Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Sem Altman

    Sem Altman upozorava da bi veštačka inteligencija mogla sve da nas ubije. Ali i dalje želi da je svet iskoristi

    Sem Altman, izvršni direktor kompanije OpenAI, misli da bi tehnologija na kojoj počiva najpoznatiji proizvod njegove kompanije mogla dovesti do kraja ljudske civilizacije.

    Altman je u maju podneo zahtev za saslušanje pred Senatskim pododborom u Vašingtonu, sa hitnom molbom poslanicima: Stvorite dobro promišljene propise koji bi omogućili razvoj veštačke inteligencije, istovremeno ublažavajući rizik da ona nadjača čovečanstvo. Bio je to odlučujući trenutak za njega i za budućnost veštačke inteligencije.

    Sa lansiranjem OpenAI-ovog ChatGPT-a krajem prošle godine, Altman (38) se preko noći pojavio kao lice nove grupe AI alata koji mogu da generišu slike i tekstove kao odgovor na korisničke upite, tehnologije koja se zove generativna AI. Nedugo nakon objavljivanja, ChatGPT je postao poznato ime i gotovo sinonim za samu veštačku inteligenciju.

    Izvršni direktori su ga koristili za izradu mejlova, ljudi su pravili sajtove bez prethodnog iskustva u kodiranju i polagali ispite na pravnim i poslovnim školama. AI ima potencijal da revolucioniše skoro svaku industriju, uključujući obrazovanje, finansije, poljoprivredu i zdravstvenu zaštitu, od operacija do razvoja vakcina i lekova, piše CNN.

    Opasnosti AI

    Ali ti isti alati su izazvali zabrinutost oko svega, od varanja u školama do raseljavanja radnika, pa čak i do egzistencijalne pretnje čovečanstvu. Uspon veštačke inteligencije, na primer, naveo je ekonomiste da upozore na ogromnu promenu na tržištu rada. Prema procenama Goldman Saksa, čak 300 miliona poslova sa punim radnim vremenom širom sveta moglo bi na neki način biti automatizovano pomoću generativne veštačke inteligencije. Oko 14 miliona radnih mesta moglo bi nestati samo u narednih pet godina, prema aprilskom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma.

    Veštačka inteligencija će prestići ljudsku (Freepik)

    Veštačka inteligencija, AI, robot (Freepik)

    U svom svedočenju pred Kongresom, Altman je rekao da je mogućnost upotrebe veštačke inteligencije za manipulisanje glasačima i plasiranje ciljanih dezinformacijajedna od najvećih briga. Dve nedelje nakon saslušanja, Altman se pridružio stotinama vrhunskih naučnika, istraživača i poslovnih lidera u oblasti veštačke inteligencije potpisujući pismo sa samo jednom rečenicom u kom se navodi: „Ublažavanje rizika od izumiranja od strane AI trebalo bi da bude globalni prioritet, odmah pored drugih društvenih rizika kao što su pandemije i nuklearni rat“.

    Oštro upozorenje je odjeknulo svetom, a neki su sugerisali da pokazuje potrebu da se takvi apokaliptični scenariji shvate ozbiljnije. Takođe je naglašena važna dinamika u Silicijumskoj dolini: najviši rukovodioci nekih od najvećih tehnoloških kompanija istovremeno govore javnosti da veštačka inteligencija ima potencijal da dovede do izumiranja ljudi, dok se utrkuju da investiraju i primene ovu tehnologiju u proizvode koji stižu do milijardi ljudi.

    Koje su još opasnosti i moralne dileme korišćenja veštačke inteligencije, ali i kakav je profil samog Altmana, čitajte opštirnije na NAŠEM portalu WEBMIND.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE