Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    ekonomija

    Presedan: Banka KAŽNJENA sa 5,4 mil. funti nakon što su se trgovci dopisivali na WhatsApp-u

    Morgan Stanley & Co. International plc (MSIP) kažnjen je sa 5,41 miliona funti od strane Ofgema zbog „nesnimanja i zadržavanja elektronske komunikacije između januara 2018. i marta 2020.“ nakon što su trgovci na veliko energijom koristili WhatsApp na svojim privatnim telefonima da razgovaraju o transakcijama na tržištu energije.

    Regulator Ofgem je rekao da je banka prekršila pravila koja zahtevaju od firmi da snimaju poruke povezane sa trgovinom energijom.

    To je prva novčana kazna te vrste koja je izrečena u skladu sa pravilima transparentnosti čiji je cilj zaštita potrošača od tržišne manipulacije i insajderske trgovine. Regulator je rekao da su neuspesi Morgan Stenley-a „neprihvatljivi“.

    Takođe je rečeno da je kazna mogla da iznosi čak 7,7 miliona funti, ali je banka pristala da reši slučaj i dobila je olakšicu od 30 odsto. Morgan Stanley je odbio da komentariše ove navode.

     

    Ofgem je rekao da je investiciona banka imala politiku koja zabranjuje osoblju da koristi WhatsApp za trgovinske komunikacije. Ali „nije preduzela dovoljno razumnih koraka da osigura usklađenost sa svojom politikom i zahtevima propisa“.

    Ketrin Skot, regulatorna direktorka za sprovođenje i nova pitanja u Ofgemu, rekla je da neuspeh Morgan Stenley-a da snimi ili zadrži komunikaciju između januara 2018. i marta 2020. rizikuje „značajan kompromis integriteta i transparentnosti veleprodajnih energetskih tržišta“.

    whatsapp unplash

    WhatsApp (Unplash)

     

    Čemu snimanje poruka?

    Prema zakonskim zahtevima, Ofgem očekuje od firmi da snimaju i zadrže elektronske komunikacije koje se odnose na trgovinu energetskim proizvodima na veliko kako bi se obezbedila transparentnost i obeshrabrila manipulacija tržištem i insajderska trgovina.

    Insajdersko trgovanje je kupovina i prodaja akcija kompanije na berzi ili drugih hartija od vrednosti, kao što su obveznice ili opcije akcija, na osnovu informacija koje nisu dostupne javnosti.

    U mnogim zemljama, uključujući SAD i Veliku Britaniju, insajderska trgovina je nezakonita jer se smatra da daje nepravednu prednost onima koji imaju pristup informacijama.

    Sajmon Frensis, koordinator Koalicije za krajnju potrošnju goriva, rekao je da je zbog toga što veleprodajne cene energije podstaknute račune za energiju za domaćinstva i preduzeća, „sve što utiče na ove cene izaziva zabrinutost“.

    „Ali akcija u ovom konkretnom slučaju treba da nas podseti na širu zabrinutost u vezi sa ulogom trgovanja na tržištu energije“, dodao je on. „Svaki čin trgovanja energijom na tržištima obično rezultira profitom za trgovce i na kraju doprinosi našim računima“.

    Regulator je u sredu saopštio da je otkrio kršenje nakon zahteva za informacijama od Morgan Stenley-a, za koji je rekao da je priznao propuste, prenosi BBC.

    Ofgem je rekao da je banka ojačala svoje „interne sisteme i kontrole“ i obučila osoblje kako bi izbegla buduća kršenja.

    Izvor: BIZLife

    Foto: Unsplash/Freepik

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE