Šta vas čeka kada dobijete zelenu kartu?
Svi oni koji žele da dobiju američku useljeničku vizu, poznatu kao zelena karta, imaju rok još sedam dana da se besplatno prijave preko sajta dvprogram.state.gov.
Prijavljivanje za zelenu kartu je počelo 4. oktobra, a završava se 7. novembra. Kompjuterski program bira dobitnike slučajnim izborom. Dobitnici se obaveštavaju o daljoj proceduri pisanim putem u periodu od maja do jula 2024. godine.
Ambasade nemaju spisak dobitnika, zato nije preporučljivo da ih zovete i postavljate pitanja o statusu aplikacije, piše zelenalutrija.com.
Kako navode, svake godine izaberu 100 hiljada ljudi. Zemlje koje učestvuju u ovom program su podeljene u šest regiona i pravilo je da zemlje koje su u poslednjih pet godina poslale više od 50 hiljada imigranata nemaju pravo učešća.
Takođe, nijednoj zemlji u regionu ne može da bude dodeljeno više od sedam procenata ukupnog broja viza, piše na sajtu zelena lutrija.
Šta je potrebno za prijavu?
Da biste se prijavili na lutriju morate da imate više od 18 godina, završenu četvorogodišnju srednju školu ili dvogodišnje iskustvo u jednom od zanimanja navedenih na njhovom sajtu.
Ukoliko ste u bračnoj zajednici, Vi i supružnik/ca se možete prijaviti kao jedan i navesti onog drugog kao člana porodice.
Koga god da izvuku na lutriji, dolazi cela porodica. U decu se računaju biološka i usvojena deca, kao i pastorci do 21. godine starosti koji nisu u bračnoj zajednici.
Uz prijavu, potrebno je da priložite fotografiju u digitalnom obliku.
Šta kada dobijete useljeničku vizu?
Jedan od naših čitalaca D. Matić prijavio se za lutriju u oktobru 2015. godine i obavestili su ga u maju naredne godine da je izabran. On je sa nama podelio svoje iskustvo.
Kada vas izaberu, dobijate detaljan dokument koji treba da popunite – sve informacije o vama i roditeljima.
,,Forum zelena karta mi je baš pomogao jer sam tamo pročitao o iskustvima ljudi, pa sam se tako unapred psihički priremao“, kaže on za BIZLife.
Nakon toga, kako dodaje, sledi intervju u njihovoj ambasadi i lekarski pregled koji obavlja njihov ovlašćeni lekar. Potrebni su dokazi o vakcinaciji. U slučaju da ih niste primili, moraćete. Uz to treba da se odradi skener pluća.
Izrada zelene karte i intervju
Osim toga, traže i dokaz da za vreme svog života gde god da ste živeli niste osuđivani, kao i da se trenutno ne vodi nijedan postupak protiv vas.
,,Sa tim idete na intervju. Kad dođete, plaćate izradu zelene karte i celu proceduru, što je tada koštalo oko 800 dolara. Tek tad predajete dokumente i počinje intervju sa konzulom na engleskom jeziku. Njega zanima zašto idete u Ameriku, koji je vaš plan tamo. Takođe, tražiće vam validnu adresu gde ćete boraviti i tamo će stići zelena karta“, objašnjava D. Matić.
Prema njegovim rečima, na intervjuu ćete dobiti informaciju da od njih nećete dobiti nikakvu pomoć, kao i da ćete verovatno dobiti goru startnu poziciju od trenutne.
,,Ako prođete, zaklinjete se da je istina sve što ste rekli. Nakon toga oni predočavaju da će u roku od mesec dana odlučiti da li ste dobili vizu i tada im ostavljate pasoš“, otkriva on.
Dolazak u SAD
U tom roku saznaćete ishod. Ako je odgovor potvrdan, možete da odete po pasoš sa vizom i zatvorenom kovertom u kojoj su dokumenti. Njih treba da predate kada sletite na aerodrom. Ali ne smete pre toga da ih otvorite.
Sve je detaljno označeno s njihove strane u dokumentima koje šalju i tačno ćete znati šta treba da radite, ističe Matić. Međutim, kad stignete tamo, moraćete da čekate socijalni broj koji je veoma bitan za posao.
,,Dobio sam ga nakon mesec i po dana. I zelenu kartu sam čekao tri meseca. Neko će vam dozvoliti da radite bez zelene karte, ali bez socijalnog neće“, kaže on.
Izvor: BIZLife/Ivana Jaćimovski
Foto: Freepik
What's your reaction?
Komentari
-
-
Koturovic
E crni Zorane kakve veze ima narod sa politicarima?
-
-
Tamara
"Potrebni su dokazi o vakcinaciji. U slučaju da ih niste primili, moraćete. Uz to treba da se odradi skener pluća". Po njihovom zakonu niko nema sve potrebne vakcine iz Evrope a ipak Amerika nije Indija da su vam sve neophodne. Tako da, ne vredi rizika.
Zoran
To zlo treba da nestane a ne da idem tamo