Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kineski grad

    Nekada RIBARSKO SELO, sada jedan od tri grada sa NAJVIŠE milijardera

    Kineski grad Šenžen, koji je poznat po inovacijama i preduzetništvu, probio se među prva tri grada koji imaju najviše milijardera na svetu posle Pekinga i Šangaja i našao se ispred Njujorka.

    Pre tri godine, američki preduzetnik Raj Osval otputovao je u kineski grad Šenžen u ime klijenta. Bio je toliko impresioniran da je ostao i osnovao sopstvenu tehnološku kompaniju.

    „Ne možete naći previše drugih gradova u Kini ili širom Azije koji zaista prihvataju inovacije kao što to čini Šenžen“, rekao je Osval, upoređujući svoje preseljenje tamo iz Kalifornije sa odlukom svog oca 1970-ih da napusti Indiju kako bi mogao da nastavi studije i karijeru u Sjedinjenim Američkim Državama.

    Osval je opisao Šenžen, grad od 17,5 miliona stanovnika, kao mesto ispunjeno „mladačkim optimizmom“.

    Nekadašnje ribarsko selo, sada tehnološko središte poznato kao kineska Silicijumska dolina, pridružilo se Pekingu i Šangaju. Sada se smatra jednim od tri najveća grada na svetu za milijardere, po prvi put ove godine ispred Njujorka.

    Objavljena lista najbogatijih gradova

    Prema Hurun Global Rich listi, godišnjoj rang listi koju je sastavila privatna kompanija sa sedištem u Šangaju, Peking je dom najvećem broju milijardera na svetu kojih je 144. Potom sledi Šangaj sa 121. U Šenženu ima 113 milijardera, dok u Njujorku 110. London se nalazi na petom mestu sa 101.

    Rastuća koncentracija bogatstva nije novost za ljude u Šenženu, koji je od prošle godine dobio osam milijardera.

    „To je više kao poziv za buđenje za ostatak sveta“, rekao je Rupert Hugeverf, predsednik i glavni istraživač Hurun Reporta, kompanije koja stoji iza liste.

    Iako rangiranje može da varira, on je rekao da sve veći broj milijardera u Šenženu odražava „mega trend“ kojim će privući više mladih preduzetnika u grad narednih godina.

    „To je značajan pokazatelj odakle je Šenžen pošao i kuda ide“, rekao je on.

    Kako je kineski grad postao atraktivan za milijardere?

    Uspon Šenžena počeo je 1980. godine, kada je proglašen prvom specijalnom ekonomskom zonom Kine kao deo „reforme i otvaranja“ zemlje pod tadašnjim liderom Deng Sjaopingom. To je omogućilo gradu da eksperimentiše sa tržišnim kapitalizmom u nastojanju da privuče strane investicije. Od 1979. do 2021. bruto domaći proizvod Šenžena porastao je sa manje od 28 miliona dolara na skoro 475 milijardi dolara.

    Danas je grad dom nekim od najvećih kineskih tehnoloških kompanija, uključujući telekomunikacionog giganta Huawei i internet konglomerat Tencent. Prošle godine je u Šenženu osnovano 2.500 novih državno priznatih visokotehnoloških kompanija, čime je ukupan broj porastao na 17.000, prema podacima lokalne vlade.

    Takođe Šenžen je deo onoga što Kina naziva područjem Velikog zaliva, integrisanog ekonomskog i poslovnog čvorišta. Cilj je da poveže Šenžen sa osam drugih gradova u provinciji Guangdong sa kineskim teritorijama Hong Kong i Makao.

    Heng Čen, vanredni profesor ekonomije na Univerzitetu u Hong Kongu, rekao je da je zamah Šenžena potpomognut dobrošlicom za preduzetnike.

    „Struktura stanovništva je još uvek veoma mlada u poređenju sa drugim super gradovima ili gradovima prvog reda u Kini, tako da je to jedan od razloga zašto je to veoma atraktivno mesto“, rekao je on.

    Pored toga, vladini zvaničnici u Šenženu „ulažu mnogo resursa, finansijskih sredstava da privuku vrhunske talente iz ostatka sveta“.

    Šenžen se suočio sa izazovima

    Grad se takođe suočio sa velikim izazovima tokom pandemije korona virusa, posebno poslednjih nedelja dok se Kina bori sa najgorom epidemijom u poslednje dve godine. Vladina strategija nulte tolerancije oslanja se na zatvaranje granica, masovna testiranja i stroga zatvaranja. Ograničenja su izazvala kašnjenja u fabrikama u Šenženu, kao i u njegovoj luci, jednoj od najvećih na svetu.

    Tokom jednonedeljnog zatvaranja u Šenženu prošlog meseca, vlasti su dale Apple dobavljaču ,,Foxconn Technology Group“ dozvolu da ponovo pokrene neke proizvodne operacije koristeći sistem „zatvorene petlje“ koji je zahtevao da zaposleni ostanu na lokaciji.

    Uprkos finansijskim pritiscima pandemije, kineska ekonomija je nastavila da raste „delimično zato što su kineski gradovi veoma fleksibilni“, rekao je Šang-Džin Vei, profesor ekonomije na Columbia Business School i bivši glavni ekonomista Azijske razvojne banke.

    Vei je takođe rekao da Šenžen nudi povoljne politike za visokotehnološke kompanije, kao što su poreske olakšice.

    Prema izveštaju Hurun Global Rich-a, od 14. januara u svetu je bilo 3.381 milijardera, što je neto povećanje od 153 u odnosu na prošlu godinu, a njihovo ukupno bogatstvo poraslo je 4 procenta na 15,2 triliona dolara. Od toga je 1.133 u Kini, a 716 u SAD. Kina je nadmašila SAD po broju milijardera u 2016.

    Novac u koferu

    Kineski milijarderi doživeli velike gubitke

    Kineski milijarderi su bili „teško pogođeni“ u protekloj godini, navodi se u izveštaju, usred regulatornog udara u oblasti tehnologije, obrazovanja i drugih industrija i vladine kampanje „zajedničkog prosperiteta“ koja promoviše ravnomerniju raspodelu bogatstva.

    Kina je prošle godine izgubila 160 milijardera, više nego bilo koja druga zemlja. Kolin Huang, osnivač platforme za e-trgovinu Pinduoduo, doživeo je najveći gubitak bogatstva od 50 milijardi dolara pošto su akcije njegove kompanije koja je na berzi Nasdak pale. Ksu Jiain, predsednik kompanije Evergrande Group koja se bavi razvojem imovine u sukobu, izgubio je više od 23 milijarde dolara jer njegova kompanija nastavlja da propušta rokove za plaćanje obveznica.

    Zong Šanšan, osnivač kompanije za flaširanu vodu i piće Nongfu Spring, ostaje najbogatija osoba u Kini sa bogatstvom od 72 milijarde dolara. Osnivač BiteDancea Zhang Iiming, čija kompanija poseduje video aplikaciju TikTok, drugi je na listi sa 54 milijarde dolara. Odmah iza njega je Zeng Iukun, osnivač proizvođača baterija za električna vozila CATL, koji poseduje 53 milijarde dolara.

    Poni Ma iz Tencenta i Džek Ma iz tehnološkog giganta Alibabe, dva najveća kineska biznismena, obojica su ,,ispali“ iz prva tri najbogatija po prvi put od 2015. Poni Ma je pao na četvrto mesto na listi pošto se njegovo bogatstvo smanjilo na 52 dolara milijardi, a sledi Džek Ma sa 37 milijardi dolara.

    Listu milijardera i dalje predvodi Amerikanac

    Nema kineskih milijardera u globalnoj top 10, koju predvodi izvršni direktor Tesle i SpaceX-a Elon Musk sa neto vrednošću većom od 200 milijardi dolara. Hugeverf je rekao da je to delimično zato što kineski milijarderi imaju tendenciju da vode poslove sa domaćim, a ne globalnim fokusom.

    Indijski telekomunikacijski tajkun Mukeš Ambani bio je jedini Azijac na listi 10 najboljih u kojoj inače dominiraju SAD i Francuska. Međutim, on je menjao titulu najbogatije osobe u Aziji sa indijskim infrastrukturnim magnatom Gautamom Adanijem. Dvojica muškaraca, od kojih svaki prema izveštaju Huruna ima neto vrednost od oko 100 milijardi dolara, takođe su se našli na Forbsovoj listi svetskih milijardera koja je objavljena ove nedelje i zauzimaju 10. i 11. mesto.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE