#NisamPrijavila izazvalo lavinu: 15.000 ispovesti o nasilju prema ženama
Više od 15.000 osoba, uglavnom ženskog pola, podelilo je na Tviteru svoje iskustvo sa različitim oblicima nasilja i uznemiravanja pod heštegom #NisamPrijavila.
U prethodna dva dana društvena mreža Tviter preplavljena je brojnim ispovestima o seksualnom uznemiravanju, psihičkom i fizičkom nasilju, silovanju, nasilju u porodici itd.
Svoje, ali i priče svojih poznanica podelile su uglavnom osobe ženskog pola, ali i poneki muškarac.
Hešteg #NisamPrijavila pokrenut je zbog slične priče o psihičkom i fizičkom nasilju koje je trpela devojka od strane svog tadašnjeg momka, poznate ličnosti. Ovu priču podelila je njena rođena setsra Nina Stojaković.
Moju rođenu sestru Lidiju, koja godinama pati od depresije, je godinu i po dana u kontinuitetu tukao momak s kojim je živela. To smo saznali pre mesec i po dana kada je skupila hrabrost da ga ostavi i vrati se kod naših roditelja nakon sto je pokušala da se ubije.
— Nina Stojaković (@niinochka) December 24, 2021
Zbog neadekvatne reakcije policije u ovom slučaju, „pokret NisamPrijavila“ dobio je širu dimenziju.
#NisamPrijavila jer je on bio inspektor policije, jer bih mnogima ja bila kriva što sam ostala sa njim sama u stanu, jer bi mojoj majci prepuklo srce od tuge, jer bi ga tata ubio i umro iznutra, jer su oni kojima sam nešto i rekla prvo pitali šta sam taj dan imala na sebi
— Petyeška laboška (@panonska_sasa) December 26, 2021
#NisamPrijavila zato što sam bila prestravljena. U šoku. Samo sam drhturila i sklanjala pogled od njega. Ćutala sam i navlačila rukave da niko ne vidi. Kada sam posle nedelju dana pokušala da kažem, rođena majka je samo prevrnula očima. Rođeni brat me pitao čime sam izazvala. Eto
— Margo Nikolajevna (@marija_leskovac) December 25, 2021
Žene koje su trpele nasilje, pisale su na Tviteru pod heštegom #NisamPrijavila o različitim razlozima zbog kojih nasilje nisu prijavile onda kada im se desilo.
Strah od osude okoline, strah da će povrediti nekoga od svojih bližnjih, strah da im niko neće verovati, ali i strah da će, ako podele svoju traumu, neko od njihovih najbližih poželeti da pravdu uzme u svoje ruke, strah jer ne znaju da li je to što su doživeli zapravo nasilje, samo su neki od razloga zašto više od 15.000 žena koje su svoje ispovesti podelile na Tviteru nisu prijavile nasilje.
#NisamPrijavila zbog ogromne količine stida, preispitivanja da li je nasilje ili nije, da li sam sama odgovorna, i potiskivanja do tačke zaboravljanja. Ali najviše jer nisam mogla da zamislim da bi iko pomislio ili poverovao da nisam sama tražila.
— Lana Avakumović (@antifragilna) December 26, 2021
Nakog gotovo dva dana i lavine Tvitova, Anđela Milivojević, novinarka BBC-a u Londonu, napravila je bazu podataka svih tvitova, ističući da je važno da se njihove priče ispričaju.
Preko 15 hiljada tvitova #NisamPrijavila je do sada objavljeno
Baza 👇 https://t.co/s9NQE2Nk5d
— Andjela Milivojevic (@djandjava) December 27, 2021
#NisamPrijavila jer me je bilo sramota da se zna da sam bila u vezi sa nasilnikom, još sam mislila da sam imala sreće jer je me je udario u leđa, pa nema vidljivih tragova, pa ni roditelji ni niko neće ništa skontati, a onda
— Mare (@Zekasta) December 26, 2021
Kampanju su podržale i brojne poznate lučnosti, među kojima je i glumica Danijela Štajndfeld, koja je nedavno optužila glumca Branislava Lečića za silovanje.
View this post on Instagram
Svoje razloge iznela je i glumica Bojana Maljević, ali i preduzetnica Zoja Kukić.
Najkraće:#nisamprijavila jer nisam želela da uznemirim roditelje.#nisamprijavila jer nisam želela da uznemirim sinove.#nisamprijavila jer sam u životu, medijima i društvu doživljavala i druge, različite oblike nasilničkog ponašanja.
Ispričala jesam.
Ponešto i kroz filmove.— Bojana Maljević (@BojanaMaljevic) December 26, 2021
Imala sam 20 godina kada #nisamprijavila seksualno zlostavljanje jer mi nije ni palo na pamet kao mogućnost – mislila sam da to ni nije mogućnost jer sam pobegla pre kraja.
I tek se oslobađam da kažem ko je u pitanju, jer i dalje mislim da mi niko neće verovati.— Zoja Kukic (@ZojaKu) December 26, 2021
Ispovesti pod parolom #NisamPrijavila privukle su pažnju javnosti i van Srbije – osim što su se u ispovestima prdružile i žene čitavog Balkana, o ovom pokretu su se interesovali i šire od toga.
If you’ve heard of hashtag activism and hashtag feminism, you’ve also heard of #metoo.
Although #metoo is important, it is also centering the West. Hashtag activism exists in the non-western spheres and powerful movements, like #nisamprijavila, don’t get nearly enough spotlight.— Neira (@LaDeBosnia) December 26, 2021
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay