Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Ove godine za lečenje pacijenata u inostranstvu izdvojeno 483 miliona dinara

    U 2022. godini na lečenje u inostranstvo Fond za zdravstveno osiguranje uputio je 188 mališana i 25 odraslih, dok su na dijagnostiku retkih genetskih bolesti poslata 203 mališana, kaže direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić.

    Najveća godišnja sredstva za lečenje u inostranstvu, u iznosu od 780 miliona dinara, fond je platio upravo prošle godine, kaže direktorka RFZO za Politiku.

    Prema njenim rečima, od početka ove godine u inostranstvo je upućen 281 osiguranik, i to na lečenje 115 dece i 34 odraslih, a na dijagnostiku retkih bolesti 132 osiguranika, a za to su izdvojena sredstva u iznosu od 483 miliona dinara.

    Ta suma, dodaje Radojević Škodrić, biće dodatno uvećana, jer će, kako je najavio predsednik Aleksandar Vučić, država do kraja godine mimo već planiranih sredstava, izdvojiti novih 30 miliona evra za lečenje u inostranstvu i za retke bolesti, a o trošku države najskuplji lek na svetu biće obezbeđen za svu obolelu decu od spinalne mišićne atrofije, za koju se procenjuje da ih ima od šest do osam godišnje.

    Odluke da neki građani samoinicijativno idu na lečenje u neku zemlju i skupljaju novac za to putem humanitarnih akcija, a da pre toga nisu proverili da li država to finansira, Radojević Škodrić komentariše rečima da „se to dešava kada građani, odnosno pacijenti nisu dovoljno informisani o tome šta sve obuhvata obavezno zdravstveno osiguranje i na šta imaju pravo o trošku RFZO“.

    Manipulacija u teškim situacijama

    „Neretko su ljudi koji se nađu u takvim teškim životnim situacijama, kada im je ugroženo zdravlje, podložni različitim uticajima i lako postaju predmet manipulacija pojedinih osoba koje u tome vide svoj interes i priliku da zarade obećavajući im sigurno izlečenje ili prijem u određenu inostranu bolnicu ili kod određenog lekara.“

    Zbog toga pozivamo sve pacijente i njihove porodice da se pre pokretanja bilo kakve akcije prikupljanja novca ili pre ulaska u neki drugi aranžman za lečenje u inostranstvu, obrate RFZO kako bi dobili potpunu i tačnu informaciju, apeluje Radojević Škodrić.

    Kada govorimo o razlozima zbog kojih najčešće upućujemo pacijente na lečenje u inostranstvo, pre svega decu, to su uglavnom transplantacije jetre i bubrega i to u Italiju, Tursku i Englesku, zatim na kardiohirurška lečenja u Englesku, Nemačku i Italiju, ortopedsko lečenje u Tursku, Španiju, Nemačku i Švajcarsku, neurohirurško lečenje u Francusku, Nemačku i Tursku, ORL lečenja u Francusku, oftalmološka lečenja u Švajcarsku i Tursku.

    Izvor: Politika

    Foto: Pixabay, screenshot

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE