Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Budžet

    Glasno planiranje budžeta je mentalno i finansijski „zdravo“: Evo kako se sprovodi

    Nedavno su se pojavile brojne priče koje objašnjavaju porast novog trenda na TikTok-u: glasno planiranje budžeta. To je kao suprotnost „tihom luksuzu“. Suština je da ste transparentni prema ljudima u svom životu o tome na šta jeste i na šta niste voljni da trošite.

    U primeru tiktokera Lukasa Batla, kome se naveliko pripisuje taj termin, neko ko glasno planira budžet ne bi samo odbio poziv na večeru, već bi pre rekao: „Izvini, ne mogu da izađem na večeru, imam 7 dolara za život.“

    „To je trebalo da bude smešna ideja koja omogućava ljudima da budu finansijski transparentni, a da se ne osećaju neugodno. Mislim da bi se poštenje i realnost u pogledu novca trebalo smatrati modernim i kul“, rekao je Batl za Buzzfeed.

    Nećete čuti nikakve argumente od finansijskih savetnika kada je reč o novcu – oni uvek misle da je izbegavanje prekomerne potrošnje i pridržavanje finansijskog plana dobra ideja.

    Banke, budžet

    Novac, budžet (Freepik)

    Ali šta je sa društvenim aspektom?

    Ljudi pokazuju određenu emocionalnu pismenost što se tiče novca – nešto što mnogima nedostaje, kazao je Brajan Portnoj, stručnjak za bihejvioralne finansije i osnivač ,,Shaping Wealth-a“.

    „Mislim da je to zdravo“, tvrdi on.

    I sve dok to radite kako treba, glasno planiranje budžeta ne bi trebalo da uznemiri ni vaše društvene krugove, navela je Dajan Gotsman, stručnjak za bonton i osnivač škole protokola u Teksasu.

    „Glasno planiranje budžeta je samo još jedan način da se kaže otvorena komunikacija“, objasnila je ona.

    Novac, budžet

    Novac, budžet (Freepik)

    Zdrava finansijska psihologija

    Dobro upravljanje novcem zahteva dve vrste pismenosti, tvrdi Portnoj. Jedna od njih je finansijska pismenost – glavna stvar upravljanja, ulaganja i uštede vaših dolara i centi. Podjednako je važna, međutim, i emocionalna pismenost.

    „Reči koje koristite da opišete ono što osećate u vezi sa vašom štednjom i potrošnjom, ulaganjem i pozajmljivanjem i svim drugim oblicima finansijske aktivnosti – to je potpuno drugačiji skup veština, koji nam još više nedostaje“, naveo je Portnoj.

    Glasne štediše koje su voljne da saopšte svoje namere oko svog novca čine korak u pravom smeru.

    „Možda postoji početak smene generacija gde je legitimno govoriti o problemima novca naglas, da je to prijatna stvar. Ili je barem zastrašujuće, ali ne osećate da morate da se suzdržavate“, objasnio je, prenosi CNBC Make It.

    Emocionalno inteligentan pristup finansijskom planiranju gleda na novac kao na sredstvo kojim se osigurava životni stil koji vam donosi radost i ispunjenje – proces koji počinje samosvešću. Jednom kada identifikujete stvari koje su vam važne, cilj više nije da zaradite što više novca, već da zaradite dovoljno da maksimalno iskoristite vreme koje provodite radeći stvari koje volite.

    Jednom kada usvojite taj okvir razmišljanja, lakše je odbiti prijatelja za večeru i držati se svog budžeta ako znate da štedite za nešto važnije, kao što je kupovina kuće, rođenje deteta ili neki drugi budući cilj.

    Novac, budžet

    Bogatstvo, novac, budžet (Pixabay)

    Budite pozitivni, ali ne preterujte

    To što ste jasni sa ljudima u vašem životu u vezi sa svojim finansijskim prioritetima ne čini vas nepristojnim.

    „Ne treba da se stidite ili da budete u defanzivi. Saopštavate da se držite svojih finansijskih ciljeva. Trebalo bi da se osećate osnaženim zbog toga. Ljudima će biti ugodnije da budu u vašoj blizini”, rekla je Dajan Gotsman, stručnjak za bonton i osnivač škole protokola u Teksasu.

    Stručnjaci za bonton su saglasni da udubljivanje u određene brojeve može da učini da se drugi osećaju malo nelagodno.

    „Mislim da postoje načini da to uradite dok manje otkrivate svoje finansijske detalje“, kazao je Tomas Farli, stručnjak za bonton, govornik i kolumnista poznat kao Mister Maners.

    Da se ​​vratimo na Batlov primer, izjava da imate samo 7 dolara dnevno za život može dovesti vaše prijatelje u nezgodnu poziciju. Bolje je da pomenete da predloženi plan nije u vašem budžetu, i da ili odustanete ili ponudite alternativu koja vam odgovara.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik, Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE