Počinje projekat prikupljanje podataka o energetskim svojstvima javnih zgrada u 169 gradova i opština širom Srbije
Više od 160 gradova i opština u Srbiji biće uvršteno u projekat prikupljanja podataka o energetskim svojstvima javnih zgrada, sa akcentom na škole i vrtiće, koji kroz Nemačko – srpsku razvojnu saradnju sprovodi GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit) u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike i uz podršku Univerziteta u Beogradu. Prikupljeni podaci o energetskim svojstvima javnih zgrada na teritoriji Republike Srbije biće iskorišćeni za izradu studije, koja će uz ove pokazatelje sadržati i konkretne predloge za unapređenja eneretskih svojstava zgrada uz procenu mogućih ušteda u energiji. Pokazatelji do kojih će se doć treba da posluže nadležnim institucijama kao osnov za dobijanje finansijskih sredstava za rekonstrukciju objekata. Na izradi studije i prikupljanju podataka ucestvuju pored GIZ-a, Univerzitet u Beogradu, Stalna konferencija gradova i opstina, regionalne razvojne agencije i drugi.
Na konferenciji povodom početka projekta učestvovali su Miloš Banjac, pomoćnik ministra za rudarstvo i energetiku, Jovanka Atanacković, zamenik ministra za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu, Aleksandra Tomić, predsednica skupštinskog Odbora za finansije, republički budžet I kontrolu trošenja javnih sredstava I potpredsednica skupštinskog Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku i Jirgen Šmit, prvi sekretar nemačke ambasade za ekonomske odnose. Oni su zajedno predstavili javnosti važnost I benefite ovog projekta. Rezultati će imati višestruki značaj, posebno imajući u vidu predstojeće obaveze Republike Srbije u okviru članstva u Energetskoj zajednici. Osim toga, prema Akcionom planu Energetske efikasnosti, Republika Srbija je utvrdila svoj cilj da smanji potrošnju finalne energije u odnosu na 2008. godinu za devet odsto do 2018.
„Ove godine Srbija je, u skladu sa Zakonom o efikasnom korišćenju energije, operativno uvela sistem energetskog menadžmenta. Ovaj sistem obuhvata širok skup regulatornih, organizacionih, podsticajnih i drugih mera i aktivnosti koje u okviru svojih ovlašćenja sprovode organi državne uprave i obveznici sistema. U najvažnije aktivnosti sistema spada prikupljanje i obrada podataka o potrošnji energije u javnom sektoru, koju sprovode energetski menadžeri u lokalnim samoupravama, državnim organima i javnim službama. Za potrebe prikupljanja, obrade i analize podataka Srbija je razvila i nacionalni informacioni sistem koji je već nekoliko meseci u funkciji. S obzirom da je uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta dugotrajan i zahtevan proces, pomoć GIZ-a i ostalih donatora u prikupljanju podataka je dobrodošla i sigurno će doprineti ostvarenju ciljeva politike efikasnog korišćenja energije koju Srbija već duže vreme sprovodi“” – izjavio je Miloš Banjac, pomoćnik ministra za rudarstvo i energetiku.
„Škole i vrtići su nesumnjivo najvažnije institucije za razvoj naše dece, a samim tim ovi objekti moraju biti u perfektnom stanju, kako bi se deca u njima dobro osećala i imala odlične uslove za učenje i razvoj. Proračuni o najoptimalnijim investicijama do kojih će se doći na osnovu ovih prikupljnih podataka, pomoćiće nadležnim institucijama da apliciraju za brojna finansijska sredstva čija namena je konkrektno, renoviranje objekata“ – izjavila je Renate Šindlbek, vođa GIZ projekta „Energetska efikasnost u zgradarstvu“
Izvor: BIZLife