Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Kina, deca

    U ovoj zemlji su troškovi ODGAJANJA DECE najviši na svetu, a broj rađanja opada

    Kina je jedno od najskupljih mesta na svetu za podizanje deteta, u odnosu na njen BDP po glavi stanovnika, saopštio je u sredu istaknuti kineski istraživački centar dok je detaljno opisao vremenske i oportunitetne troškove za žene koje se odluče da imaju decu u zemlji.

    Troškovi podizanja deteta do 18. godine u odnosu na BDP po glavi stanovnika su viši oko 6,3 puta u Kini u odnosu na 2,08 puta u Australiji, 2,24 puta u Francuskoj, 4,11 puta u SAD i 4,26 puta u Japanu, navodi se u izveštaju YuWa instituta za istraživanje stanovništva sa sedištem u Pekingu.

    Odgajanje dece takođe dovodi do smanjenja plaćenog radnog vremena žena i stopa plata, dok sredstva za život muškaraca ostaju uglavnom nepromenjena.

    bdp

    Roditelji, deca, porodica, Kina, BDP (Freepik)

    „Budući da trenutno društveno okruženje u Kini nije naklonjeno plodnosti žena, vremenski i oportunitetni troškovi za žene koje žele da imaju decu su previsoki“, navodi se u izveštaju, čiji je koautor Liang Jianzhang, osnivač internet sajta za putovanja Ctrip, a takođe i pokretač YuWa instituta.

    „Iz razloga kao što su visoka cena rađanja i teškoća za žene da uravnoteže porodicu i posao, prosečna spremnost Kineza na plodnost je skoro najniža na svetu.

    Kineska populacija opada

    Izveštaj dolazi nakon što je kineska populacija opala drugu godinu zaredom 2023. godine, pri čemu je broj novorođenih pao na oko polovinu u odnosu na 2016.

    Sve veći broj žena se odlučuje da ne rađaju decu zbog visokih troškova brige o deci i nespremnosti da se udaju ili odlože karijeru, dok je rodna diskriminacija i dalje rasprostranjena.

    Žene generalno vide smanjenje od 2.106 radnih sati kada se brinu o deci uzrasta od 0 do 4 godine i suočavaju se sa procenjenim gubitkom plata od 63.000 juana (8.700 dolara) u tom periodu, navodi se u izveštaju, koristeći cenu rada od 30 juana (4 dolara) po satu.

    Rođenje deteta će takođe dovesti do pada plata žena za 12-17 odsto, navodi se u izveštaju. Slobodno vreme će biti smanjeno za 12,6 sati za majke sa jednim detetom uzrasta 0-6 godina i 14 sati za dvoje dece.

    bdp

    Dete (Unsplash)

    Postoji „hitna potreba“ da se na nacionalnom nivou uvedu politike za smanjenje troškova rađanja što je pre moguće, kaže YuWa, kao što su gotovinske i poreske subvencije, poboljšane usluge brige o deci, jednako porodiljsko i roditeljsko odsustvo, pristup dadiljama, omogućavanje fleksibilnog rada i omogućavanje slobodnim ženama da imaju ista reproduktivna prava kao i udate žene.

    Ove mere bi zajedno mogle povećati broj novorođenih na oko 3 miliona, navodi se u izveštaju.

    Godine 2023. ukupna stopa fertiliteta u Kini biće samo oko 1,0, i jedna je od najnižih na svetu, prenosi Reuters.

    „Ako se trenutna ultra-niska stopa fertiliteta ne može poboljšati, stanovništvo Kine će brzo opadati i stariti, što će imati ozbiljan negativan uticaj na inovacije i ukupnu nacionalnu snagu“, navodi se u saopštenju.

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE