Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Privatna srednja škola

    Isplati li se plaćati privatnu srednju školu?

    Iako u svetu postoji veliki broj privatnih škola, u Srbiji se na njih uglavnom gleda kao na mesta koja pohađaju deca bogatih roditelja i u kojima je kvalitet obrazovanja niži nego u državnim školama. Ipak, uprkos takvim predrasudama broj upisanih učenika u privatne škole svake godine raste.

    Prema rečima Anete Pavlice, menadžerke gimnazije „Stefan Nemanja, to što privatne gimnazije i srednje stručne škole postaju sve poželjnije među osmacima nije slučajno.

    „Moderno doba, traži moderno obrazovanje. Generacije učenika koje sada imamo, drugačije su od onih pre 10 godina. Kao neko ko je radio i u državnoj školi, mogu da kažem da privatne škole, više od državnih teže da adekvatno odgovore na potrebe učenika treće decenije, trećeg milenijuma i da radije koriste nastavna sredstva i metode u nastavi prilagođene interesovanjima učenika novog doba. Da se razumemo, plan i program moraju da se obrade, kao i u državnim školama, samo je način na koji se to radi u privatnim školama drugačiji. Za razliku od tradicionalnog metoda učenja u privatnim školama se koriste različiti pristupi, mediji i načini u učenju, i ima više vannastavnih aktivnosti“, kaže Pavlica.

    Ona dodaje da je personalizovan pristup učeniku i njegovom obrazovanju tas na vagi koji pravi najveću razliku između privatnih i državnih škola.

    „Mislim da je to zapravo glavni razlog što se u privatnim školama iz godine u godinu traži mesto više. Već dve godine za redom, u našoj gimnaziji, u aprilu većina mesta je popunjena. To je zato što u centar stavljamo učenika, njegova interesovanja i talente. Budući da u našoj školi odeljenja imaju manje učenika, nastavnici imaju mogućnost da se svakom učeniku pojedinačno posvete i pomognu mu da savlada sve prepreke u učenju. Mogu učenika bolje da upoznaju, a samim tim i bolje usmere u daljem obrazovanju. Jer kada nastavnik zna snage i slabosti učenika, on onda može i da ponudi konkretniju pomoć kada je potrebna. Pored toga, sva istraživanja pokazuju da što je odeljenje manje, prosečan učenik ima bolje rezultate“, ističe naša sagovornica i napominje da je svaki aspekt gimnazije Stefan Nemanja postavljen i skrojen da podrži uspeh učenika.

    Na kraju, naravno, tu je i pitanje troškova. Državna škola je samo na izgled besplatna. Svaka školska godina donosi sa sobom mnogo troškova – od udžbenika do različitih školskih naknada, pa sve do izleta i ekskurzija. Ipak,  roditelji se uglavnom pitaju da li su troškovi privatnog obrazovanja vredni ulaganja.

    „Budimo potpuno otvoreni, ukupna razlika u troškovima za školovanje u državnoj i privatnoj školi će verovatno biti značajna, a neki troškovi, poput onih za ekskurzije i izlete će se pojaviti u oba slučaja. Odluke o novcu su jedinstvene za svaku porodicu. Svi mi cenimo različite stvari. Odgovor na pitanje da li je privatna škola vredna novca je nešto što svaki roditelj mora sam da odluči, na osnovu svih dostupnih informacija o svom detetu, njegovim ciljevima, njihovim vrednostima i pre svega u skladu sa svojom porodičnom finansijskom situacijom. Mi u gimnaziji, recimo, odobravamo popuste za vukovce i omogućavamo plaćanje školarine na rate. Tako da, u tom smislu, pomažemo roditeljima ukoliko su finansije jedina prepreka za upis u privatnu školu“, objašnjava Aneta.

    Odluka o upisu u srednju školu je verovatno jedna od najtežih koju će roditelj i dete doneti zajedno. Zato smo za kraj pitali Anetu da li je privatna škola dobra izbor za svakog osmaka.

    „Nijedan izbor ne može garantovati da će formativne godine deteta proći glatko i zato roditelji uvek treba da ostanu veoma aktivni učesnici u obrazovanju svoje dece. Ako pogledate, naći ćete strastvene branioce svakog pristupa i mnoštvo uspešnih priča i iz državnih i iz privatnih škola. Ipak, da budem potpuno iskrena, verujem da je za sadašnje generacije učenika privatna škola atraktivnija opcija“, kaže ona.

    Gimnazija Stefan Nemanja osnovana je 2007. Učenici prilikom upisa mogu izabrati jedan od 5 smerova – filološki, opšti, IT, društveno-jezički ili prirodno– matematički. Svi smerovi u školi verifikovani su rešenjima Ministarstva prosvete. Škola je fokusirana na jedinstvene sposobnosti svakog učenika i njegov put ka uspehu.

    Gimnazija „Stefan Nemanja“ poklanja vam 30% popusta na školarine do kraja januara.

    Kako biste saznali više o gimanziji Stefan Nemanja i mogućnostima za obrazovanja deteta, klik na link KONTAKT.

     

     

     

     

     

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: Gimnazija Stefan Nemanja

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE