
Papa uvodi strogu kontrolu vatikanskih finansija
Papa Franja dao je izričit rok administraciji Svete stolice da mora do 1. oktobra da ugasi sve račune u italijanskim i stranim bankama i finansijska sredstva prebaci u Institut za verske poslove, poznatiji kao Vatikanska banka.
Poglavar Rimokatoličke crkve doneo je dekret poznat pod nazivom „reskriptum“ kako bi sprečio vatikanska odeljenja da probijanjem rokova i otezanjem „miniraju“ napore da se raspolaganje crkvenim fondovima što pre stavi pod strogu kontrolu u skladu s novom investicionom politikom Svete stolice.
U pokušajima da stane na kraj finansijskim skandalima koji poslednjih godina potresaju crkvu, papa je centralizovao upravljanje crkvenim novcem. U skladu s novim smernicama investicione politike, vatikanska odeljenja više neće moći po svom nahođenju i bez kontrole da raspolažu parama.
Ključno mesto u budućim investicijama dobija Vatikanska banka, a sve transakcije biće pod budnim okom Uprave za imovinu Apostolske stolice (APSA).
Kako izveštava Katolička novinska agencija (KNA), među onima koji će svoje račune morati da prebace u Vatikansku banku je i Državni sekretarijat Vatikana, koji ima račune u švajcarskim bankama.
Vatikanska banka, koja je i sama bila umešana u razne afere, poput propasti Banke Ambrozijano 1982. godine, danas ima 110 zaposlenih, koji brinu o imovini 14.519 klijenata u iznosu od oko 5,2 milijarde evra.
Prema godišnjem izveštaju iz 2021, neto profit ove crkvene finansijske institucije iznosio je u 2021. samo 19 miliona evra. To je veliki pad u odnosu na 2020, kad je banka zaradila 44 miliona.
Nova politika raspolaganja s oko dve milijarde evra crkvenog novca trebalo bi da spreči izbijanje afera kao što je korupcionaški posao s kupovinom nekretnina u Londonu preko ofšor kompanija, zbog čega je Državni sekretarijat Vatikana izgubio 140 miliona evra.
Zabrana ulaganja u namensku, farmaceutsku industriju…
Prema smernicama nove investicione politike, Vatikan više neće moći svoj finansijski kapital da ulaže u proizvodnju naoružanja, farmaceutsku industriju koja promoviše kontracepciju ili laboratorije koje koriste embrionalne matične ćelije.
Takođe, zabranjuje se ulaganje u fondove koji su indirektno povezani s pornografijom ili kockarskim biznisom. Nova pravila o finansijskom ulaganju „mršte“ se i na špekulativna ulaganja u vađenje i preradu nafte, rudarstvo, nuklearnu energiju i proizvodnju alkoholnih pića.
Sveta stolica će ubuduće dati prioritet investicijama koje, kako piše u dokumentu, „doprinose pravednijem i održivom svetu“. To podrazumeva da će crkveni novac biti ulagan u ekološki prihvatljive projekte koji favorizuju proizvodnju čiste i obnovljive energije.
Kako finansijska ulaganja ne bi bila u suprotnosti s crkvenim učenjem, Vatikan je početkom leta osnovao Komitet za nadgledanje investicione etike, na čijem je čelu američki kardinal irskog porekla Džozef Farel. Njemu će u ovom delikatnom poslu pomagati i četiri spoljna finansijska stručnjaka iz Velike Britanije, Nemačke, Norveške i SAD.
Izvor: Politika
Foto: Beta_AP