
Kako da svi budu SREĆNI, a da tim kreira dobre poslovne rezultate?
Da li biste rekli da je vaš tim maksimalno produktivan? Stvaranje savršeno funkcionalnog tima nije lako, naročito ako je reč o velikom timu, sa puno različitih ličnosti, ciljeva i uloga. Kako da svi budu srećni a da tim kreira dobre poslovne rezultate pitanje je koje muči veliki deo poslovnog sveta.
Neki od najčešćih problema su sledeći:
1. Nejasna podela uloga
Ovaj problem dovodi do nastanka konflikata, bespotrebnog rasipanja energije i vremena. Članovi tima moraju da se slože ko će raditi određene poslove i kako se donose i modifikuju odluke u timu.
Uzmimo primer jedan timski sasatank.
Sastanci u kompanijama u kojima nisu jasno podeljene uloge izgledaju ovako: predugi su, komunikacija traje predugo, svako priča sa svakim i ne zna se ko je za šta odgovoran.
Kada se tim odluči na bolju podelu uloga, tada kreće otklanjanje problema.
Uz pomoć bolje podele uloga, unapredićemo sopstvenu dinamiku, sposobnost planiranja i povećati produktivnost, odnosno skratiti vreme za sastanke.
2. Neefektivno liderstvo
Problem koji uzrokuje i nejasnu podelu uloga. Neefektivan lider je onaj koji ne komunicira dovoljno. Ako hoćeš da vodiš tim, moraš najpre da znaš ko se u njemu nalazi. Lider mora da poveže tim kroz efektivnu komunikaciju i da je razvija. On mora biti spreman da stalno ponavlja zbog čega je nešto bitno da se uradi, a ne samo šta, a njegove poruke moraju biti lako razumljive svima (onima u vrhu, kao i onima na dnu hijerarhijske lestvice).
Evo primera iz prakse. Grupa top menadžera u jednoj organizaciji imala je slabu komunikaciju sa menadžerima na nižim nivoima. Komunicirali su samo između sebe što je dovelo do neslaganja u ciljevima i lošem sprovođenju planova. Kada su primenjene određene tehnike koučinga, došlo je do poboljšanja vertikalne komunikacije, razvoja kreativnosti i bolje implementacije planova.
3. Nezainteresovanost za druge poslove
Da, bitno je da postoji jasna podela uloga i da svi imaju svoja zaduženja, ali je jako važno da se ne vuku suviše oštre granice među poslovima.
Neophodan korak za timski rad je ispoljavanje interesovanja za druge poslove koji su povezani sa poslom koji se obavlja. Na taj način kreira se neophodna sinergija, jer se dozvoljava da kruži kreativna energija, da se iznose novi pristupi i mišljenja. Prošireni okvir odgovornosti pomaže stvaranju zajedničkog interesa, bržem rešavanju problema i boljim rezultatima.
4. Zanemarivanje individualnih razlika
Uspešan tim ima sluha za potrebe svakog njegovog člana. Nekada je potrebno dozvoliti ljudima da rade na način koji će im omogućiti da pruže najveći doprinos. Uzmimo za primer zaposlenog koji je pokazuje nekonzistentnost u radu, poteškoće u komunikaciji sa ljudima i uklapanja u radni kolektiv, ali sa druge strane daje dobre poslovne rezultate.
Nakon određenim metoda koučinga zaključuje se da se radi o profilu koji zahteva potpunu nezavisnost u radu. Stoga, zaposleni bi trebalo ili da dobije odvojenu kancelariju ili da mu se da mogućnost da radi odakle sam želi jer će na taj način unaprediti sopstvenu motivaciju za rad i rezultate.
Izvor: BIZLife
Foto: Unsplash