Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    Paukova mreža

    Da li biste nosili odeću od PAUKOVE MREŽE? Uskoro će to biti moguće

    Japanski startup ,,Spiber“ se bavi istraživanjem kako bi paukova svila mogla da transformiše tekstilnu industriju. Biotehnološka kompanija je počela sa pravljenjem replike paukove svile u laboratoriji i od tada je proširila svoj asortiman tkanina. Žele da uključe održivije alternative vuni, kašmiru i teksasu, kaže Kenđi Higaši, šef poslovnog razvoja.

    Zaštićeno vlakno kompanije pod nazivom ,,Brewed Protein“, korišćeno je u kolekcijama ograničenih izdanja za brendove poput japanske marke za uličnu odeću ,,Sacai“.

    Trenutno povećavaju proizvodnju i spremaju se za potpuno komercijalno lansiranje svog tekstila. Spiber se nada da će njegova tehnologija pomoći da se „reše neki od velikih globalnih izazova sa kojima se suočavamo“, kaže Higaši.

    Fermentirajuće tkanine

    Pauci stvaraju mreže upredajući tečni protein u svilu. Iako su svilene bube hiljadama godina uzgajane za proizvodnju svile, pauci su kanibali što ih čini nemogućim za uzgoj.

    Zato su prijatelji Kazuhide Sekijama i Juniči Sugahara, osnivači Spibera, odlučili da stvore sintetički materijal koji je molekularno identičan paukovoj svili, piše CNN. Duo je počeo da eksperimentiše na Univerzitetu Keio, gde su studirali 2004. godine, a kompaniju je osnovao 2007. godine.

    Spiber je proučavao „hiljade različitih vrsta pauka“, kao i druge vrste koje proizvode svilu. Sastavio je bazu podataka o vrstama svile, kazao je Higaši.

    Nakon što je uspešno proizveo alternativu paukove svile, tim je nastavio da razvija niz tkanina od kuvanih proteina menjajući sekvencu proteina, dodao je on.

    Jakna, paukova svila

    Jakna, paukova svila (Pixabay)

    Kako se prave vlakna i kako se ponaša paukova svila?

    Spiberova vlakna se prave fermentacijom vode, šećera i hranljivih materija sa posebno modifikovanim mikrobima u čeličnim rezervoarima, sličnim onima koji se koriste u proizvodnji piva, za proizvodnju proteinskih polimera. Polimeri se unose kroz mlaznicu i vrte u vlakno, objasnio je Higaši.

    Tokom 2015. godine Spiber se udružio sa ,,The North Face Japan“ kako bi proizveo ograničenu seriju od 50 jakni „Moon Parka“ u znak sećanja na 50. godišnjicu sletanja na Mesec.

    Međutim, tokom procesa dizajna tim je otkrio da se paukova svila skuplja kada je mokra. Zato je morao je da modifikuje protein da bi vlakno bilo pogodno za jaknu.

    Bilo je potrebno četiri godine „da se proizvede odeća koja je zadovoljila njihove standarde“, rekao je Higaši. Jakne su se prodavale za oko 1.400 dolara 2019. Mala kolekcija je rasprodata.

    Jakne

    Jakne (Pixabay)

    Revolucija reciklaže

    Moda je jedna od najzagađujućih industrija na svetu. Za proizvodnju tekstila koriste se velike količine sirovina i vode.

    Higaši je istakao da predviđaju da će Spiberov biorazgradivi tekstil generisati samo jednu petinu emisije ugljenika vlakana životinjskog porekla kada budu u punoj proizvodnji, prema analizi životnog ciklusa koju je sprovela kompanija.

    Međutim, Spiber želi dalje da smanji svoj uticaj na životnu sredinu. Kompanija trenutno koristi šećernu trsku i kukuruz za svoj proces fermentacije.

    Spiber razvija proces koji se zove „cirkulacija biosfere“ koji će pretvoriti odbačenu odeću napravljenu od prirodnih materijala poput pamuka u šećer potreban za fermentaciju.

    Svake godine se proizvede oko 40 miliona metričkih tona tekstilnog otpada, a većina toga ide na deponije ili spalionice.

    Deponija, paukova svila

    Deponija, paukova svila (Pixabay)

    Globalna ekspanzija

    Spiber nije jedina kompanija koju inpiriše puak. Adidas je 2016. ugradio AMSilk’s vlakno biostil u patike. Potom 2017. godine, kalifornijski tekstilni inovator Bolt Threads predstavio je svoju nit inspirisanu paukovom svilom, Microsilk, u zlatnoj haljini koju je dizajnirala Stela Makartni.

    Pored saradnje sa ,,The North Face Japan“, Spiberov ,,Brewed Protein“ je koristio japanski dizajner Iuima Nakazato za nekoliko svojih kolekcija, a brend ulične odeće Sacai za ograničenu seriju majica. Higaši kaže da Spiber istražuje mogućnosti i u automobilskoj industriji.

    Izvor: CNN

    Foto: Pixabay

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE