Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    kompanije bankrotirale

    SEDAM poznatih kompanija koje su bankrotirale u 2023. godini

    Bila je ovo teška godina za neke poznate američke maloprodajne i poslovne brendove. Kako je ekonomija izlazila iz pandemije, kompanije su se suočavale sa nizom problema koji su proizašli iz visokih troškova, nedostatka zaliha i rastuće konkurencije. Kao rezultat toga, neke velike kompanije su bankrotirale u 2023. godini.

    Bankrot ne znači nužno da je poslovanje propalo, naravno. Mnoge kompanije u SAD podnose zahtev za bankrot kako bi smanjile neke poslove, oslobodile se dugova i smanjile troškove. Čest pristup je bankrot prema poglavlju 11, koji omogućava kompaniji da reši svoje finansijske probleme putem reorganizacije, piše CNN.

    WeWork

    WeWork je imao burnu godinu. Za nekada najvredniju startap kompaniju u zemlji činilo se da je spremna da preoblikuje prirodu rada u Americi. Neki upoređuju njihov meteorski uspon i haotičan, medijski eksponiran pad sa fijaskoima Fyre Festivala i FTX-a.

    Problemima zahvaćena kompanija za deljenje radnog prostora podnela je zahtev za bankrot prema Poglavlju 11 u novembru. To nije bilo veliko iznenađenje. Prethodnog meseca, WeWork je saopštio da mu je teško vraćati dugove nakon što je pandemija uzdrmala njegovu osnovnu delatnost, s obzirom na to da je više ljudi radilo od kuće.

    Međutim, bivši tehnološki jednorog počeo je da se raspada mnogo pre Covid-19. Neuspešan pokušaj IPO-a 2019. godine razotkrio je poslovanje, otkrivajući veće gubitke od očekivanih i potencijalne sukobe interesa sa suosnivačem i tadašnjim izvršnim direktorom Adamom Neumanom. Neumanov nekonvencionalni stil vođenja bio je predmet brojnih medijskih izveštaja, a on je smenjen 2019. godine.

    Kancelarija, priroda, posao, biljke (Freepik)

    Rite Aid

    Nakon niza problema sa kojima su se susrele apoteke, Rite Aid je podneo zahtev za bankrot prema Poglavlju 11 u oktobru. Kao i CVS i Walgreens, Rite Aid je morao rešiti skupe tužbe proizašle iz optužbi za podnošenje nezakonitih recepata za opioide. Međutim, za razliku od svojih rivala, Rite Aid je gubio bitku protiv rastućeg duga i nije bio u mogućnosti finansijski se oporaviti.

    Rite Aid se takođe borio da se takmiči s Amazonom, Walmartom, Targetom i Costcom, alternativama prijateljskijim prema kupcima od nacionalnih lanaca apoteka.

    U izjavi, kompanija je navela da je obezbedila 3,5 milijardi dolara finansiranja i sporazume o smanjenju duga od poverilaca kako bi održala kompaniju tokom bankrota. Rekla je da će ubrzati tempo zatvaranja prodavnica i prodati neke od svojih poslova, Elixir Solutions i imenovala novog izvršnog direktora.

    Rite Aid je posebno naveo povećanje krađa kao razlog za zatvaranje nekih svojih prodavnica.

    Bed Bath & Beyond

    U dugom putovanju koje se završilo ove godine, prodavnica je podnela je zahtev za bankrot u aprilu. Zatvorila je svojih poslednjih 360 radnji i takođe 120 prodavnica buybuy BABYs u jednom od najvećih maloprodajnih bankrota u poslednjim godinama. Ipak, još uvek možete videti čuveni plavi logo. Overstock.com kupio je brend iz stečaja i ponovo pokrenuo svoj sajt kao BedBathandBeyond.com. Taj potez spojio je online poslovni model i kategorije proizvoda Overstock-a s popularnim brendiranim proizvodima koji su omiljeni među kupcima Bed Bath & Beyond-a.

    Ikonični 20%-tni kupon „Big Blue“ za pojedinačni proizvod iznova je oživljen, ali se može koristiti samo online.

    Kompanija je dugo smanjivala svoje operacije kako bi uštedela novac. Ranije u 2023. godini, najavila je zatvaranje oko 400 lokacija, ali će zadržati profitabilne prodavnice na ključnim tržištima. Takođe je pokušala štedeti novac tako što nije plaćala otpremnine nekim otpuštenim radnicima u zatvorenim prodavnicama.

    Tuesday Morning

    Još jedna prodavnica kućnih potrepština koja je bankrotirala 2023. godine bila je Tuesday Morning, koja je podnela zahtev za bankrot prema Poglavlju 11 u februaru zbog „izuzetno opterećujućeg duga“. Bio je to drugi put u tri godine da je kompanija podnela zahtev za bankrot.

    U maju je kompanija saopštila da zatvara svoje poslovanje i zatvara svih svojih 200 prodavnica. Prvi put je bankrotirala u maju 2020, tokom vrhunca pandemije zbog produženog zatvaranja prodavnica koje su prouzrokovale „nepremostivu finansijsku prepreku“. Imala je 700 lokacija pre tri godine. Izgledalo je kao da je kraj kada je podnela zahtev za bankrot u januaru 2023, opterećena konkurencijom i godinama finansijskih gubitaka. U regulatornom prijavi navela je da je postignut dogovor s nosiocima duga o smanjenju tereta duga od 1,7 milijardi dolara.

    Party City

    Najveća kompanija kojoj je fokus u obezbeđivanju proizvoda za zabave u Americi podnela je zahtev za bankrot 2023. godine, pogođena konkurencijom velikih maloprodajnih lanaca, rastućim troškovima tokom pandemije i nestašicom helijuma. Međutim, u septembru je Party City izašao iz bankrota nakon što je sudija SAD odobrila planove reorganizacije maloprodavca.

    Plan poništava gotovo milijardu dolara duga Party City-ja, i dok će neke od gotovo 800 prodavnica u SAD-u zatvoriti zbog sporazuma o bankrotu, većina će ostati otvorena, prema izjavi kompanije.

    SmileDirectClub

    Kompanija za ortodonciju putem telezdravstva zatvorila se u decembru, manje od tri meseca nakon što je podnela zahtev za bankrot prema Poglavlju 11.

    Kompanija je prodavala aparate za ispravljanje zuba, pri čemu je tipičan kurs trajao 4-6 meseci. Kompanija je ohrabrivala klijente koji su ostali zatečeni bankrotom tokom svoje terapije da se konsultuju s lokalnim zubnim ordinacijama.

    SmileDirectClub, osnovan je 2014. godine, nekada se predstavljao kao pristupačna alternativa tradicionalnoj ortodonciji s misijom „demokratizacije pristupa osmehu koji svaka osoba voli, čineći ga pristupačnim i pogodnim za svakoga“.

    U saopštenju, kompanija je rekla da će restrukturiranje „omogućiti SmileDirectClubu da uspe kao internacionalni lider oralne nege još mnogo godina“ i naglasila je svoju nameru „da nastavi pružanje pristupačne i dostupne oralne nege svojim korisnicima bez prekida“.

    Lordstown Motors

    Proizvođač električnih vozila podneo je zahtev za zaštitu od bankrota prema Poglavlju 11 u junu i stavio se na prodaju.

    Takođe je najavio tužbu protiv Foxcona, optužujući svog najvećeg akcionara i bivšeg partnera da je nameravao „uništiti“ njegov posao. U saopštenju je kompanija rekla da nije imala izbora nakon što je visokoprofilno partnerstvo s Foxconnom, jednim od najvećih svetskih proizvođača elektronike, propalo. Optužila je Foxconn za prevaru i nepoštovanje obećanja o investiranju u kompaniju.

    Lordstown, koji je dobio ime po industrijskoj bazi u Ohaju, bio je izvor života za lokalnu ekonomiju – kupio je fabriku od GM-a 2019. godine da proizvodi male automobile za najvećeg američkog proizvođača.

    Na početku je zapošljavala 1.600 ljudi, a do kraja 2022. godine imala je samo 260 stalno zaposlenih radnika. Već 2021. godine, samo nekoliko godina nakon pokretanja, upozorila je da bi mogla da propadne.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Freepik/Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE