Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    A1 Sajber bezbednost

    Sajber bezbednost u poslovanju: Adaptacija na sveprisutne sajber pretnje uz integraciju zakonskih mera i inovativnih rešenja

    Sajber napadi predstavljaju rastući izazov za kompanije svih veličina, često dovodeći do teških posledica kao što su krađa osetljivih podataka i ozbiljna oštećenja IT infrastrukture. Bez obzira na industriju, svaki biznis se suočava sa sajber bezbednosnim rizicima koji mogu da ugroze njihovo poslovanje.

    Napadi ne samo da ometaju normalno funkcionisanje kompanija, već mogu da ugroze i njihov opstanak, posebno ako nemaju dovoljno resursa i budžeta za oporavak. Svaka kompanija, bez obzira na veličinu, mora da se posveti zaštiti svojih podataka i sistema kako bi sačuvala poslovnu stabilnost i integritet. Sajber napadači kontinuirano traže slabosti kako bi destabilizovali poslovanje svojih meta i ostvarili protivzakonitu korist. Rizici sa kojima se biznisi suočavaju dolaze u više oblika, uključujući napade koji mogu ozbiljno da parališu poslovanje ili zlonamerne softvere koji mogu da prouzrokuju značajnu štetu sistemima.

    Prema izveštaju instituta Ponemon o stanju sajber bezbednosti, mala preduzeća se često osećaju ranjivim u digitalnom svetu, 45% veruje da njihova bezbednosna rešenja nisu na adekvatnom nivou, a gotovo 70% smatra da napadi postaju precizniji i ciljaniji.

    Unapređeni Zakon o informacionoj bezbednosti

    Po uzoru na EU, Srbija će uskoro dobiti unapređeni Zakon o informacionoj bezbednosti i bolju zaštitu podataka građana i privrede. Jedna od glavnih novina je definisanje koji su operateri IKT sistema prioritetni i važni. Među prioritetnima planirano je da budu sva srednja i velika preduzeća koja posluju u oblastima od suštinskog značaja za građane i funkcionisanje države kao što su energetika, saobraćaj, bankarstvo, zdravstvo, voda i dr. Među prioritetnima su i oni koji pružaju telekomunikacione usluge i usluge od poverenja, državni organi i operateri kritične infrastrukture.

    Ove promene zahtevaju od kompanija da usvoje nove protokole i procedure, što može da utiče na njihovu operativnu i finansijsku strukturu, kao i na usklađivanje sa standardima informacione bezbednosti na međunarodnom nivou.

    Takođe, promoviše se međunarodna saradnja u oblasti sajber bezbednosti, sa ciljem razmene informacija o pretnjama i rizicima. Ovo može da pomogne kompanijama da bolje razumeju globalne sajber pretnje i preduzmu odgovarajuće mere zaštite.

    A1 Sajber bezbednost

    A1

    Kompletna zaštita od sajber napada

    Često u praksi pri rešavanju bezbednosnih pitanja kompanije pribegavaju kupovini samo tehnoloških rešenja, ali u nedostatku odgovarajućih ljudskih kapaciteta koji mogu stalno da nadgledaju, i tehnološke stručnosti, ovakva rešenja ne donose očekivane rezultate.

    Mala preduzeća često ne mogu sebi da priušte sopstveni IT kadar. Zato je pronalaženje odgovarajuće managed service usluge često najefikasniji pristup koji može i da smanji potencijalne troškove, uz smanjenje bezbednosnih rizika.

    Sa ciljem da efikasno i dugoročno zaštiti poslovne korisnike, A1 Srbija omogućava A1 Cyber Protect – potpuno vođen portfolio sastavljen od više sajber usluga. Usluge su ponuđene na „modularni način“ – korisnici mogu ili da objedine određene usluge ili da ih sve odaberu.

    A1 Cyber Protect je „ključ u ruke“ usluga, koja  A1 pruža 24/7 monitoring, detekciju, prevenciju i reakciju u slučaju cyber napada od strane Security Operations Center (SOC), koji podrazumeva ljude, tehnologiju i procedure za adekvatnu borbu protiv cyber security pretnji kod korisnika.

    Takođe, korisnici dobijaju mesečni izveštaj sa svim detaljima o bezbednosnim aktivnostima i incidentima.

    Početni bezbednosni koraci

    U međuvremenu, donosimo vam nekoliko obaveznih koraka za pravilan pristup temi cyber bezbednosti u vašoj firmi:

    • Instalirajte i redovno ažurirajte antivirusni softver kako biste zaštitili mrežu od malicioznih softvera (malvera).
    • Edukujte svoje zaposlene o sajber bezbednosti kako bi bili svesni pretnji i načina zaštite u sajber prostoru.
    • Koristite jake lozinke i omogućite dvostruku autentifikaciju kako biste otežali pristup nepoželjnim osobama.
    • Ograničite pristup podacima: Omogućite pristup samo informacijama i sistemima koji su neophodni zaobavljanje posla.
    • Pravite redovne kopije svih važnih podataka, čuvajte ih na sigurnom mestu, a za osetljive podatke koristite enkripciju. Na ovaj način oni će biti zaštićeni čak i ako dođu u ruke napadača.
    • Redovno proveravajte i beležite aktivnosti i promene na mreži kako biste mogli da identifikujete nepravilnosti ili neovlašćeni pristup.
    • Preuzmite i odaberite odgovarajući portfolio koji je sastavljen od različitih sajber usluga

     

    Izvor: BIZLife

    Foto: A1

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE