Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Pakistan

    Najjeftinija država za život: Obrok košta 30 centi, autobuska karta 3 centa

    ,,The World of statistics“ objavio je da je Pakistan najjeftinija država za život budući da doživljava političke i ekonomske nemire, ali i visoku inflaciju.

    Prema ,,The World of Statistics“, Pakistan je na vrhu liste, a slede Egipat na drugom i Indija na trećem mestu.

    Indeksi troškova života i povezani indeksi su zasnovani na potrebnom novcu, u američkim dolarima, za život u zemlji. Međutim, mnogim Pakistancima je poslednjih meseci smanjena kupovna moć zbog rasta kursa dolara. Njihovi prihodi su smanjeni u toj valuti.

    Sa indeksom od 18, rang Pakistana odražava njegove izuzetno niske troškove života u poređenju sa drugim zemljama. Indeks najma iznosi 3,4, što pokazuje pristupačnost smeštaja u zemlji.

    Pored toga, indeks pakistanskih namirnica je 15,4, indeks cena restorana 13,7, a indeks lokalne kupovne moći 24,4.

    Novac, kamatna stopa (Unsplash)

    Novac, Pakistan (Unsplash)

    Cene u Pakistanu

    Džoš Larkin s kanala The Burnt Chip na YouTube-u otputovao je u najveći grad, glavnu morsku luku i finansijski centar – Karači.

    U Karačiju je jednu britansku funtu, odnosno oko 1,2 evra zamenio za 400 pakistanskih rupija i pokušao da istraži šta se sve može kupiti u jednom danu. Svoje iskustvo zabeležio je kamerom, a video koji je objavio na YouTube-u pregledalo je više od 2,5 miliona ljudi.

    Džoš Larkin se na početku dana osvežio tradicionalnim pakistanskim pićem doodthom – koje se pravi od mleka, šećera, leda i gaziranog napitka, na ulici za svega 30 rupija.

    Za ručak je pojeo biriani – začinjeno jelo napravljeno od riže, krompira i piletine – i popio Pepsi za svega 30-ak centi, a za večeru uživao u ražnjićima od morskih plodova za koju je potrošio otprilike sličan iznos.

    U Karačiju je isprobao jahanje deva, vozio se tuk-tukom i pogledao ples otrovnih zmija uz zvuk frule. Autobusku kartu platio je samo tri centa.

    U šetnji Karačijem otkrio je da najam stana u tom gradu košta oko 50 britanskih funti ili 60-ak eura, što je barem pet do deset puta jeftinije nego u većini evropskih gradova.

    Nekretnine

    Nekretnine, stan (Freepik)

    Borba sa inflacijom i stagnirajućim prihodima

    Poslednjih meseci Pakistan se suočava sa značajnim izazovima u vidu povećane inflacije i nestabilne političke i ekonomske situacije. Ova pitanja su dovela do toga da se ljudi, koji ovde žive, bore sa teretom rasta cena, stagnirajućih prihoda i neizvesne budućnosti.

    Zemlja je svedok konstantnog trenda rasta potrošačkih cena, što je rezultiralo padom kupovne moći stanovništva. Poskupljenja su posebno teško pogodila prosečnog građanina zbog čega je sve teže spojiti kraj s krajem.

    Politički pejzaž Pakistana obeležen je nestabilnošću i čestim promenama vlasti poslednjih godina. Politička nestabilnost često dovodi do nedoslednosti politike, ometajući strane investicije i ekonomski rast. Štaviše, nedostatak stabilnosti čini izazovom sprovođenje strukturnih reformi neophodnih za održivi razvoj.

    Pakistan

    Pakistan (Unsplash)

    Politički i ekonomski izazovi

    Nestabilno političko okruženje je isprepleteno sa pakistanskim ekonomskim izazovima. Zemlja se borila sa širokim spektrom pitanja, uključujući veliki fiskalni deficit, krhku poresku osnovicu, neadekvatnu infrastrukturu i stalnu neravnotežu tekućeg računa.

    Kombinovani efekat inflacije i nestabilne političko-ekonomske situacije imao je dubok uticaj na svakodnevni život običnih Pakistanaca. Kako cene osnovnih potrepština vrtoglavo rastu, pojedincima i porodicama je sve teže da priušte osnovna dobra i usluge.

    Pakistan se nalazi u kritičnom trenutku, bori se sa povećanom inflacijom i nestabilnim političko-ekonomskim pejzažom. Teret rasta cena i stagnirajućih prihoda uzima danak u svakodnevnom životu njenih građana, pogoršavajući socio-ekonomske disparitete i ometajući razvojne izglede zemlje.

     

     

    Izvor: BIZLife/Punkufer.dnevnik.hr

    Foto: Unsplash, Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE