ali je umesto voćnjaka i vinograda iza vile postavio teniski teren“, navodi se u objašnjenju Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Raskošna vila na Paliću je nacionalizovana i vlasništvo države. U njoj je 1963. godine jednom prespavao Josip Broz i od tada je zovu i Titova vila. Dobrica Ćosić je u njoj pisao “Korene”, a tu su boravili i Oskar Davičo, Antonije Isaković, Milan Konjović…

Vilim Konen Mlađi rehabilitovan je 2013. godine, što je dalo osnov potomcima da od države traže povrat oduzete imovine, pa i vile na Paliću.

Tragična sudbina porodice Konen

Porodica Konen je tokom Drugog svetskog rata doživela sudbinu mnogih svojih sunarodnika Jevreja, a komunistička vlast  je 1946. godine konfiskovala je svu imovinu zbog navodne saradnje Vilhema Konena mlađeg sa okupatorom, iako je bio antifašista i pomagao Narodnooslobodilački pokret.

Bio je čak i u nemačkom i mađarskom zarobljeništvu kao oficir Vojske Kraljevine Jugoslavije. Posle rata je osuđen kao „narodni neprijatelj“. Čak dva puta je izbegao smrtnu kaznu, a iza rešetaka je proveo više od dve godine, tokom kojih mu je oduzeta imovina.

Izvor: Subotica.com

Foto: YT Printscreen

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE