Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Psiholog koji je dobio Nobelovu nagradu objašnjava nerešiv problem pri zapošljavanju

    Iako je Kaneman (Kahneman) psiholog, dobitnik Nobelove nagrade, napravio sistem koji procenjuje kandidate u čak šest sfera, i koji je i dan-danas aktuelan, on sam priznaje da postoje određene stvari koje je teško predvideti.

    Kada je Danijel Kaneman imao 22 godine, zaposlile su ga izraelske odbrambene snage da im pomogne da poboljšaju proces intervjuisanja novih regruta. Sistem koji je napravio zahtevao je od onih koji intervjuišu da procenjuju mladiće na osnovu šest sfera prema specifičnom redu, a jedino posle toga da koriste svoju intuiciju i zamisle kakvi bi vojnici ti mladići mogli da budu. Šezdeset godina kasnije, sistem i dalje funkcioniše – dokaz o snazi intervjua strukturiranih tako da predviđaju rad na poslu.

    Međutim, Kaneman, ugledni psiholog koji je dobio Nobelovu nagradu 2002. godine za svoj pionirski rad na polju bihejvioralne ekonomije, kaže da ipak postoje granice naših sposobnosti da sudimo u ovakvim oblastima.

    U intervjuu koji je dao za vreme jedne konferencije 7. aprila, a prenosi Business Insider, Kaneman je objasnio da su određeni deo poslova kao i rad na tim poslovima – nepredvidivi, i mi verovatno nikada nećemo moći da izaberemo perfektne kandidate za svaku poziciju.

    Zatim je naveo Gugl (Google) kao primer kompanije koja koristi strukturirane intervjue i trudi se da donosi što tačnije odluke pri zapošljavanju. Na primer, Gugl ima više ljudi koji procenjuju svakog kandidata kako bi se smanjio uticaj jedne osobe, odnosno kako bi se smanjio procent pogrešnih odluka. “Ne mislim da psiholozi imaju mnogo toga da kažu Guglu što ova kompanija već ne zna,” rekao je i dodao: “Nije problem u tome što smo mi loši u procenjivanju, već problem može da leži u tome što sam rad, kvalitet rada određenog kandidata ne može da se proceni. Postoje prilično haotične interakcije između karakteristika same osobe, zaposlenog i događaja koji iskrsavaju na poslu, što može da menja ne samo zaposlenog, već i način na koji ga drugi gledaju i tretiraju.” Kaneman dalje kaže da ne postoji način, niti testiranje koje bi dalje postizalo veću preciznost.

    Drugim rečima, ljudsko ponašanje se ne može 100% predvideti. Ne može se predvideti reakcija na okolnosti, ponašanje kolega i njihov uticaj na novog zaposlenog, kao i uticaj nekih problema i izazova koji iskrsavaju na poslu. Pođite od sebe. Da li ste nekad bili na poziciji za koju ste bili savršeno kvalifikovani, ali nešto jednostavno nije štimalo? Možda su kolege, možda atmosfera, možda rokovi i problemi na poslu sa kojima niste mogli da se nosite? To je nešto što je teško predvideti.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Danijel Kaneman/YoutubePrintscreen

    Piše: N.V.

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE