![buđenje ujutru](https://bizlife.rs/wp-content/uploads/2019/11/spavanje-scaled.jpg)
Zašto je buđenje uglavnom stresno?
Buđenje vam uvek predstavlja problem? Evo šta bi mogao da bude razlog
Ako se budite i osetite da vam srce ubrzano kuca, ne uznemiravajte se previše. Česti osećaji stresa i anksioznosti mogu podstaći prodiranje hormona, koji pojačavaju rad srca, direktno u krv.
Uz prebrzo kucanje srca nakon buđenja, ljudi s ovim problemom se još mogu boriti i sa nemogućnošću dobrog odmora, plitkim disanjem i kratkim dahom.
Sledeći u nizu razloga zašto je buđenje stresno je ishrana koja ima veliki uticaj na kvalitet sna (pogotovo nakon obroka pojedenih u kasne sate). Konzumiranje šećera pre odlaska na spavanje može biti jedan od uzroka ubrzanog kucanja srca, kao i konzumiranje kofeina.
![buđenje](https://bizlife.rs/wp-content/uploads/2019/11/san-scaled.jpg)
Spavanje (Unsplash)
Buđenje: Simptomi stresa
Uz kucanje srca, kao simptomi javljaju se još i nervoza, anksioznost, kao i nemogućnost spavanja.
Anemija je još jedan od razloga zbog kojih je buđenje trenutak kad osetite da vam srce ubrzano lupa. Osobe s anemijom nemaju dovoljno crvenih krvnih zrnaca koja cirkulišu organizmom, što dovodi do brojnih problema.
Možda čak i nelogičan razlog, ali navodno je i nedostatak sna jedan od razloga buđenja s ubrzanim kucanjem srca. Jedno istraživanje provedeno u SAD-u je pokazalo kako nakon samo 24 sata nedostatka sna ljudima srce kuca brže i krvni pritisak im se automatski podiže.
Izvor: BIZLife
Foto: Pixabay