Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Posao, CV

    Strategije kako da napravite potpuni ZAOKRET u karijeri

    Svi smo bili učeni da idemo u školu, da dobijemo diplomu i da u skladu sa tim biramo posao. Ali šta ako se ta karijera ne pokaže onako kako smo mislili? Da li ostajemo zaglavljeni u tom poslu?

    Kao karijerni trener hiljadama klijenata iz celog sveta, Šo Devan je otrkio da je najbrži put do neispunjene karijere ne raditi ništa. Bez obzira na to šta vam neko kaže, uvek možete da promenite karijeru da biste radili ono što zapravo želite. Teži deo je imati hrabrosti da pokušaš.

    ,,Što se mene tiče, četiri puta sam menjao karijeru. Nakon što sam diplomirao biznis, počeo sam da se bavim menadžment konsaltingom. Posle sam se preselio na novi kontinent da bih se okušao u regrutovanju agencija. I onda sam na kraju pronašao put do ljudskih resursa, posebno u učenju i razvoju. Svo troje sam spojio da radim ono što sada radim u Workhap-u, a to je da pomognem drugim ljudima da se zaposle i  započnu karijere koje vole“, objasnio je on.

    Evo tri dokazane strategije koje su funkcionisale za njega i njegove klijente kako da napravimo uspešnu promenu u karijeri.

    Posao, zaokret, strategije

    Karijera, strategije (Unsplash)

    Odlučite šta želite da radite

    Najverovatnije znate šta ne želite da radite, ali teži deo je ponekad naći ono što želite da radite. Dakle, pre nego što počnete da se prijavljujete za bilo šta, prvo dobro procenite kako izgleda vaša idealna karijera. Napravite listu onoga što vam se sviđa, a šta ne dopada na vašoj trenutnoj poziciji.

    Ovo je takođe dobar trenutak da razmislite o svim svojim iskustvima pre vašeg poslednjeg radnog mesta. Koje vas veštine čine najpouzdanijim? Za šta ste istinski strastveni? Koje aspekte vaše trenutne pozicije volite? Ova samorefleksija će vam pomoći da identifikujete vrstu posla koja je bolje usklađena sa vašim interesovanjima i vrednostima.

    Odatle napravite listu potencijalnih pozicija za koje smatrate da su više usklađene sa vašim ciljevima. Ali nemojte samo stati na tome, uradite duboko istraživanje o ovim industrijama i timovima kako biste znali šta da očekujete. Možda ćete čak naučiti da ćete možda morati da smanjite očekivanje za platu da biste ušli u željenu oblast. Iako vam se može činiti da pravite korak unazad, zapamtite da je svoju karijeru najbolje graditi imajući na umu dug put.

    ,,Otkrio sam da je privremeno smanjenje plate vredno toga ako vam omogućava da konačno radite posao koji smatrate smislenim“, zaključio je on.

    Posao, zaokret, strategije

    Posao, strategije (Freepik)

    Navedite veštine koje već imate, a služiće vam

    Sasvim je normalno da se oklevate oko promene karijere, posebno ako gledate na polje koje je malo strano u smislu veština i obuke. Toliko ljudi misli da morate da se vratite u školu ili da počnete da učite od nule da biste čak i bili razmatrani za novu poziciju, ali to nije nužno tačno, piše Forbes.

    Naravno, neki poslovi će zahtevati nove sertifikate i obuku, posebno ako se bavite složenim ili visoko regulisanim oblastima kao što su tehnologija, finansije ili inženjering. Ali u velikoj većini slučajeva, verovatno ste već označili mnoge okvire koje regruteri imaju za tu novu poziciju koju gledate, i samo treba da im pomognete da to vide u vašoj biografiji.

    ,,Moj savet je sledeći: potražite prenosive veštine koje već imate i koje bi vas mogle dobro uklopiti u novu poziciju i istaknite to u svojoj biografiji. Veštine kao što su prilagodljivost, način razmišljanja o rastu i odlične komunikacijske veštine su visoko na listi bilo kog regrutera jer vam omogućavaju da napredujete u bilo kom okruženju“, objasinio je Šo.

    Obavezno prođite kroz svoj CV i naglasite kako se vaše trenutne veštine i iskustva mogu primeniti na novi posao kojim želite da se bavite.

    Regruteri, CV

    CV, strategije (Pexels)

    Povežite se sa nekim ko je uradio isto

    Često je najbolji način da naučite da čujete iz tuđeg iskustva. Ako poznajete nekoga ko je ranije radio nešto slično, povežite se s njim i raspitajte se o njegovom putovanju. Slušanje o njihovim iskustvima, izazovima sa kojima su se suočili i lekcijama koje su naučili mogu vam pomoći da pokrenete vašu tranziciju i olakšate proces.

    Takođe je dobra ideja da se povežete sa ljudima u novoj industriji u koju pokušavate da uđete. Potrudite se da naučite sve što možete iz njihovog iskustva i zatražite savete.

    Ako ne možete da dođete do nekoga lično, možete se povezati i sa ovim ljudima na LinkedIn-u. Iskoristite prednost poruke  za povezivanje da biste se predstavili. Evo upita koji možete da koristite za svoje zahteve za povezivanje:

    „Hej Džordž! Uvek je sjajno povezati se sa ljudima koji su u ovoj obasti. Moj veliki cilj je da pređem na Data, tako da volim da vidim primere poput vas! Znam da ste sigurno zauzeti, ali sam se pitao da li biste bili otvoreni za brzi telefonski poziv da podelite svoje iskustvo. Hvala vam!“

    Zaokret u karijeri izgleda rizično, ali često je ključ za novu karijeru za koju znate da bi vam bolje odgovarala.

    Prvo odlučite kako izgleda ta idealna karijera, a zatim uložite sve u pronalaženje pravih prilika koje će vas približiti tom cilju.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash, Freepik, Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE