Detalji sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom: Olakšan izvoz za 10.412 srpskih proizvoda
„Moramo da jurimo tzv. preferencijalne aranžmane za naše proizvode u poljoprivredi i industriji. Moramo da osvajamo nova velika tržišta da ne dođe u pitanje višak maline i jabuka, vina i rakije“, rekao je juče predsednik Vučić i dodao da će procedura oko sporazuma biti završena kod nas do kraja marta.
Objasnio je da je potrebno da prođe razmena nota sa kineskom stranom u roku od 90 dana, a do maja ili juna da stupi na snagu. Nakon toga više neće biti carine između sve zemlje.
To bi značilo da više ne bismo imali nikakve carine koje su danas veoma visoke, na jabuku, šljivu, breskvu, sojino ulje. Carina neće biti ni na malinu, koja beleži rast od 350 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a ni na pivo, vodu, kiselu vodu, kao i na gotovo sve faramaceutske i industrijske proizvode.
I vino će biti bez carina oći da se izvozi za pet godina, pošto će se carina postepeno smanjivati po 20 odsto u narednih pet godina, dok danas moraju da se uračunaju i čine 30 odsto ukupne cene. To će biti nula odsto posle pet godina i naši vinari će imati mnogo bolju cenu na tom tržištu,, istakao je Vučić.
Vino će biti bez carina u potpunosti za pet godina, pošto će se carina postepeno smanjivati po 20 odsto u narednih pet godina. Kada je reč o rakiji, u periodu od 10 godina biće ukinuta carina, pošto će svake godine biti niža za po 10 odsto.
Osim toga, proizvodi koje inače uvozimo iz Kine imaće neuporedivo nižu cenu.
Izvoz jabuka u Kinu
U Pekingu je danas potpisan i sporazum sa Kinom za usaglašavanje izvoza jabuka iz Srbije o kom se pregovaralo šest godina. To je treći sporazum u ovoj godini. U maju je isto urađeno za izvoz meda i hrane za kućne ljubimce.
Prošle godine Srbija je iz Kine uvezla robe za 4,98 milijardi dolara, a izvezla je za 1,17 milijardi dolara.
Ipak, izvoz u Kinu raste neverovatnom brzinom. Izvoz Srbije u najmnogoljudniju zemlju sveta (ako je do sada nije prestigla Indija) u 2013. godini iznosio je svega devet miliona dolara, a u 2018. se udesetostručio na i dalje skromnih 92 miliona dolara. U narednih pet godina se naš izvoz udvanaestostručio na pomenutih 1,17 milijardi dolara. Naravno, tome je najviše doprinela privatizacija RTB Bora i ulaganja u rudnike bakra.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay
Pingback: Ukoliko Skupština za sedam dana ratifikuje Sporazum sa Kinom, primena već u martu