Podela poslova na muške i ženske odavno je besmislena

U savremenom poslovnom svetu sve je manje prostora za tradicionalne rodne podele – uspeh se meri znanjem, veštinama i rezultatima, a ne polom. Iako su žene još uvek manje zastupljene na vrhu korporativne hijerarhije, dokazale su se kao izuzetno lojalni, intuitivni i efikasni lideri. Premda izazovi poput rodnih stereotipa i razlika u platama i dalje postoje, jasno je da se trend menja, saglasni su u oceni sagovornici magazina BIZLife.

Toplica Spasojević,  predsednik ITM grupe

Toplica Spasojević, predsednik ITM grupe Ja mislim da smo dostigli tačku da su žene zaslužile i dobile tu potpunu ravnopravnost u biznisu. Vi danas imate predsednice velikih korporacija i to više nikome nije čudno, tako da se i u našoj zemlji, kao i u Evropi, taj trend dešava. Ne tako brzo, ali se dešava. Mislim da danas u Srbiji preko 30 odsto vlasništva nad biznisima imaju žene. I one su u jednoj većini, u ozbiljnoj većini, pre svega u malim i srednjim preduzećima, dosta su aktivne i ljudi im veruju.

Kod mene je dosta žena menadžera i potpuno sam oslonjen na njih, verujem im jer su one ozbiljne, radne i drže se radne etike. Mislim da su žene danas potpuno ravnopravne u poslu, a u nekim oblastima su čak možda i jače od muškaraca, jer su konzistentnije i sigurnije u izvršavanju određenih zadataka.

Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije

Aleksandar Vlahović predsednik Saveza ekonomista SrbijeSmatram da je podela poslova na muške i ženske odavno postala besmislena. Sa druge strane, činjenice govore da su žene kao poslovni lideri manje zastupljene od muškaraca, te da su za isti posao manje plaćene. To je, u suštini, refleksija patrijarhalnog društva. Za razliku od muškaraca, žene obavljaju dve vrste posla: jedan plaćeni – u korporaciji koju vode, i drugi neplaćeni – u kući, gde su stub porodice. Pored svega, žene se često suočavaju sa mizogenim ponašanjem muškaraca. Posebno obeshrabruje činjenica da se položaj žena u našem društvu suštinski degradirao u odnosu na period pre 90-ih godina prošlog veka.

Žene su u biznisu mnogo opreznije, te samim tim izbegavaju hazardne odluke. Tačnije, njihove odluke su bazirane na sistematičnim analizama, te se može reći da su temeljnije u odnosu na muškarce. Žene su lojalni saradnici, jednako odane kompaniji i kolegama i zaposlenima kojima rukovode. Takođe, iskustvo mi govori da su žene sposobnije za upravljanje kriznim situacijama.

Borislav Miljanović, osnivač i CEO Represent Systema

Borislav Miljanović osnivač i CEO Represent SystemaJa sam okružen ženama i siguran sam da su one kreativnije i fleksibilnije od nas muškaraca. U novom dobu, gde nam dolazi potpuno novi set poslova, za koje do juče nismo ni znali da postoje, potpuno je suludo razmišljati u tim dimenzijama muško-ženskih poslova. Kada je reč o nekim posebnim osobinama u kojima su žene bolje od muškaraca u biznisu, rekao bih da ih ima, ali nema generalizacije. Neke su žene bolje u kreativi, neke u upravljanju ljudima, ali i dalje nema nikakvog pravila. Bitna je energija i spremnost da se usavršava svakog dana.

 

Stefan Despotović.  direktor PR centra NIS-a

Stefan Despotović direktor PR centra NIS-aŽelim da verujem da je podela poslova na „muške” i „ženske” u savremenom korporativnom svetu prevaziđena i zastarela. Čak i u „teškim” industrijama nove tehnologije pružaju priliku svima da se intenzivnije angažuju u svim vrstama poslova. Osim toga, čvrsto verujem da se poslovni uspeh ne može odrediti polom, već znanjem, rezultatima i posvećenošću, te da je potrebno da što više pričamo o jednakim šansama i jednakom vrednovanju, bez obzira na pol, rod ili slično. Tehnološki razvoj i promena poslovne kulture omogućili su da se fokusiramo na kompetencije, a ne na rodne stereotipe. Naravno, još postoje izazovi i predrasude, ali na nama je da ih prevazilazimo, da na njih ne pristajemo i nađemo najbolje odgovore na njih.

Svaka osoba je jedinstvena, ali pojedini navode da su kompanije koje imaju više žena na rukovodećim pozicijama efikasnije i da imaju bolji risk management. Međutim, kao što ni pitanje poslova ne možemo svesti na muške i ženske, tako ni liderstvo nije pitanje pola, već pre svega ličnosti, iskustva i znanja. Naša različitost nije prepreka, već naše bogatstvo, i na nama je da učimo od koleginica i kolega i usvajamo najbolje prakse. Pogledajte kako danas širom sveta raste broj žena dirigenata simfonijskih orkestara, koje ranije nismo imali prilike da vidimo, pale su i poslednje barijere. I veoma mi je drago zbog toga, jer je reč o nekim od najboljih svetskih ansambala.

Luka Aničin, stručnjak za veštačku inteligenciju i CEO Datablooza

Luka Aničin stručnjak za veštačku inteligenciju i CEO DatabloozaGledajući iz perspektive svog kruga u IT sektoru, gledanje na pol je odavno prestalo da bude važan parametar. Naravno, to ne mogu de generalizujem i da kažem da se još uvek privrženost u odlukama ne dešava negde, ali u krugu u kom se ja krećem nisam primetio.

Rekao bih da su žene bolje od muškaraca u prepoznavanju emocija kod sagovornika (na primer, svog tima), generalno imaju (ili makar više slušaju od muškaraca) intuiciju, što se pokazuje kao dobar set osobina u nekim strateškim odlukama i uzdizanju tima.

 

Stefan Đuričić, direktor business developmenta u Mokrogorskoj poslovnoj školi

Stefan Đuričić direktor business developmenta u Mokrogorskoj poslovnoj škoMislim da je došlo vreme kada je besmisleno deliti poslove na „muške” i „ženske” – barem u korporativnom svetu koji vrednuje rezultate, kompetencije i liderske veštine više od bilo kakvih tradicionalnih podela. Iako određene industrije i dalje imaju rodne neravnoteže, sve je više primera gde žene predvode velike kompanije, donose ključne strateške odluke i ruše stereotipe o tome ko je „prirodno” prikladan za određene uloge. Globalni trend inkluzivnosti, fleksibilnih radnih modela i podsticanja različitosti dodatno ubrzava ovu promenu, čineći pol sve manje relevantnim faktorom u poslovnom odlučivanju.

Međutim, i dalje postoje izazovi – razlike u platama, manja zastupljenost žena na najvišim rukovodećim pozicijama i nesvesne predrasude u procesu zapošljavanja. No, sve više kompanija aktivno radi na tome da te prepreke ukloni, što pokazuje da idemo ka svetu u kojem će jedino merilo uspeha biti stručnost i doprinos poslu. Žene često unose drugačiju perspektivu u biznis, što može biti ključno za uspeh. Njihova intuicija, sposobnost sagledavanja problema iz više uglova i empatično liderstvo doprinose donošenju boljih odluka i jačoj timskoj dinamici. Takođe, fleksibilnost i prilagodljivost čine ih efikasnim liderima u promenljivom poslovnom okruženju. 

Saznajte sve o dešavanjima u biznisu, budite u toku sa lifestyle temama. PRIJAVITE SE NA NAŠ NEWSLETTER.

Izvor: BIZLife/B.D.

Foto: ITM grupa/ Savez ekonomista Srbije/Represent System/PR centar NIS/ Mokrogorska poslovnoa škola/Privatna arhiva

What's your reaction?

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE