Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Svako deseto dete u Srbiji „žrtva“ dečjeg rada

    Gotovo svako deseto dete u Srbiji, ili 9,5 odsto sve dece uzrasta od pet do 17 godina, bilo je u 2021. godini izloženo zloupotrebi dečjeg rada, izjavila je predstavnica Republičkog zavoda za statistiku (RZS) Vesna Pantelić.

    Pantelić je, na konferenciji za novinare povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv dečjeg rada, rekla da su rezultati ankete o zloupotrebi dečjeg rada, koju je 2021. godine po prvi put sproveo RZS, pokazali da je „opasnom radu bila izložena 21.000 dece uzrasta od 15 do 17 godina“, što je deset odsto sve dece u ovoj starosnoj grupi u Srbiji.

    Prema njenim rečima, opasnom radu bilo je izloženo i 14.000 dece uzrasta od pet do 14 godina, što je 2,2 odsto ukupnog broja dece u toj starosnoj grupi.

    „U svim starosnim grupama, stopa zloupotrebe dečjeg rada je viša kod dečaka nego kod devojčica“, rekla je Pantelić.

    Prema njenim rečima, zloupotreba dečjeg rada najčešće se dešava u Šumadiji, i to prilikom rada u poljoprivredi i uslužnim delatnostima, a 14.000 dece u celoj Srbiji uzrasta od pet do 14 godina „radilo je u uslovima koji ugrožavaju njihov razvoj“.

    Zloupotreba dece u porastu

    Koordinator Međunarodne organizacije rada za Srbiju Jovan Protić je rekao da se od 2016. godine uvećava broj dece koja su izložena dečjem radu.

    Protić je kazao da deca uzrasta od pet do 14 godina „ne bi smela da rade“, dok deca starija od 15 godina „imaju pravo da rade uz roditeljsku saglasnost, ali ne i na opasnim poslovima“.

    Predstavnica Međunarodne organizacije rada iz Ženeve Marija Gabrijela Breglia je rekla da je zloupotreba dečjeg rada „uzrok i posledica socijalne nepravde“. „I u Srbiji deca rade sa svojom porodicom i za svoje porodice“, rekla je Breglia.

    Predstavnica nezavisne organizacije stručnjaka Grupa za razvojnu inicijativu i programa Secons Jovana Čvorić je kazala da se deca koja su žrtve zloupotrebe dečjeg rada, najčešće bave skupljanjem sekundarnih sirovina, prosjačenjem, pevanjem ili sviranjem na ulici i pranjem stakla na automobilima.

    Čvorić je rekla da je istraživanje pokazalo da su deca na ulici i vikendom i radnim danima, što ukazuje da ta deca izostaju ili ne pohađaju nastavu.

    „Izostaju snažnije usluge socijalne zaštite koje bi uticale na roditelje da ne podstiču radnu eksploataciju njihove dece“, kazala je Čvorić.

    Izvor: Beta

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE