Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Manja plata, duže radno vreme… Čega bi se sve zaposleni ODREKLI za više rada od kuće?

    Potpuni rad na daljinu je i dalje velika prednost za ogroman broj zaposlenih – a polovina njih bi pristala na smanjenje plate da bi ga dobila.

    Oko 50 odsto od 4.000 američkih profesionalaca koje je anketirao FlexJobs reklo je da bi bili spremni na smanjenje plate za mogućnost da rade sa bilo kog mesta – opcija koja je retka čak i u širem svetu rada na daljinu, gde mnoga zanimanja zahtevaju da zaposleni žive na određenoj lokaciji.

    Naravno, čak i hibridni rad postaje sve manje uobičajen jer sve više preduzeća povećava svoje potrebe u kancelariji. Neke od velikih korporacija, kao što je UPS Inc., prekinuli su rad na daljinu sa „ograničenim izuzecima“.

    Ali istraživanje FlexJobs-a pokazalo je da su mnogi zaposleni spremni da pregovaraju kada je u pitanju fleksibilnost rada na daljinu.

    rad na daljinu

    Rad od kuće (Unsplash)

    Oko 20 odsto je reklo da bi bilo spremno da poveća svoje radno vreme, a još 15 odsto je reklo da bi bilo spremno da skrati dane godišnjeg odmora u zamenu za to da rade bilo gde. Pored toga, 26 odsto radnika je reklo da bi pristali na smanjenje plate od 5 odsto da bi radili bilo gde, dok je još 24 odsto radnika reklo da bi smanjilo plate do 15 odsto.

    Iako je verovatno nepraktično da poslodavci smanje plate u zamenu za rad na daljinu, sve je uobičajenije da kompanije prave razlike u platama u zavisnosti od toga gde zaposleni radi – na primer, veća plata za rad u sedištu kompanije i različiti nivoi plata u zavisnosti o troškovima života u toj oblasti.

    Benefiti za povratnike u kancelarije

    Nedavno istraživanje koje je sproveo KMPG LLP pokazalo je da su mnogi izvršni direktori voljni da podstaknu povratak u kancelariju, a 90 odsto ispitanika je reklo da bi nagradili zaposlene koji se trude da se vrate u kancelariju povoljnim zadacima, povišicama ili unapređenjima.

    „Generalni direktori svakako žele više rada iz kancelarija, ali strategije povratka ne mogu biti jedinstvene – zahtevaju duboko razumevanje dinamike zaposlenih i prepreka za više aktivnosti iz kompanije“, rekao je Pol Knop iz KPMG-a.

    Meta Inc., matična kompanija Facebook-a, takođe je implementirala različite modele plata tokom pandemije koji se razlikuju u zavisnosti od lokacije zaposlenih.

    Ali radnici su voljni da naprave određene korake ka fleksibilnosti, pokazuje istraživanje FlexJobs. Oko 40 odsto bi se preselilo u drugi grad ili 41 odsto u drugu državu radi rada na daljinu.

    rad na daljinu

    Rad od kuće (Pexels)

    Ove podele su sve više generacijske. Najmanje je verovatno da će bejbi-boom generacije prihvatiti bilo kakvo smanjenje plata, povećanje radnog vremena ili gubitak povlastica u zamenu za rad sa bilo kog mesta, a 50 odsto je reklo da se ne bi odrekli ničega. Oko 41 odsto generacije Z je reklo da se ne bi odreklo ničega, dok je samo 31 odsto milenijalaca reklo da ne bi.

    Milenijalci (31 odsto) bi najverovatnije prihvatili smanjenje plata da bi radili na daljinu, u poređenju sa samo 25 odsto generacije X i 18 odsto bejbi bumera.

    Ali ako bi im se ponudila mogućnost rada sa bilo kog mesta, bez ikakvih nedostataka, oko 75 odsto radnika je reklo da bi to prihvatilo.

    Troškovi života su veliki faktor u toj jednačini, sa 80 odsto onih koji su rekli da bi iskoristili svoju mogućnost rada sa bilo kog mesta da se udalje iz oblasti sa visokim troškovima života. Klima i regionalna kultura bili su drugi glavni faktori.

    Zašto puštanje zaposlenih da rade od kuće može da dovede do rasta prihoda

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Pexels

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE