Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Korupcija u svetu odnela milijarde dolara

    Cena  korupcije u svetu dostigla je zaprepašćujuć iznos. U protekloj deceniji, iz 150 zemalja u razvoju je nezakonito izvučeno 5.860 milijardi dolara, govore podaci organizacije Globalna finansijska ispravnost. Kina je na čelu tog spiska, sa 2.750 milijardi dolara nezakonitog odliva kapitala u tom periodu. Meksiko je drugi, sa više od 476 milijardi dolara potrošenih na korupciju, što je više od četiri i po hiljade dolara po osobi. Rusija je na petom mestu, sa 152 milijarde dolara.

    Nigerija, koja je na sedmom mestu, najviše je rangirana afrička zemlja, sa nezakonitim odlivom 129 milijardi dolara, odnosno 864 dolara po stanovniku te zemlje. Tipična slika korupcije – korumpiranog zvaničnika koji traži mito – predstavlja svega tri do pet odsto od ukupne sume, govore rezultati istraživanja Globalne finansijske ispravnosti.

    Veći delovi ovog prekograničnog protoka su kriminalna komponenta, koja iznosi od 30 do 35 odsto ukupne sume. Međutim, izbegavanje komercijalnog poreza – oko 60 do 65 odsto od totala – daleko je najveći deo ovog problema.

    Za prebacivanje velikih suma novca potreban je ogroman, svetski "sivi finansijski sistem", piše u izveštaju Globalne finansijske ispravnosti. Suštinski elementi tog sistema su tajnost, pravna nenadležnost, skrivene korporacije, anonimni računi, ali i lažne dobrotvorne organizacije.

    Jedna od najvećih finansijskih "crnih rupa" u svetu, u stvari su Sjedinjene Američke Države, ukazuje organizacija Globalna finansijska ispravnost. Naime, tamo anonimne kompanije mogu jednostavno da se registruju i potom služe kao sprovodnik nezakonitog novca. U izveštaju piše i da bankarska tajnost u zapadnim državama – među kojima su Švajcarska i neka karipska ostrva – privlači gotovinu od korupcije i olakšava njen protok.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE