Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

    O izgradnji gasovoda još se samo priča

    Planova za snabdevanje Evrope prirodnim gasom već godinama ne manjka, ali nedostaje i njihova realizacija, a ovih dana se o izgradnji gasovoda koji bi iz Rusije dopremao prirodni gas i Evropu ponovo dosta govorilo. Pored mogućeg obnavljanja projekta izgradnje “Turski tok”, o čemu su nedavno razgovarali predstavnici Rusije i Turske, iz Moskve je najavljeno da bi mogao da oživi i projekat „Južni tok“ ukoliko Evropska unija pokaže volju za. Uz to, Slovačka i Bugarska potpisale su sporazum za izgradnju gasovoda “Istring”, koji bi trebalo da poveže ukrajinski, rumunski i slovački gasovod, ali za snabdevanje Srbije gasom taj gasovod nema nikakvog značaja.

    Tako se nastavlja priča i potrebi izgradnje gasovoda koji bi gas iz Rusije dopremao do Evrope, koja traje duže od decenije i, za sada rešenja nema. Naime, od kako se odustalo od projekta “Južni tok”, koji je dugo bio aktuelan, čija je izgradnja i započela pa stala zbog neuskla|enosti  s propisima u EU, a čiji je kapacitet bio planiran na oko 63 milijarde kubnih metara gasa, bilo je nekoliko novih predloga. Južni tok” je zamenio projekat gasovoda  “Turski tok”, sa sličnim kapacitetom i nešto izmenjenom trasom, a potom se govorilo o gasovodu “Istočni luk”, pa o projektu “Tesla”, odnosno produžetku gasovoda „Turski tok”, s kapacitetom od oko 27 milijardi kubnih metara gasa godišnje, o Transjadranskom gasovodu…

    I sve je ostalo na tome, pošto izgradnja ni jednog gasovoda nije započela, a nije izvesno ni kada će. Ono što je sigurno je da je Evropi potreban gas i da će potrošnja za narednih 15 godina biti za trećinu veća nego sada, da ga je nejekonomičnije dopremiti iz Rusije, a iz ove zemlje prošle godine je za osam posto povećan iz­voz ga­sa u Evro­pu, i da utečnjeni gas, zbog više cene, nije altenativa.

    Ipak, za sada se još uvek ne zna kojim pravcem će potrebne količine prirodnog gasa biti dopremane do Evrope jer ne postoji kapacitet za transport. Ta činjenica je posebno nepovoljna za jugoistočnu Evropu, koja se ruskim gasom snabdeva preko Ukrajine. Godišnje se preko ove zemlje transportuje oko 80 mi­li­jar­di ku­bi­ka prirodnog gasa iz Rusije, a taj bi pravac snabdevanja, kako je ranije najavljivano, mogao biti potpuno obustavljen 2020. godine.

    Izvor: BIZLife

    Piše: A. Marković

    What's your reaction?

    Ostavite komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

    MAGAZINE ONLINE