Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    razgovor za posao, zaposleni, buka

    Infostudov AI alat priprema kandidate za razgovor za posao: Evo kako tačno radi

    Na koliko god razgovora za posao otišli u životu, oni su uvek pomalo neprijatno iskustvo, jer nam je nekada teško da predvidimo šta će da nas pitaju. Kako bi kandidatima za posao olakšali bar ovaj segment, stručnjaci iz Infostuda osmislili su AI alat koji uz oglase na stranici generiše i najverovatnija pitanja za razgovor za posao. 

    Cilj kompanije Infostud je da pomogne kandidatima da na što lakši način dođu do željenog posla.

    “Želimo da budemo partner kandidatima na njihovom putu ka idealnom zaposlenju. Svesni smo da je intervju najizazovnija i najstresnija faza  u procesu zapošljavanja te smo identifikovali da je ovo mesto na kom možemo da pružimo pomoć i podršku našim korisnicima. Pored toga, AI postaje sve više deo naše svakodnevice i kao vodeći sajt za zapošljavanje u Srbiji imali smo želju i imperativ da primenimo AI tehnologije i u sferi zapošljavanja”, kaže za BIZLife Zoran Grčić, menadžer razvoja proizvoda u Infostudu.

    Infostud

    Infostud

    AI priprema za intervju

    Zato su osmislili „Pripremu za intervju“, svojevrsan AI alat koji bi trebalo da olakša proces selekcije kako kandidatima tako i poslodavcima, jer će im na razgovor za posao dolaziti spremniji kandidati. A ovakva rešenja su win-win za sve učesnike”.

    Kao osnova za „Pripremu za intervju“ iskorišćen je chatGPT.

    ChatGPT kao osnova

    “ Pripremili smo nekoliko komandi za chatGPT pomoću kojih smo ga usmerili da sagleda podatke o oglasu koji mu prosledimo i da na osnovu njih generiše set pitanja, predloga odgovora i saveta kako da na predložena pitanja kandidat pripremi optimalan odgovor. Trenutno serviramo 5 pitanja iz ugla HR-a i 5 stručnih pitanja koja se odnose na konkretnu poziciju na koju kandidat konkuriše”, kaže on.

    Pitanja za AI intervju generišemo nakon objave oglasa na sajtu, a ista su dostupna kandidatima nakon konkurisanja na oglas.

    A kako ova pomoć radi?

    Kandidati mogu da pristupe „Pripremi za intervju“ na nekoliko načina:

    • Dugme na stranici nakon konkurisanja na kojoj komuniciramo da li je prijava bila uspešna,
    • Posetom stranice “Moje prijave” odabirom jednog od oglasa na koji se kandidat prijavio,
    • U mejlu potvrde konkurisanja postoji link za pristup pripremi za intervju.

    Kandidati imaju mogućnost da unesu i svoju verziju odgovora i na taj način pribeleže svoja razmišljanja.

    Kakva su pitanja za razgovor za posao?

    Pitanja su prilagođena konkretnom oglasu, uzimajući u obzir i obim opisa samog oglasa.

    “U zavisnosti od obima opisa samog oglasa, zavisi i kvalitet pitanja koja chatGPT generiše. Što je opis detaljniji utoliko će i sama pitanja biti kreativnija zbog toga što chatGPT ima više informacija o oglasu koje može da upotrebi. Meðutim, čak i ukoliko je opis suviše kratak, chatGPT će generisati pitanja na osnovu drugih metapodataka oglasa koji su obavezni da bi se oglas kreirao u našem sistemu. Tako da kandidati neće biti uskraćeni za pitanja, čak ni za one oglase koji imaju kraći opis”, kaže Grčić.

    Cilj „Pripreme za intervju“ je pružiti kandidatima uvid u potencijalna pitanja koja ih mogu dočekati na razgovoru za posao, motivišući ih da razmišljaju o tim pitanjima kako bi bili spremniji za intervju.

    Mogućnost unošenja odgovora omogućuje kandidatima da izraze svoju verziju odgovora, pri čemu ti odgovori ostaju privatni samo za kandidate, bez pristupa poslodavcima. Do sada je više od 20.000 korisnika iskoristilo AI intervju.

    Infostud

    Infostud

    “Takođe, bitno je napomenuti da je trenutni oblik ove funkcionalnosti osnovni, ali smo želeli brzo da je uvedemo jer vidimo da čak i u ovom formatu AI intervju može biti izuzetno koristan za kandidate. Pored svega navedenog, planiramo dalju razradu AI intervjua, uključujući davanje povratnih informacija kandidatima o njihovim odgovorima. To bi uključivalo sugestije o formulaciji odgovora, eventualnim propuštenim detaljima ili nedostacima, kao i dodatne informacije koje bi bile zanimljive poslodavcu”.

    Bitno je spomenuti da ovo nije jedino AI rešenje koje postoji na Infostud sajtu.

    “Prethodno smo implementirali i alat za “automatsko popunjavanje profila” koji omogućava učitavanje podataka iz CV-ja u centralizovani Infostud profil, odnosno online verziju CV-ja koju možete koristiti za dalja konkurisanja i predstavljanje poslodavcima u Infostud bazi kandidata”, kaže Grčić.

    Takođe, nedavno su pustili i funkcionalnost koja omogućava kandidatima da na jedan klik generišu opise za radno iskustvo koje unose u svoj profil. Generisani opisi se razlikuju u zavisnosti od parametara koje kandidat unese u okviru samog radnog iskustva, na primer – kompanija, oblast rada, godine iskustva utiču na to kakav će odgovor od chatGPT-a biti.

    “Što se tiče oblasti zapošljavanja, tek smo zagrebali površinu rešenjima na kojima smo radili do sada. U predstojećem periodu možete da očekujete nove AI alate na Infostud sajtovima, a sve sa ciljem da olakšamopotragu za poslom i sam proces selekcije kandidatima. Sve ove funkcionalnosti biće pod okriljem našeg malog AI ambasadora POSKO-a. Kada god vidite ovog simpatičnog robota znaćete da smo pripremili novu AI funkcionalnost za naše korisnike”, zaključuje Grčić.

     

    Izvor: BIZLife/Gorica Mitrović

    Foto: Zoran Grčić

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE