Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Zašto građani Srbije idu u šoping u susedne zemlje?

    Hrana, garderoba, benzin – samo su neki od proizvoda koje naši građani zbog niskih cena kupuju u okolnim zemljama.
     
    Iako u kupovinu u Mađarsku i BiH uglavnom odlaze meštani pograničnih područja, sve više građana iz Beograda i Novog Sada odlučuje da ide u šoping u te zemlje.
     
    Naime, na kupovinu koja u Srbiji vredi oko 20.000 dinara građani mogu da uštede i više od 4.000 dinara, jer su hrana i garderoba u Mađarskoj 20 do 40 odsto jeftiniji nego u Srbiji.
     
    Kada se tome doda da se na iznos od 170 evra i više na jednom računu vraća i porez od 25 odsto, onda je jasno koliko se isplati upaliti automobil i preći u Mađarsku radi šopinga.
     
    Da bi naši građani dobili povrat poreza u zemljama EU, potrebno je da potroše oko 170 evra u jednoj radnji ili u više prodavnica u okviru jednog tržnog centra. U Mađarskoj, gde ide najviše naših građana, potreban je poseban tax free račun od 50.000 forinti, koji popunjavaju u prodavnici. Na granici se overi račun da je roba izneta, a novac može da se podigne u roku od šest meseci u Mađarskoj ili u ekspozituri jedne banke u Beogradu.
     
    „Primera radi, trajno mleko, kada se preračuna u dinare, košta oko 50 dinara, a pošto u segedinskim marketima svakog vikenda ima dosta akcija, kvalitetno meso se može naći i za 200 dinara po kilogramu, dok je kod nas to gotovo duplo skuplje. Slična situacija je i sa garderobom, naročito kada su u pitanju praznične rasprodaje, jer na njima se po bagatelnim cenama može kupiti firmirana odeća“, kaže Ivana Tomašević.
     
    Tomislav Slavković, preduzetnik iz Beograda, kaže da je i u redovne nabavke počeo da ide u Mađarsku zbog uštede.
     
    „Ionako dva puta mesečno idem u velike nabavke, jer nemam vremena da svakodnevno svraćam u prodavnice. Pošto potrošim 20.000-30.000 kada odem u radnju, izračunao sam da mi se više isplati da odem u Mađarsku. Na gorivo potrošim oko 2.500 dinara, za putarinu oko 2.000, ali zato samo od povraćaja poreza uštedim oko 6.000 dinara. O nižim cenama i većem izboru proizvoda da i ne govorim“, navodi on.
     
    Osim šopinga u pograničnim krajevima, naši građani koriste svaku priliku da kupe jeftiniju garderobu kada idu u turističke obilaske evropskih gradova.
     
    „Imam rodbinu u Beču i često idem kod njih kako bih im pomagala u čuvanju dece. Osim što boravim kod njih, obavezno svratim do nekog autleta i kupim garderobu. Cene su daleko niže nego kod nas, stalno ima rasprodaja, pa uštedim, a kupim i krpice koje u našim radnjama ne mogu da nađem“, kaže Marija Nedeljković, nezaposlena profesorka.

    What's your reaction?

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE