Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    IT stručnjak za BIZLife otkriva ima li razloga da se bojimo daljeg napretka VEŠTAČKE INTELIGENCIJE

    Veštačka inteligencija polako, ali sigurno postaje deo naših svakodnevnih života, te nalazi primenu u edukaciji, razvoju nauke, bankarstvu… O njoj se raspravlja na gotovo svim važnim IT/TECH događajima širom sveta. Pokušali smo da saznamo kako je primenjuju svetski igrači na IT sceni, ali i kako se naša zemlja snalazi u ovim vodama.

    Sjajna prilika za to je bio događaj jedne od vodećih svetskih tehnoloških kompanija u svetu, Yandex, koja je po prvi put u Srbiji organizovala HighLoad++, međunarodnu konferenciju za programere i stručnjake, koja već 15 godina povezuje IT zajednice iz celog sveta.

    Konferencija je okupila veliki broj profesionalaca ove branše, a mi smo imali prilike da razgovaramo sa Sergejem Berežnojem, Developer Relations direktorom u kompaniji Yandex koji nam je otkrio kako ta kompanija ide u korak sa sve većom eksapnzijom i primenom veštačke inteligencije, ali i o tome gde je Srbija na svetskoj IT mapi.

    Možete li više da nam kažete o poslu kojim se bavite? Šta su izazovi u jednoj tako velikoj kompaniji kao što je Yandex?

    Kao neko ko je zadužen za odnose sa programerima u kompaniji Yandex, moja uloga prevazilazi samo zvanje. Odgovornost se proteže i na oblasti kao što su edukacija zaposlenih, zapošljavanje, prilagođavanje i obezbeđivanje besprekornog iskustva programerima. Sa druge strane, rad u ovako velikoj kompaniji ima jedinstvene izazove. Uz obilje resursa koja su nam na raspolaganju, ključ uspeha leži u izgradnji efikasnih procesa i promovisanju razmene znanja unutar organizacije. Važno je da ne postanemo samo skup pojedinačnih usluga koje rade pod istim brendom, već nastojimo da stvorimo okruženje u kojem sarađujemo i razmenjujemo stručnost i znanje.

    HighLoad++, međunarodna konferencija za programere i stručnjake u Beogradu, veštačka inteligencija

    Sa kojim situacijama se suočavate u okviru različitih sektora kompanije?

    U kompaniji Yandex poslujemo u više sektora, uključujući internet pretragu, oglašavanje, taxi aplikacije, aplikacije u vezi sa poručivanjem hrane i drugih proizvoda, striming, cloud usluge i još mnogo toga. Svaka od ovih usluga je izgrađena na tehnologiji, koja donosi mogućnosti i izazove.

    Razmena ideja među sektorima nam omogućava da iskoristimo stručnost iz različitih domena i bavimo se inovacijama. Recimo, Yandex je najpre funkcionisao kao platforma za pretraživanje, dok danas imamo bazu od 88 miliona korisnika na mesečnom nivou, dok obrađujemo desetine hiljada upita u sekundi. Pored fokusa na pretraživanje, odlučili smo da proširimo naše vidike, te smo 2012. godine pokrenuli taxi aplikaciju koja je brzo stekla popularnost, što je proizvelo da imamo skoro 50 miliona aktivnih korisnika mesečno. Zatim, 2018. godine smo napravili još jedan korak dalje, uvođenjem sopstvenog pametnog zvučnika. Do 2022. godine, ova inovacija našla se u jednom od svakih devet ruskih domova, dok smo ukupno prodali preko 6 miliona jedinica u pet različitih zemalja.

    Sa druge strane izazov nekad može da bude u tome da pronađemo pravu ravnotežu između učenja od najuspešnijih preduzeća, a da se fokusiramo preterano na jednu određenu oblast. Želimo da zadržimo široku perspektivu i nastavimo da istražujemo nove mogućnosti u svim našim uslugama.

    Na koji način je razvoj veštačke inteligencije uticao na rad i poslovanje Vaše kompanije? Da li koristite ovu vrstu alata?

    Bili smo pioniri u korišćenju AI i tehnologija mašinskog učenja (ML) dugi niz godina. U stvari, skoro sve naše usluge su zasnovane na AI i ML algoritmima. Kao kompanija koja je jedan od predvodnika u pretrazi informacija od 1990. godine, konstantno unapređujemo naše AI tehnologije, koje pokreću širok spektar rešenja, proizvoda i usluga u kompaniji Yandex, uključujući computer vision, prepoznavanje i generisanje govora, mašinsko prevođenje i još mnogo toga. Kontinuirano ulažemo u istraživanje i razvoj, a naš tim aktivno učestvuje na prestižnim AI konferencijama.

    veštačka inteligencija

    Veštačka inteligencija

    Jedno od značajnijih dostignuća na našem AI putu je nedavna integracija modela YandexGPT u sistem našeg virtuelnog asistenta Alis. Ovo dostignuće nas čini prvima na svetu koji su ugradili takav generativni AI model u voice assistent. Uz YandexGPT, naš virtuelni pomoćnik sada može da zapamti kontekst i da se uključi u čitave diskusije sa korisnicima, poboljšavajući korisničko iskustvo i pružajući prirodnije interakcije. Možete sa Alis da razgovarate o nekim opštim temama, postavljate razna pitanja, tražite podršku u vezi sa aplikacijama ili slično. Konstantno radimo na tome da ovaj sistem dalje uvedemo u naše proizvode i usluge u svakom sektoru u kojem poslujemo.

    U kom smeru mislite da će se razvijati veštačka inteligencija i da li smatrate da su upozorenja stručnjaka o potencijalnim opasnostima opravdana?

    Alati za veštačku inteligenciju će se razvijati na mnogo različitih načina i postaće deo našeg svakodnevnog života, baš kao što je to internet učinio pre mnogo godina. Više nije iznenađujuće da posedujemo pametni sat ili čak pametni usisivač. Slično tome, AI će prožimati svaki kutak interneta. Već́ smo svedoci sposobnosti veštačke inteligencije da generiše tekst i slike, ali ovo je samo vrh ledenog brega. AI takođe može da posluži kao kreator, stilista i još mnogo toga. Uveren sam da ćemo u narednim godinama pronaći nove i uzbudljive načine za korišćenje veštačke inteligencije, posebno u specijalizovanim oblastima kao što su medicina ili nauka. Napredak veštačke inteligencije je nezaustavljiv i čvrsto verujem da će nam doneti mnogo pozitivnih pomaka.

    Gde vidite Srbiju i njen IT sektor na svetskoj mapi ove profesije?

    Verujem da Srbija ima veliki potencijal. Zemlja ulaže mnogo napora da privuče međunarodne IT kompanije i neguje lokalne talente. Saradnja je apsolutno ključna u otkrivanju ovog potencijala. Činjenica da se Highload++, jedna od najvećih svetskih konferencija za programere, održala pre nekoliko dana u Srbiji govori sama za sebe. Srbija dobija priznanje kao centar za tehnološke inovacije i stručnost.

    Uz odgovarajuću podršku i kontinuirano ulaganje u obrazovanje i infrastrukturu, Srbija ima šansu da postane veliki igrač u globalnoj IT industriji. Država ima sve veći broj talentovanih programera i poslovno okruženje koje je prilično povoljno, što je čini konkurentnom i privlačnom destinacijom za tehnološke kompanije.

    Veštačka inteligencija, AI, četbot (Freepik)

    Veštačka inteligencija, AI, robot (Freepik)

    Šta vidite kao glavne probleme sa kojima se Srbija suočava kada je u pitanju IT industrija i da li postoje načini da se oni prevaziđu?

    Srbija je ostvarila značajan napredak u razvoju IT industrije. Iako može biti nekih izazova, oni nisu nepremostivi. Srećom, država je već́ preduzela važne korake ka uspehu.

    Jedan od ključnih faktora je integracija Srbije u svetsku zajednicu programera. Aktivnim učešćem i održavanjem međunarodnih konferencija i događaja, Srbija može da bude u toku sa najnovijim trendovima u industriji i usvoji najbolju praksu. Ova izloženost globalnoj stručnosti i razmeni znanja pomaže da se poboljšaju veštine i sposobnosti lokalnih profesionalaca.

    Pored toga, podrška IT kompanijama i startapima je ključna. Obezbeđivanjem povoljnog okruženja i pružanjem podsticaja, Srbija može da privuče investicije i podstakne inovacije u industriji.

    Obrazovanje takođe igra vitalnu ulogu. Ulaganje u kvalitetne obrazovne programe koji se fokusiraju na IT i discipline vezane za tehnologiju obezbediće stalnu ponudu kvalifikovanih stručnjaka. Pružanjem znanja i veština mlađim generacijama, Srbija može da izgradi čvrst temelj za budućnost svoje IT industrije.

    Izvor: BIZLife/Mladen Stanković

    Foto: Yandex/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE