Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Restoran

    Japanski restorani u Kini strahuju od propasti, razlog – RADIJACIJA

    Prošlo je nešto više od tri nedelje otkako je Kina povećala proveru uvoza japanske hrane zbog zabrinutosti od radijacije.

    Jedan od zabrinutih je i Kazujuki Tanioka koji se već plaši za budućnost svog luksuznog pekinškog suši restorana.

    Kao i većina restoratera u Kini Tanioka se borio u periodu ograničenja COVID-19, koja su tek krajem prošle godine počela da se ublažavaju. Sada se suočava sa nedostatkom gostiju i morskih plodova uoči planova Japana da ispusti u more tretiranu radioaktivnu vodu iz nuklearne elektrane Fukušima koja je pogođena katastrofom.

    „Veoma sam zabrinut da li možemo da nastavimo“, rekao je 49-godišnji kuvar-restorator iz Kumamota, na jugu Japana. „Nemogućnost uvoza sastojaka za hranu za nas je zaista životna ili smrtna situacija“.

    Japanski restorani (Freepik)

    Kina je najveći uvoznik japanskih morskih plodova. Ubrzo nakon što su cunami i zemljotres 2011. oštetili fabriku u Fukušimi, ona je zabranila uvoz hrane i poljoprivrednih proizvoda iz pet japanskih prefektura. Kina je kasnije proširila svoju zabranu, koja sada pokriva 10 od ukupno 47 prefektura Japana.

    Kina uvodi još strože mere i kampanju protiv japanske hrane

    Najnovija ograničenja uvoza uvedena su ovog meseca nakon što je nuklearni nadzor Ujedinjenih nacija odobrio planove Japana da ispusti prečišćenu vodu. Kina je oštro kritikovala taj potez, koji je takođe naišao na protivljenje, rekavši da ispuštanje ugrožava morski život i zdravlje ljudi.

    Uvoz je od tada skoro stao, a neki japanski zvaničnici strahuju da najgore tek dolazi. Strože kineske provere dovele su do velikih kašnjenja na carini, a oštra upozorenja su odvraćala kupce: postovi i heštegovi u kojima se kaže da je japanska hrana radioaktivna i da je treba bojkotovati rasprostranjeni su na kineskim društvenim mrežama.

    „Kina kaže da je to kontaminirana voda, dok Japan tvrdi da je to prečišćena voda“, rekao je Kenđi Kobajaši, još jedan vlasnik japanskog restorana u Pekingu, koji je ovog meseca izgubio do trećine svojih kupaca.

    Koje su alternative?

    Dobavljači morskih plodova takođe se bore.

    Vreme čekanja u kineskim lukama poraslo je sa između dva i sedam dana na oko tri nedelje, rekao je portparol velikog trgovca morskim plodovima, dodajući da kompanija planira da zaobiđe ova ograničenja preusmeravanjem pošiljki u treću zemlju. Portparol je odbio da navede ime kompanije, strahujući od reakcije kineskih zvaničnika.

    „Trenutno nemamo pošiljke u Kinu“, rekao je Tamocu Fukuoka, direktor i generalni menadžer prodaje u Aomori Chuosuisan Co, veletrgovcu morskih plodova sa sedištem u severnom Japanu. „Ako se proizvodi zaustave na carini, morali bismo mnogo da potrošimo na naknade za skladištenje, a to je nešto što ne želimo da radimo“.

    Dok su japanski zvaničnici apelovali na svoje kineske kolege, posebno na njihovom drugom najvećem tržištu u Hong Kongu, da izbegnu zabranu, nekoliko kineskih restorana reklo je da odobravaju strože provere. „Svaka vlada treba da bude odgovorna za bezbednost svojih građana“, rekao je Duan, menadžer japanskog restorana u Pekingu. „Zbog vladine politike, osećamo se opušteno.

     

    S obzirom da Japan treba da počne da ispušta vodu iz Fukušime za nekoliko nedelja, neki japanski ugostitelji rekli su da prilagođavaju svoje menije i nabavljaju sastojke iz drugih izvora da bi preživeli.

    „Naš glavni fokus je nabavka morskih plodova u Kini ili od drugih stranih dobavljača“, rekao je Tanioka. „Ako ovi napori uspeju, postoji mogućnost da se naše poslovanje nastavi i u budućnosti“.

    Pomama za medveđim mesom u Japanu: A kakvog je ukusa medvedina?

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik/Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE