Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Payten, plaćanja

    Možemo li bez bezgotovinskih plaćanja? Da, ali na čiju štetu?

    Najvažnije prednosti bezgotovinskog plaćanja – jednostavnost, brzina i smanjenje sveukupnih troškova obrade gotovog novca, svima su poznate. Dodatno, malo ko razmišlja šta je sve potrebno da se uradi nakon što platimo nešto gotovinski. Tu su brojanje, saldiranje, prevoz novca, obezbeđenje, pa ponovo nekoliko puta brojanje.

    Nažalost, plaćanje karticom u Srbiji trenutno nije moguće na svakom prodajnom mestu. Veliki broj malih prodavnica, uslužnih radnji, lekarskih ordinacija i ostalih preduzetnika još uvek ne nudi mogućnost klijentima i kupcima da plate bezgotovinski, čime izvesno gube deo tržišta i smanjuju zadovoljstvo korisnika.

    Branislav Popović, direktor prodaje kompanije Payten, koja je deo ASEE Grupe i koja posluje globalno u čak 23 zemlje, ocenio je da domaće tržište, u načelu, ipak ne zaostaje u primeni novih tehnologija plaćanja, već da je u nekim oblastima čak i ispred nekih razvijenih i bogatijih zemalja. Kao glavni cilj naveo je podsticaj rasta ekonomije i platne moći građana.

    – Instant plaćanje koje je Narodna banka Srbije uvela pre nekoliko godina izuzetno je napredan, efikasan i jeftin način plaćanja, po kome smo jedinstveni u regionu. Tehnički smo rame uz rame sa razvijenim svetom, a očekujemo da rast ekonomije ubrza i rast broja transakcija bezgotovinskog plaćanja – izjavio je za Bizlife Branislav Popović, direktor kompanije Payten.

    Payten, plaćanja

    Payten, plaćanja (Canva)

    Bezgotovinske transakcije moguće i na pijacama

    Najpopularnija beskontaktna plaćanja u Srbiji su karticama i telefonima (digitalizovane kartice), kako na fizičkom prodajnom mestu, tako i kroz online plaćanja iz raznih aplikacija sa sačuvanim podacima o karticama, što je najjednostavnije za korisnike.

    Sve je veća primena i instant plaćanja, a jedan od najsavremenijih načina plaćanja, ne samo u regionu već i šire, jeste IPS QR kod plaćanje, koje reguliše i operativno vodi Narodna banka Srbije.

    Popularizaciji ovakvog plaćanja doprinela je i nacionalna kampanja „Bolji način“, koja stimuliše prvenstveno manje trgovce, koji do sada nisu imali mogućnosti za prihvatanje bezgotovinskih plaćanja, da to urade pod specijalnim beneficiranim uslovima. Ova kampanja izuzetno je važna za smanjenje količine gotovog novca i širenje bezgotovinskog plaćanja, a u njoj takođe učestvuje softverska kompanija Payten.

    – Rezultati su vidljivi, ali je neophodno uložiti dodatne napore i sredstva u promociju akcije, kako bismo mogli da očekujemo još veći pomak. Kampanja se nastavlja, tako da tek očekujemo značajnije rezultate. Pozivam sve zainteresovane trgovce, koji do sada nisu imali bezgotovinskih opcija za plaćanje, da na sajtu boljinacin.rs dođu do više informacija – istakao je Popović.

    Omogućavanje pijačnim prodavcima da primaju bezgotovinske transakcije, čak i kada su registrovani kao gazdinstva, jedan je od interesantnijih projekata u koje je Payten bio uključen u poslednjih nekoliko godina. To je donedavno bila nepremostiva prepreka koja je prevaziđena na radost pijačnih prodavaca, a još više korisnika njihovih usluga.

    Payten, plaćanja

    Payten, plaćanja (Canva)

    Uvođenje Soft POS i Android POS terminala za preduzeća

    Procedura za uvođenje Soft POS, uz pomoć kojih čak trgovci mogu telefonom prihvatati bezgotovinska plaćanja, veoma je jednostavna.

    Aktivacija ovih terminala na prodajnom mestu znatno je brža i jednostavnija u odnosu na klasični POS. Naime, sve se radi udaljeno, bez potrebe da se obezbedi dodatni hardver ili da tehničar dolazi do prodajnog mesta, već sam trgovac vrši instalaciju i aktivaciju Soft POS aplikacije na svom Android telefonu ili tabletu. Prvi korak je potpisivanje ugovora za prihvat kartica sa nekom od banaka ili platnih institucija.

    „Pored obezbeđivanja samih plaćanja, ova tehnologija omogućava korišćenje dodatnih aplikacija na istom uređaju, poput kasa ili drugih poslovnih aplikacija, čime se smanjuju troškovi kako nabavke, tako i održavanja dodatnog uređaja. Na ovakvim uređajima plaćanja su uglavnom integrisana u kasa aplikacije, pa se u znatnoj meri olakšava i ubrzava korišćenje“, naglasio je Popović.

    Primenljivost ovih terminala sve je veća, od kompanija koje se bave dostavom do taksi službi, gde se korišćenje kasa-fiskalnih aplikacija i plaćanja vrši na istom uređaju. Moguće je čak i ostavljanje bakšiša! Naime, kompanija Payten, koja na tržište plasira inovativna rešenja za platnu industriju, učestvovala je i u projektu gde se na jednom Android POS uređaju omogućava davanje dodatne svote direktno konobaru – kada klijent bakšiš daje platnom karticom, preko dodatne aplikacije na Androd POS terminalu, sredstva završe na računu konobara!

    Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Canva

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE