Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Tinejdžeri, pametni telefoni

    Više od trećine tinejdžera kaže da provodi previše vremena na svojim telefonima

    Oko 40 odsto tinejdžera je kazalo da je skratilo svoje vreme na društvenim mrežama, prema izveštaju koji je objavio istraživački centar Pew. Skoro isti procenat tinejdžera je priznao da provodi „previše“ vremena na svojim pametnim telefonima (38 odsto) i društvenim medijima (27 odsto).

    Zabrinutost zbog potencijalne štete od društvenih medija po mentalno zdravlje i dobrobit mladih korisnika i dalje raste među roditeljima, školama i zakonodavcima.

    Prošle godine američki hirurg general Vivek Marti izjavio je da smatra da je 13 godina, minimalna starosna granica za registraciju na mnogim platformama. Nekoliko država u SAD pokušalo je da donese zakonodavstvo koje ima za cilj da spreči tinejdžere mlađe od 16 godina da budu na društvenim mrežama iako su takvi zakoni naišli na snažan pravni otpor.

    Izveštaj Pew-a ukazuje na to da neki tinejdžeri možda uzimaju stvari u svoje ruke postavljajući strože granice oko njihove upotrebe tehnologije.

    Svi osim 5 odsto tinejdžera u SAD sada imaju pristup pametnom telefonu, a posebna studija Pew-a iz decembra otkrila je da jedna trećina tinejdžera koristi najmanje jednu od pet glavnih platformi društvenih medija, YouTube, TikTok, Snapchat, Instagram ili Facebook, ,,skoro stalno.”

    TikTok, SAD

    TikTok (Unsplash)

    Tinejdžerke vs. tinejdžeri

    Prema izveštaju, tinejdžerke, za koje neki veruju da su posebno izložene riziku, kada je reč o uticaju na njihovo mentalno zdravlje i slici o telu sa društvenih medija, verovatnije će reći da provode previše vremena na svojim telefonima (44 odsto) u odnosu na dečake tinejdžere (33 odsto).

    Ipak, većina tinejdžera svih uzrasta (51 odsto) veruje da koriste svoje pametne telefone „u pravoj meri“.

    „Tinejdžeri koji kažu da provode previše vremena na društvenim medijima i pametnim telefonima posebno prijavljuju smanjenje vremena provedenog na njima“, navodi se u izveštaju.

    Da bi sproveo izveštaj, Pew je anketirao 1.453 američka tinejdžera uzrasta od 13 do 17 godina i njihove roditelje između 26. septembra i 23. oktobra 2023.

    Tinejdžeri, pametni telefoni

    Tinejdžeri, pametni telefoni (Pixabay)

    Osećanja tinejdžera kada su bez telefona

    Takođe su ispitivali tinejdžere o osećanjima kada ostanu bez telefona: 72 odsto ispitanika je reklo da se „ponekad” ili „često” osećaju srećno kada odlože uređaje. Međutim, neki su otkrili pomešane emocije, jer je 44 odsto ispitanih tinejdžera reklo da se osećaju anksiozno kada su bez telefona.

    Ipak, u izveštaju se navodi da se „manjina tinejdžera, u rasponu od 7 do 32 odsto, često oseća” anksiozno, uznemireno ili usamljeno kada su „bez telefona”. Više od dve trećine tinejdžera je kazalo da veruje da su prednosti pametnih telefona veće od štete za ljude njihovog uzrasta.

    „Više tinejdžera veruje da pametni telefoni olakšavaju da budu kreativni, da se bave hobijima i da se dobro snalaze u školi“, navodi se u izveštaju, prenosi CNN.

    Međutim, veći deo anketiranih tinejdžera (42 odsto) je rekao da veruje da pametni telefoni otežavaju učenje društvenih veština.

    Tinejdžeri, pametni telefoni

    Tinejdžeri, pametni telefoni (Pixabay)

    Obuka za društvene mreže

    Američko psihološko udruženje je prošle godine preporučilo tinejdžerima da prođu obuku pre nego što počnu da koriste društvene medije, rekavši da alati nisu „ni sami po sebi štetni ni korisni“ za mlade ljude, ali da treba da budu pismeni za društvene mreže, odnosno da usvoje neka znanja o njima, kako bi sveli potencijalnu štetu na minimum.

    Mnogi roditelji takođe tvrde da prate kako njihovi tinejdžeri koriste pametne telefone i društvene medije, a polovina ispitanika roditelja izjavila je da su pregledali telefone svoje dece, posebno roditelji mlađih tinejdžera.

    Roditelji ovih dana imaju više alata nego ikada za praćenje iskustva svoje dece na internetu. Mnoge platforme društvenih medija odgovorile su na kritike zbog bezbednosti mladih tako što su pokrenule takozvane porodične centre i druge funkcije kako bi omogućile roditeljima da nadgledaju kako njihovi tinejdžeri koriste platforme, istovremeno zadržavajući malo privatnosti za decu.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Pixabay, Unsplash

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE